News

Twój laptop działa coraz wolniej? Oto 5 sposobów, które usprawnią jego pracę!

Działający do tej pory niezwykle sprawnie laptop zaczął spowalniać i uruchomienie najprostszej aplikacji zajmuje mu mnóstwo czasu? Strony internetowe ładują się bez końca, a podczas grania w gry sprzęt przegrzewa się i zdarzyło mu się nawet wyłączyć? Problemom tym możesz zaradzić kupując nowszy model, jednak jeśli nie będziesz odpowiednio dbał o laptopa, niedługo znów będziesz musiał stawić czoła tego typu usterkom. Sprawdź, jak im zaradzić!

 

1. Regularnie wykonuj defragmentację dysku

Defragmentacja, czy też czyszczenie dysku twardego to jeden z podstawowych i skuteczniejszych sposobów na przyśpieszenie pracy komputera. Na czym to polega? Kiedy korzystasz z wielu aplikacji i często zapisujesz dane w pamięci laptopa, system operacyjny nie zawsze odkłada je na miejsce. Wiele plików przez długi czas może częściowo znajdować się w pamięci podręcznej, przez co komputer może działać coraz bardziej ociężale. Profes defragmentacji identyfikuje poszczególne elementy i układa je zgodnie ze sprawdzonym algorytmem. Uporządkowana pamięć na laptopie sprawia, że ten zyskuje łatwiejszy dostęp do poszczególnych danych, a kiedy sam otwierasz jakiś plik, komputer od razu wie, w jakim miejscu jest on zapisany i szybciej udostępnia Ci jego zawartość.

2. Wyłącz aplikacje uruchamiane na starcie systemu

Wiele programów, które instalujesz na komputerze w trybie automatycznym posiada włączoną funkcją samodzielnego uruchamiania się przy starcie systemu. Kiedy takich aplikacji jest niewiele, możesz nawet nie zwrócić na to uwagi, jednak gdy ich liczba rośnie mogą w znacznym stopniu spowolnić działanie Twojego laptopa. Warto zatem przejrzeć ustawienia i uniemożliwić zbędnym programom samoczynne włączanie się. Często są to aplikacje, z których i tak nie korzystasz – może to czas, by je po prostu odinstalować?

3. Zainstaluj najbardziej aktualne sterowniki

Niektóre komponenty Twojego laptopa mogą pracować trochę wolniej, gdyż ich oprogramowanie straciło ważność. Aby zapobiec przegrzewaniu się komputera należy zatem regularnie instalować najnowsze sterowniki do kart graficznych, dźwiękowych i złączy. Nie musisz tego robić manualnie – wystarczy, ze w ustawieniach systemowych zaznaczysz automatyczną aktualizację – laptop sam pobierze najświeższe oprogramowanie, gdy tylko się ono pojawi w sieci.

4. Korzystaj z wymiennej baterii

Jedną z najczęstszych przyczyn wymiany laptopa na nowy model jest niesprawna bateria. Jeśli jednak jesteś przywiązany do swojego komputera, zużyty akumulator nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z nim. Możesz np. korzystać z wymiennych czy też zapasowych elementów. Pamiętaj także, by jeszcze za czasów świetności laptopa dbać o jego baterię. O tym, jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie przeczytasz tutaj.

5. Zwiększ pamięć RAM

Ilość pamięci RAM, czyli pamięci operacyjnej komputera (ale także tableta i smartfona) ma ogromny wpływ na szybkość pracy całego sprzętu. Im jej więcej, tym oczywiście całość działa znacznie lepiej. Jeśli masz możliwość dokupić RAM do swojego laptopa jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zoptymalizowanie jego pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *