News

TOP10 największych firm na świecie

Brand Finance udostępniło swoje zestawienie 500 największych firm na świecie. Na podium znaleźli się odpowiednio Google, Apple oraz Amazon.

fot. Brand Finance

W pierwszej dziesiątce zaledwie dwie firmy nie pochodzą z USA. Świadczy to o tym, jaką potęgą gospodarczą są Stany. Nowymi gośćmi w TOP10 są Facebook oraz chiński bank ICBC.

 

Google wyprzedziło Apple. Na stan obecny firma warta jest aż 109 miliardów 407 milionów dolarów. Daje to przewagę przeszło 2 miliardów dolarów nad jabłuszkiem, które zostało wycenione na 107 miliardów 141 milionów dolarów. Podium zamyka Amazon, które zanotowało wzrost aż o 53% względem poprzedniego roku i jest trzecią firmą na świecie, która przekroczyła wartość 100 miliardów.

Najwyższym wzrostem może pochwalić się Facebook, który awansował z pozycji 17. na 9., notując wzrost aż o 82%. Czołówkę zamyka chiński bank ICBC, który aktualnie jest największą tego typu instytucją na świecie.

W TOP10 znalazła się, oprócz chińskiego banku, jeszcze jedna firma. Pewnie nie kojarzycie korporacji Walmart? Nic dziwnego. Jest to największa sieć supermarketów, która, mimo licznych zapowiedzi, jeszcze nie weszła do Polski. Reszta pozycji to starzy wyjadacze, tacy jak amerykańskie sieci AT&T oraz Verizon, Microsoft oraz Samsung.

A jak sobie radzą producenci smartfonów?

Oprócz Google’a (och, te nowe Pixele), Apple’a i Samsunga, nie licząc już Microsoftu, w TOP10 nie ma innych producentów smartfonów. Jak wygląda ich sytuacja?

  • Miejsce 40. zajęło Huawei, notując awans z miejsca 47. Wyceniane jest na 25 miliardów 230 milionów dolarów
  • Miejsce 112. przypadło LG
  • SONY ulokowalo się na pozycji 134.

I to w sumie tyle. Warto zwrócić uwagę na Huawei, ponieważ to firma , której głównym źródłem dochodu są telefony (w przypadku LG i SONY za przychody odpowiadają inne segmenty). Chińska firma pnie się do góry i póki co nic nie staje im na drodze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *