Zastanawialiście się kiedyś nad zorganizowaniem małego wypadu poza miasto ze znajomymi w miejsce, gdzie telefony będą miały problem z zasięgiem? A może zwyczajnie jesteście entuzjastami gier terenowych lub wypraw w góry? Do naszej redakcji trafiły niedawno produkty, które idealnie odnajdują się w takich sytuacjach. Są to radiotelefony Motorola T82 Extreme.
Radiotelefon to urządzenie, które zapewnia nam możliwość zachowania komunikacji w sytuacji, gdy zwykłe telefony nie spełniają swoje funkcji. Sprawdzą się w miejscach, gdzie nie ma pokrycia zasięgu sieci komórkowej. Ze względu na brak opłat za ich używanie są idealnym rozwiązaniem dla osób, które wybierają się na kilka samochodów w podróż, chcą zachować ciągłą komunikację i nie chcą ponosić dodatkowych kosztów za opłaty roamingowe. Można wykorzystać je też podczas pieszych wycieczek w góry, na rowerach oraz na wodzie. Jednak w przeciwieństwie do telefonów pozwalają jednocześnie tylko nadawać lub odbierać sygnał. Radiotelefony do komunikacji wykorzystują ogólnodostępne pasmo o częstotliwości 446 MHZ, na którym znajdują się wydzielone kanały. Aby zapewnić komunikacje między urządzeniami, musimy zadbać o to, aby były ustawione na ten sam kanał.
Opakowanie i zawartość
Urządzenia otrzymujemy zapakowane w elegancki futerał, który potem swobodnie możemy wykorzystywać do przechowywania i transportu. W środku znajdujemy dwa zestawy, na które składają się: radiotelefon, klips do paska, słuchawka z mikrofonem, smycz, akumulator oraz naklejki do personalizacji. W zestawie znajduje się też ładowarka z dwoma wtykami oraz instrukcja obsługi.
Futerał posiada specjalne przegródki, które pozwalają na zachowanie w nim porządku. Producent zadbał też o przekazanie w nasze ręce instrukcji w języku polskim.
Specyfikacja urządzenia
Model T82 Extreme pracuje na paśmie częstotliwości PMR446. Moc nadajnika wynosi 500mW. Urządzenie obsługuje 16kanałów oraz 121 kodów podrzędnych (38 kodów CTCSS oraz 83 kody DCS). W zależności od warunków pogodowych oraz topograficznych pracuje w zasięgu do 10 kilometrów. Na akumulator składają się 3 baterie alkaliczne AA, które pozwalają na czas pracy nawet do 18 godzin.
Całe urządzenie wraz z klipsem i akumulatorem waży jedynie 197 gram. Jest też stosunkowo nieduże (5,7 x 18,1 x 3,3 cm) i bardzo dobrze leży w dłoni. Posiada 20 sygnałów wywołania, alarm wibracyjny, dźwięk klawiatury oraz dźwiękowy sygnał potwierdzenia.
Najważniejsze funkcje urządzenia
Urządzenie jest bardzo proste w użyciu. T82 Extreme posiadają wyświetlacz LED zbudowany z segmentów. Dzięki wskaźnikowi naładowania baterii zawsze w prosty sposób możemy sprawdzić kiedy powinniśmy je naładować. Dodatkowo producent zadbał też o alarm, który ostrzeże nas w przypadku niskiego poziomu baterii.
Z boku znajduje się złącze micro USB, które pozwoli w bardzo prosty sposób podpiąć je do ładowania. Na górze posiadają latarkę LED, którą w każdej chwili za pomocą jednego przycisku możemy użyć. Podczas testów ta funkcja nie raz się przydała.
Na przednim panelu znajduje się przycisk, który pozwala na zablokowanie klawiatury urządzenia. Są odporne na zachlapania, dzięki zastosowanej ochronie przed wilgocią IPX4. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowana funkcja VOX, która pozwala korzystać z urządzenia bez użycia rąk. System nadawania będziemy mogli uruchomić za pomocą głosu. T82 Extreme zadba też o wyciszenie szumów. Co najważniejsze, nie będziemy potrzebować żadnej licencji, aby z nich korzystać.
Jak sprawdzają się w praktyce?
T82 Extreme są bardzo proste w konfiguracji i możemy rozpocząć korzystanie z nich od razu po wyjęciu z pudełka. Bez problemu udało mi się uruchomić zanim zajrzałam do instrukcji. Jednak przed pierwszym użyciem zdecydowanie zachęcam, aby dobrze się z nią zapoznać. Dzięki niedużemu rozmiarowi oraz niskiej wadze bardzo przyjemnie leżą w ręku. Nie przeszkadzają też, gdy zawiesimy je na pasek. Dobrze sprawdzają się też zestawy słuchawkowe z wbudowanym mikrofonem, które producent dołączył do urządzenia.
Jeśli chodzi o zasięg to muszę przyznać, że w testowanych warunkach nie udało mi się zbliżyć do deklarowanej odległości. W miejscu gdzie mieszkam tj, bardzo dużo zabudowań, aby nie tracić na jakości spokojnie można oddalić się do kilometra. Jeśli chodzi o niezabudowaną przestrzeń zasięg ten spokojnie wydłuża się do 5 km. Wydaje mi się jednak, że w optymalnym otoczeniu spokojnie poradziły by sobie z deklarowanym zasięgiem 10 km.
Niestety pełne naładowanie urządzenia zajmuje około 14 godzin, jednak żywotność baterii jest naprawdę niezła. Spokojnie pozwoliła na cały dzień testów i nie udało nam się je wykończyć. Łącznie do rozładowania przepracowały około 15 godzin.
Podsumowanie
Muszę przyznać, że podczas testowania tych urządzeń miałam naprawdę świetną zabawę. Motorola T82 Extreme dostaje ode mnie wielki plus za fajną kolorystykę, która będzie widoczna w każdych warunkach oraz za dobrą wytrzymałość urządzeń na wstrząsy i upadki. Zapewniają bardzo dobra jakość dźwięki i są bardzo proste w obsłudze. W pełni zaspokoją wszystkie amatorskie wymagania. Jeśli miałabym szukać na siłę minusów to byłby to czas potrzebny do naładowania urządzenia.
Zestaw Motorola T82 Extreme dostępny jest w cenie od 399zł.
P.S. Fajnie sprawdzają się też jako niania do monitorowania pomieszczeń lub podsłuchiwania co dzieje się w pokoju niemowlaka.