News

UOKiK i GIODO sprawdzą działanie FaceBooka

Naruszanie zbiorowych interesów klienta to w dzisiejszych czasach częste zjawisko. Jak się okazuje zaczyna być nie tylko częste, ale i bardzo intensywne w szczególności w sieci. Tym razem pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz GIODO trafia FaceBook portal Marka Zuckerberga.

 

Z informacji gazety prawnej dowiadujemy się, że jeden z najbardziej znanych portali społecznościowych jakim jest Facebook będzie poddany kontroli polskich instytucji UOKiK i GIODO. Wygląda na to, że Facebook coś przeskrobał. Cały szkopuł tkwi w sprawie nadużywania pozycji dominującej poprzez gromadzenie ogromnej liczby danych osobowych swoich użytkowników. Ponadto wielu fejbukowiczów skarży się, że ich dane są udostępniane kolejnym podmiotom bez ich zgody np. przy pomocy przycisku „Lubię to” co zresztą przyznał sam portal. Te i inne kwestie zaniepokoiły nasze polskie urzędy, które będą teraz badać działania portalu.

fot.facebook
fot.facebook

Jak się okazuje nie jest to pierwsza taka kontrola popularnego portalu na świecie. W Niemczech Bundeskartellamt (odpowiednik polskiego UOKiK) jest w trakcie postępowania sprawdzającego, czy Facebook nie narusza prywatności swoich użytkowników. Zarówno w polskim oddziale jak i niemieckim wszelkie nieprawidłowości wynikające z działania portalu mogą zostać surowo ukarane poprzez kary finansowe. Na dalszy rozwój sytuacji musimy poczekać, jak tylko pojawią się nowe informacje to na pewno będziecie mogli je przeczytać na technologicznej.

Źródło: Gazeta Prawna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *