News Poradniki

Wiadomości SMS bez polskich znaków? Zobacz jak rozwiązać problem

Brak polskich znaków w wiadomościach SMS to dziś często spotykany problem. Jak się okazuje to wszystko wynika z samych ustawień, które jak zawsze mają swoje plusy i minusy.

 

Posiadacze wielu smartfonów nie zdają sobie sprawy, że często coś co może przypominać usterkę jest po prostu zwykłą funkcją telefonu bądź samego oprogramowania. Nie tak dawno usłyszałem, że wielu naszych czytelników skarży się na problemy z aplikacją SMS, a dokładnie brakiem polskich znaków podczas pisania wiadomości. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że często podczas pisania wiadomości mamy o wiele mniej znaków niż nasza stara Nokia 3310. Rozwiązanie tego problemu jest niezwykle banalne, wystarczy dosłownie minuta.

Wiadomości SMS w telefonach HTC

Na pierwszy rzut oka problem wydaje się być usterką, w rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej. W momencie włączenia tej magicznej funkcji kodowania, polskie znaki pojawiają się nam podczas pisania – minus to ograniczenie znaków ze 160 do 70, przez co pisząc krótkiego SMS możemy go tylko i wyłącznie wysłać 2 lub więcej wiadomościach. Funkcja traktuje polskie literki z ogonkami podwójnie przez co ilość znaków się zmniejsza. Dla przykładu, przy włączonej funkcji litera “Ą” to dwa znaki, a nie jeden.

HTC SMS

HTC SMS_1

Przy wyłączonej funkcji kodowania, uzyskujemy pełen pakiet znaków w ilości 160 kosztem liter z polskimi znakami, przez co nasze wiadomości mogą być trudne w zrozumieniu. Cały proces powtarzamy niezależnie od tego czy chcemy włączyć, czy wyłączyć funkcje.

Wiadomości SMS w telefonach Huawei

Funkcje kodowania są dostępne u różnych producentów pod różnymi hasłami, albo w różnych zakładkach. Dlatego warto sprawdzać dokładnie ustawienia SMS. Firma Huawei, która w swoich urządzeniach działa na autorskiej nakładce EMUI również ma dostępną możliwość zmiany ilości znaków w aplikacji SMS.

 • Ustawienia>>
 • Aplikacje>>
 • Więcej>>
 • SMS/MMS>>
 • Zaawansowane>>
 • Optymalizacja 7-bitowa>>
 • Włączyć/wyłączyć>>
 •  

  Pamiętajmy również, że wraz z nowymi aktualizacjami systemowymi wszelkie ustawienia mogą się zmienić, tak samo jak ich zawartość. Mam nadzieję, że powyższy poradnik przybliży wam również działanie na innych smartfonach.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *