Artykuły News

Powrót Nokii? Nadchodzą nowe telefony z Androidem

Świetliste czasy Noki przeminęły z wiatrem. Wielu klientów czując sentyment do fińskiej marki ma dziś powody do świętowania. Producent wraca na mobilny rynek zaczynając od Androida.

 

Znana wszystkim marka zostaje wskrzeszona poprzez umowę licencyjną z HMD Global, nowo powstałą Fińską korporacją, która ma zająć się produkcją urządzeń Nokii pod kontrolą Androida, a w szczególności smartfonów i tabletów. Firma planuje zainwestować 500 milionów dolarów w ciągu trzech lat na promocję nowych urządzeń firmowanych logiem Nokia pozyskując pieniądze od inwestorów oraz sprzedaży przejętego właśnie działu produkującego zwykłe telefony komórkowe.

Na czele HMD stanął Arto Nummela, były pracownik Nokii, który zajmował wysokie stanowiska kierownicze oraz był głową Microsoft Mobile Devices dla Azji, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Będziemy całkowicie skupieni, na stworzeniu całej gamy urządzeń, które będą pasować szerokiemu gronu użytkowników. Marka stała się ważnym wyróżnikiem, dlatego nasze plany (w HMD) skupią się na unikalnym dobytku Nokii i naszym doświadczeniu w sprzedaży i marketingu. Będziemy współpracować z dostawcami klasy światowej aby wyprodukować i jak najszybciej dostarczyć to czego chce konsument” – Arto Numella, prezes HMD

Nie wiemy jeszcze, jak dużo Nokii będzie w „nowej Nokii”, ale fakt, że ludzie, którzy kiedyś w Finladnii zajmowali się projektowaniem takich perełek jak niezniszczalna 3310, zasiądą w zarządzie nowo powstałej spółki podnosi na duchu. Daje to nadzieję, że możemy się spodziewać kontroli fińskiego giganta nad procesem projektowania i produkcji co wiąże się z prawdopodobnym zachowaniem unikalnego stylu jaki kiedyś ta marka prezentowała, i którym wytyczała trendy.

Foxconn (największy producent elektroniki i komponentów komputerowych na świecie) będzie brał udział w tym wielkim powrocie. Zajmował się już produkcją niezbyt popularnego tabletu Nokii – N1 (notabene działającego pod kontrolą Androida). Firma-córka, FIH Mobile przejmie oddział Microsoftu zajmujący się feature phone’ami. Mając podpisaną umowę z HMD i Nokią, na mocy której „zajmą się pomocą w budowie globalnego biznesu jakim będą tablety i smartofony sygnowane logiem fińskiej firmy”. To wszystko umożliwi HMD oraz Nokii wyjątkowy dostęp do globalnej sieci sprzedaży i dystrybucji jaki uzyska od giganta z Redmond.

Cóż więcej napisać? Jesteśmy podekscytowani tym, co może wyniknąć z tego nowego przedsięwzięcia w świecie elektroniki. Telefony z Androidem firmowane logiem Nokii śniły się wielu z nas przez długi czas. Być może, już niedługo w naszych kieszeniach znów zagości historyczna marka jaką z pewnością jest NOKIA.

Źródło: xda-developers.com

Autor: Krzysztof Lewandowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *