Zakup nowego telewizora to poważna decyzja. Kwota jaką musimy na niego przeznaczyć nie jest mała, a samo urządzenie ma służyć nam przez lata. Ilość dostępnych w sklepach modeli jest naprawdę duża, przez co łatwo przegapić tak zwane perełki, których stosunek jakości do ceny będzie najlepszy. Przeglądając magazyn technologiczny trafiłam na model LG 55UK7550, który we współpracy z RTV EURO AGD w ramach kampanii #EUROTECHNOLOGICZNIE mogłam dla Was przetestować. Jesteście ciekawi jak się sprawdził?
Firma LG od dawna kojarzy mi się ze świetnymi telewizorami OLED, które mają zapewnić nam możliwie najlepszą jakość obrazu. Pamiętam jak kilka lat temu na targach w Berlinie to właśnie na stoisku LG mogłam podziwiać OLEDy, które wśród innych sprzętów potrafiły przyciągnąć wtedy moją uwagę. Cena takich urządzeń jest niestety bardzo wysoka i na ten moment po prostu nie każdy może sobie na nie pozwolić. Szukając ostatnio telewizora sami zdecydowaliśmy się na mały kompromis. Rezygnujemy z OLEDa i kupujemy naprawdę duży telewizor, który zapewni nam w domu efekty kinowe. Właśnie dlatego chcę Wam pokazać ciekawą alternatywę, która cenowo będzie nieco bardziej przyziemna, jednak dalej będzie zapewniać wysoką jakość obrazu. Z góry jednak uprzedzam, że nie posiadam żadnego profesjonalnego sprzętu do wykonywania pomiarów jasności, czerni oraz kontrastów i chcę Wam pokazać jak telewizor sprawdził się w domu zwykłej miłośniczki filmów i seriali.
Jak LG 55UK7550 opisuje producent?
Telewizor został wyposażony w ekran LG Nano Cell. Jest to technologia, która pozwala na odtworzenie pełnej skali barw przy odpowiedniej jakości obrazu. Niezależnie od tego pod jakim kątem będziemy spoglądać na ekran, ma on nam zapewnić bardzo dobre odwzorowanie kolorów i obrazu. Czterordzeniowy procesor ma zadbać o usuwanie zbędnego szumu oraz poprawiać ostrość obrazu. Technologia LG Ultra Luminance ma zapewniać żywszy obraz o podwyższonej jasności poprzez przyciemnianie ciemnych elementów i rozjaśnianie jasnych. Producent zadbał również o HDR(w tym HDR10 i HLG Pro), który zapewnia realistyczne kolory i oferuje szeroki zakres kontrastu. Otrzymujemy również możliwość kontrolowania telewizora za pomocą głosu. Całość kryje się w metalowej ramce.
Smart TV z systemem webOS 3.5 oraz Magic Remote ma ułatwić dostęp do wszystkich treści, których możemy szukać. Wbudowany w system menadżer zabezpieczeń uniemożliwia instalowanie nieautoryzowanych aplikacji, włamania oraz wycieku danych.
Pierwszy kontakt z LG 55UK7550
Telewizor otrzymujemy zapakowany w standardowe kartonowe pudełko, na którym nadrukowane zostały wszystkie najważniejsze informacje na temat modelu. W środku urządzenie zostało zabezpieczone za pomocą specjalnie wyprofilowanych styropianów oraz folii.
Na samej górze znalazły się wszystkie niezbędne rzeczy takie jak: pilot, baterie, kabel zasilający instrukcja, podstawka do telewizora i śruby montażowe. Gdy wyjmiemy telewizor z pudełka, możemy przystąpić do ustawienia go na podstawce lub zawieszenia na uchwycie ściennym. My zdecydowaliśmy się na pierwszą opcję.
Montaż podstawki jest prosty. Wykonujemy go za pomocą dołączonych do zestawu śrub. Po wkręceniu 8 sztuk telewizor jest już gotowy do ustawienia na szafce. Zabraliśmy się za podpinanie wszystkich urządzeń i tu spotkała nas mała niespodzianka. W telewizorze nie znajdziecie zwykłego gniazda słuchawkowego.
Jedynym wyjściem dźwięku jest złącze optyczne. Dla nas to niestety mały minus ponieważ w swoim salonie posiadamy 2 kolumny Tonsil Zeus oraz subwoofer Paradigma, które podłączone są do dość klasycznego wzmacniacza stereo marki Denon. Do tej pory kwestie audio do telewizora mieliśmy ograną może mało profesjonalnie, ale właśnie za pomocą kabla jack. Jeśli jednak korzystacie jedynie z dźwięku wydobywającego się z głośników telewizora lub jesteście w posiadaniu nowszego sprzętu nie będzie stanowić to dla Was najmniejszego problemu.
Pierwszy kontakt z telewizorem jest bardzo intuicyjny. Sterowanie znacznie ułatwia dołączony do zestawu pilot Magic. Za pomocą jednego ruchu ręki możemy przenieść kursor w dowolne miejsce na ekranie.
Na samym początku będziemy musieli przejść przez krótką konfigurację. Zostaniemy poproszeni o wybranie kraju, języka, ustawienie czasu, wpisanie danych do sieci Wi-Fi oraz ewentualne zeskanowanie programów z telewizji naziemnej i będziemy mogli cieszyć się już wszystkimi funkcjami telewizora.
Posiadamy w domu nieco starszy telewizor LG więc myślałam, że OS będzie mi dobrze znany. Muszę jednak przyznać, że wygląd telewizora oraz grafiki całkowicie się zmieniły. Wszystko zostało jeszcze bardziej uproszczone, a całość zdecydowanie cieszy oko.
Jak telewizor LG 55UK7550 sprawdził się w praktyce?
Matryca zastosowana w tym urządzeniu to IPS. Właśnie dzięki temu możemy cieszyć się obrazem bez straty kolorów oraz jakości niezależnie od kątów widzenia. Warto wspomnieć o tym, że LG zastosowało tu matrycę RGB. Oznacza to, że telewizor ten odtwarza prawdziwe 4K, a nie jak w przypadku innych modeli na RGBW jedynie naciągany sztucznie obraz. Jak na matrycę IPS głębia czerni w tym modeli jest naprawdę bardzo dobra, naprawdę niewiele brakuje jej do poziomu tej z matryc VA.
Oglądając film w nocy nie będziecie musieli martwić się o nieprzyjemne odcienie szarości zamiast czerni. Telewizor posiada co prawda matrycę 60Hz jednak, ani w trakcie oglądania meczu, ani podczas grania na konsoli nie dało się zauważyć znacznych braków do matryc 100-hercowych.
Nowy webOS jest naprawdę bardzo szybki. Swobodnie możemy przeskakiwać pomiędzy źródłami czy aplikacjami bez większego opóźnienia. W tym wszystkim pomoże nam pilot Magic, który działa w podobny sposób do myszki do komputera.
W głównym menu mamy tak naprawdę dostęp do wszystkiego co może być nam potrzebne. Co najważniejsze, swobodnie będziemy mogli sami zdecydować o kolejności aplikacji, aby w pierwszej kolejności znalazły się te, których najczęściej używamy.
U nas na początek od razu trafiły: Netflix, YouTube, Player oraz weście HDMI, pod którym znalazło się PS4. Przeglądarka w telewizorze jest bardzo przyjazna dla użytkownika, pozwala nawet na odtwarzanie filmów ze znanych stronek. Pierwsze wrażenia z odświeżonego webOS były dla nas bardzo pozytywne i takie pozostały już do końca testów.
Podsumowując
Telewizor LG 55UK7550 zrobił na nas bardzo pozytywne wrażenie. Wpłynęły na to: porządnej jakości aluminiowa przednia ramka oraz tył telewizora, łatwy dostęp do wszystkich złączy, niezwykle wygodny pilot Magic, przyjazny webOS oraz naprawdę dobra jakość obrazu. Ostatnio mieliśmy okazję sprawdzać wiele telewizorów, a powyższy testowany model w półce cenowej do 3 500 zł zasługuje na miano jednego z najlepszych w swojej klasie. Jestem przekonana, że jeśli zdecydujecie się na zakup, ten model dostarczy Wam dużo frajdy z oglądania filmów, seriali, zdjęć, telewizji na żywo oraz grania na konsoli.