Gadżety News Recenzje

Tenda A301 – recenzja bezprzewodowego wzmacniacza sygnału

Domowa sieć bezprzewodowa to świetny wynalazek, który pozwala nam zrezygnować z masy niepotrzebnych kabli i uzyskać pewną mobilność w domu. Jeśli jednak posiadamy sporą powierzchnie, nie zawsze możemy czuć się w pełni „wolni”. Z rozwiązaniem problemu przychodzi forma Tenda oddając w nasze ręce bezprzewodowy wzmacniacz zasięgu A301. Jak sprawdził się podczas testów?

 

A301 to uniwersalny, bezprzewodowy wzmacniacz zasięgu. Pozwala nam rozszerzyć istniejącą sieć bezprzewodową tak, aby objąć nią każdy zakątek domu. Jak zapewnia producent, urządzenie gwarantuje transmisje z szybkością do 300 Mb/s.

Wygląd

Urządzenie otrzymujemy zapakowane w białe kartonowe pudełko. Poza A301 otrzymujemy od producenta kabel Ethernet, instrukcję użytkowania oraz gwarancję. Wzmacniacz wykonany został z plastiku w białym kolorze. Od prostokątnego  „pudełka” odchodzą dwie niewymienialne anteny, których ustawienie można zmieniać w zakresie do 90 stopni. Na przedniej ściance poza logiem producenta znajduje się przycisk otoczony diodami LED, które za pomocą koloru będą informować nas o stanie połączenia. Zielone oznaczają silny sygnał sieci, a pomarańczowe słabszy.

Funkcje

Konstrukcja urządzenia pozwala na umieszczenie A301 bezpośrednio w dowolnym gniazdku elektrycznym. Wzmacniacz może współpracować z dowolnym standardowym routerem WiFi. Możemy sparować go z naszą siecią na dwa sposoby. Pierwszą metodą na podłączenie jest jednoczesne użycie przycisków WPS na obu urządzeniach. Jeśli parowanie się nie powiedzie lub nasz domowy ruter nie posiada takiej możliwości, nie martwcie się, producent o tym nie zapomniał. Urządzenie podłączamy za pomocą kabla Ethernet do portów w A301 oraz w naszym komputerze. Zgodnie z instrukcją, korzystając z komputera wchodzimy na stronę: re.tendacn.com i konfigurujemy naszą domową sieć. Po zakończeniu konfiguracji, odłączamy kabel od urządzenia i możemy cieszyć się mocniejszym sygnałem. Warto wspomnieć, że po odłączeniu wzmacniacza od gniazda stracimy naszą konfigurację i przed ponownym użyciem, będziemy musieli wykonać ją ponownie.

W urządzeniu znajduje się port LAN, który np. pozwala na podłączenie za pomocą kabla komputera stacjonarnego, który znajduje się w odległej części domu, a nie posiada karty umożliwiającej łączenie się bezprzewodowo z siecią WiFi. Dzięki temu, nie będziemy musieli ciągnąć kabla z sąsiedniego pomieszczenia aby korzystać z internetu. Nie wymaga to dodatkowych konfiguracji. PC potraktuje to jako zwykłe kablowe połączenie.

Obsługuje protokoły WEP, WPA i WPA2 z mechanizmem szyfrującym w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Wykorzystuje pasmo 2,4 GHz i jest kompatybilny z urządzeniami w technologii 802.11b/g/n.

Jak sprawdza się w praktyce?

Urządzenie testowałam w połączeniu z routerem Huawei E5180, w piętrowym domu o łącznej powierzchni 150 m2. Po dosyć prostej konfiguracji bardzo dobrze radzi sobie z dalszym „przesyłaniem” sygnału. Przykładowo telewizor, który znajduje się około 20 metrów w linii prostej od routera Huawei, nie zawsze radził sobie z odtwarzaniem filmów z internetu w dobrej jakości. Po podłączeniu wzmacniacza Tenda w odległości 5 metrów od telewizora, problem zniknął. Filmy w jakości FullHD odtwarzały się bez zarywania, bądź zmiany jakości na gorszą.

Na piętrze w domu zasięg z mojego routera był minimalny. Po podłączeniu Tenda A301 spokojnie mogłam korzystać z mojej sieci.

Urządzenie niestety czasami zrywa połączenie. Podczas testów nie udało mi się odnaleźć przyczyny. Po pewnym czasie bez ingerencji wszystko wraca do normy. Występowało to jednak tak rzadko, że nie powinno być uciążliwe przy codziennym korzystaniu.

 

Podsumowanie

Urządzenie Tenda A301 z pewnością pozwoli Wam na poprawienie zasięgu domowej sieci. Dzięki temu, będziecie mogli korzystać z internetu nawet w ogródku. Producent zadbał o to, aby urządzenie było proste w obsłudze, a jego wygląd pozwalał na umieszczenie go nawet w widocznym miejscu. Z pewnością rozwiązuje ono większość moich problemów z domową siecią. Gdyby tylko udało się uniknąć chwilowych zaników sygnału 🙂

Tenda A301 dostępna jest w cenie od 79zł.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *