Artykuły News

Poznaj tajemnice drukowania 3D

Już od pewnego czasu wiemy, że technologia drukowania 3D odnosi kolejne duże sukcesy. Coraz częściej w sieci znajdujemy wzmianki o osiągnięciach w dziedzinie medycyny, weterynarii czy motoryzacji. Jednak jak spisuje się druk 3D zaczerpnięty z kosmosu?

 
Jakie są zalety druku 3d?

Dzięki możliwości drukowania obiektów przestrzennych medycyna zyskała możliwość indywidualnego tworzenia protezy nie tylko nogi czy ręki. Studenci nie muszą już przeprowadzać eksperymentów na martwych narządach ludzkiego ciała narażając się przy tym na kontrowersyjne głosy mówiące o zaniechaniu ludzkiej godności. Również weterynaria zyskała możliwość pomocy nie tylko psu czy kotu, ale także zwierzętom powietrznym projektując i drukując protezę nogi czy skrzydła poszkodowanemu ptakowi. Dział motoryzacji również zauważył duże możliwości, jeżeli chodzi o produkcję części czy tuning samochodowy. Za sprawą tej technologii również w zaciszu domowym mogą powstawać dzieła godne Leonardo da Vinci, a każdy z nas może puścić wodzę fantazji.

Druk 3D jest drogi?

Wydawać się może, że nowa technologia kosztuje tyle, że przeciętny człowiek może o zakupie drukarki jedynie pomarzyć. Otóż rzeczywistość przedstawia się inaczej. To prawda, że wielkie przemysłowe urządzenia kosztują w granicach 10-20 tys zł. Jednak mniejsze odpowiedniki pozwalające na zabawę w domowym zaciszu kosztują w granicach 1500-3000 tys zł. Wraz z zakupem samego urządzenia znajdziemy również stosowne oprogramowanie, które pozwala na realizację naszych projektów.

Oczywiście sama drukarka to nie wszystko przecież to ma działać a nie kurzyć się w kącie. Tak jak do drukarki laserowej czy atramentowej potrzebujemy tuszu, czyli tzw. materiał eksploatacyjny. W urządzeniu 3D materiałem wykorzystywanym do druku jest filament. Czyli materiał elastyczny, wytrzymały oraz podatny na obróbkę. Najbardziej popularnymi jest materiał ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene), czyli matowa, giętka i elastyczna mieszanka chemiczna lub PLA (Polylactic acid) biodegradowalny plastik o błyszczącym wykończeniu. W zależności od ilości produktu cena wacha się od 70 do 150 zł za rolkę o wadze 750g do 1 kg. Filamenty o innych właściwościach, np. imitujących drewno, czy wykonanych z metalu są droższe, a ich ceny często zaczyną się od 150 zł za rolkę.

Koszt pojedyńczego wydruku 

Tutaj można się zaskoczyć. Koszt wydruku zależy od projektu. To od nas zależy ile filamentu zużyjemy oraz czy środek obiektu wypełnimy czy zostawimy pusty. Dla zobrazowania ilości zużywanego materiału użyję rzeczywistych obiektów. Ok 138 gram filamentu zużywamy do wydrukowania ludzkiej czaszki, co przy założeniu średniej ceny 100zł za kilogram materiału daje nam koszt w wysokości 14 zł. Klasyczne oprawki do okularów to koszt 2,50 zł, a miniaturka Wieży Eiffla o wysokości 15 cm dla prawdziwego wielbiciela Paryża to koszt 4 zł.

Czy warto posiadać drukarkę 3d?

Podsumowując każdy z nas może puścić wodzę fantazji i zacząć się bawić drukiem 3D. Najwięcej będzie nas kosztować samo urządzenie, ale osobiście uważam, że i tak warto zainwestować. Sam materiał eksploatacyjny porównywalny jest z tuszem do dobrej drukarki fotograficznej.

Źródło: Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *