Tak wygląda całkowite rozłożenie smartfona Motorola G82 na części pierwsze

fot.genesis-zone.com/pl

Najnowsze smartfony w pierwszej kolejności trafią w ręce testerów. Poddawane są rygorystycznym ocenom i analizom. Okazuje się, że w późniejszym etapie niektóre smartfony lądują na serwisowych stołach, aby ciekawscy mogli zobaczyć urządzenie od środka. Rozbiórka większości telefonów wygląda identycznie. 

Naprawy większości telefonów wyglądają identycznie. Rozpoczęcie zaczyna się od pokrywy baterii i kończy na przekładaniu podzespołów lub wyklejaniu wyświetlacza na korpusie. Czy telefon Motorola G82 się do tego zalicza? Jak pokazuje kanał PBK możemy stwierdzić, że tak. Unia Europejska dąży do tego, aby naprawy mechaniczne telefonów były naprawdę proste.

Wymianę wyświetlacza w telefonie Motorola G82 zaczynamy oczywiście od pokrywy baterii

Podgrzanie klapki baterii to niemalże chleb powszedni każdego serwisanta. Chcąc wymienić wyświetlacz lub akumulator w pierwszej kolejności należy zdemontować klapkę. Idealnym narzędziem do podgrzewania tego podzespołu jest separator. Jeśli nie dysponujecie takim sprzętem to na domowe warunki powinna wystarczy suszarka do włosów. Nagrzewając punktowo ramkę (miejsca, w których znajduje się taśma z klejem) po kilku chwilach przy pomocy zwykłej kostki gitary lub innego cienkiego narzędzia możemy swobodnie zdemontować pokrywę baterii. Gorący klej po podgrzaniu łatwiej odkleić od całości. W przypadku smartfona Motorola G82 wymiana wyświetlacza wydaje się prosta i rzeczywiście tak jest. Plastikowe cienkie narzędzie np. dobrym elementem jest tutaj stary dowód osobisty (z racji ostrości na rogach) umożliwi nam odcinanie kleju poprzez przesuwanie ostrego elementu dookoła całej ramki.

Demontaż pokrywy baterii po kilku chwilach prezentuje nam „bebechy” urządzenia. Na tym etapie po odkręceniu krzyżakowym 17 śrubek będziemy mogli rozpocząć demontaż ramki. Jeśli wcześniej nie wyciągnęliście szufladki na kartę sim to teraz jest dobry moment. Ramka nie jest przyklejona a jedynie wczepiona na zaczepy. Używając cienkiego otwieraka również możemy delikatnie odczepiać zaczepy. Usłyszymy wtedy charakterystyczne „klik”. Idealnym miejscem do demontażu ramki jest oczywiście wejście na kartę sim. Z racji miejsca i większej szczeliny możemy swobodnie zacząć od tego miejsca. Umożliwi nam to swobodne odklikiwania całej ramki. Wbrew pozorom proces zakończenia wymiany wyświetlacza w telefonie Motorola G82 jest bardzo blisko. Demontując ramkę (uwaga, ponieważ podłączona jest do płyty głównej) możemy swobodnie przejść do demontowania innych elementów z płyty głównej oraz całego urządzenia.

Wymiana płyty głównej w telefonie Motorola G82

Wszystkie elementy, które będziemy musieli w tej kolejności odłączyć są na płycie głównej oraz w dolnej części na płytce ładowania (ze złączem). Zaczynamy od delikatnego odklejenia foli umożliwiającej komunikacje NFC. Jest ona przyklejona do płyty głównej więc powoli i swobodnie odklejamy ją z płyty głównej. Na tym etapie istnieje także możliwość wyciągnięcia płyty głównej bez odklejania tego elementu. Demontaż pozwoli nam lepszą widoczność innych wejść, które również powinniśmy odłączyć.

Należą do nich między innych złącze baterii, anteny, taśma łącząca płytę główną z płytką ładowania, kamery oraz inne drobne podzespoły. Wszystko odpinamy w dowolnej kolejności używając do tego plastikowej kostki lub innego narzędzia serwisowego. Niektórzy korzystają z paznokci, ale to już dowolna metoda. Przed samym demontażem płyty głównej w telefonie Motorola G82 musimy pamiętać o małej śrubce, która znajduje się w górnej lewej części płyty obok aparatów fotograficznych. Odkręcenie tej małej śrubki pozwoli nam swobodnie podnieść płytę główną. Samym aparatów (oprócz tego do selfie) nie musimy „wypinać” z PCB. Możemy podnieść całość i oddzielić dopiero w późniejszym etapie – jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba.

Wymiana złącza ładowania w telefonie Motorola G82

Po wykonaniu wszystkich czynności w górnej części smartfona możemy przejść na sam dół. Mamy tam do zdemontowania płytkę SUB USB oraz plastikowy głośnik multimedialny. Płytka jest to bardzo ważny element, ponieważ odpowiada nie tylko za ładowanie, ale również za kwestie zasięgu. Na płytce ładowania znajdziemy także mikrofon (szara kostka między złączem ładowania i gniazdem jack). Płytkę po zdemontowaniu wszystkich wczepek możemy lekko podnosić zgodnie z instrukcją na filmie z kanału PBKreviews „internetowego specjalisty” od rozbiórek smartfonów.

Wszystkie elementy demontujemy ze spokojem i bez pośpiechu. Nie są to skomplikowane czynności, ponieważ działając zgodnie z instrukcją możemy swobodnie rozłożyć telefon na części pierwsze. Ostatnią czynnością będzie wymiana baterii. Tutaj zaczną się lekkie schody. Dlaczego? Na filmie widzimy, że bateria odklejana jest nieco na siłę. Są jednak inne sposoby na demontaż takiego akcesorium.

Wymiana baterii w telefonie Motorola G82

Jednym z bardziej popularnych patentów na demontaż akumulatora jest wpuszczenie pod niego nieco alkoholu izopropylowego. Pozwoli nam to na swobodne odklejenie baterii, ponieważ alkohol mocno zmiękczy klej pozwalając nam swobodnie unieść „bank ładowania”. Niektórzy producenci, dokonując wymiany wyświetlacza podmieniają korpusu z nową baterią, której nie trzeba przeklejać. Na ryku pogwarancyjnym jest nieco inaczej i metoda na rozpuszczenie kleju alkoholem jest jednym z częstszych działań. Każdy serwis Motorola ma swój sposób na wymianę baterii. Ciągle w użyciu są oczywiście separatory, które mogą podgrzać korpus od drugiej strony. Takie działanie również mocno „pobudzi” klej co pozwoli nam łatwiej zdemontować akumulator.

Jak wygląda końcowe złożenie smartfona?

To proste – składamy w odwrotnej kolejności do demontażu. Instruktażowy filmik pokaże również prawidłowy sposób działania. Naprawa telefonu Motorola G82 nie jest trudna. Przebieg całego procesu wygląda mniej więcej tak samo, jak w przypadku większości napraw. Nie ma tutaj większych zmian, które mogłyby zaskoczyć. W zasadzie nie ma się co dziwić. Oczywiście oprócz wymiany wyświetlacza już niedługo na rynku serwisów pogwarancyjnych pojawi się usługa wymiany szybki w telefonie Motorola G82. Jest to kwestia czasu, który pewnie już niedługo nadejdzie. Takie usługi są nieco tańsze od wymiany pełnego LCD. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będziecie musieli szukać takiej usługi dla swoich smartfonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj