AGD News Poradniki

Odkurzacz automatyczny – czy warto?

Nowoczesne rozwiązania są coraz częściej spotykane w naszym życiu. Odkurzacz automatyczny ułatwia nam sprzątanie domu i wykonuje dużą część pracy za nas. Poznajmy jednak wady i zalety takiego rozwiązania.
 
Robot sprzątający to urządzenie samojezdne, które działa na wbudowanym akumulatorze bez konieczności podłączania go do sieci elektrycznej. Rozwiązanie to daje możliwość nieograniczonego przemieszczania się po domu oraz dostanie się bez trudu do każdego zabrudzonego miejsca. W czasie, gdy automatyczny odkurzacz wykonuje swoją pracę my możemy oddać się relaksowi. Tradycyjne odkurzanie zajmuje sporo czasu, a robot może czyścić nasze podłogi każdego dnia.
 

blog.oleole.pl

 
Główną zaletą odkurzacza inteligentnego jest samoczynne poruszanie się po mieszkaniu i wyszukiwanie zabrudzeń, a co najważniejsze robot sam omija przeszkody. Nie musimy martwić się o obicie mebli czy zniszczenie powierzchni naszych podłóg. Za zbieranie brudu odpowiedzialny jest zaawansowany system szczotek zbierających brud do pojemnika umiejscowionego w obudowie. Droższe urządzenia posiadają dodatkowo układ ssący wzbogacony o filtry zapobiegające rozprzestrzenianiu się kurzu. Omijanie przeszkód możliwe jest dzięki obecności czujników zbliżeniowych i czujników zderzeniowych.
 
Płaska obudowa robota pozwala na wjazd pod niektóre meble i oczyszczanie podłóg w trudno dostępnych miejscach. Odkurzacz pozwala czyścić gładkie podłogi typu parkiet jak i włochate dywany. Niestety z powodu okrągłej obudowy nie każdy model jest w stanie dotrzeć do narożników pomieszczeń. Wbudowane akumulatory są energooszczędne, a to przekłada się na oszczędzanie energii elektrycznej i niższe rachunki za prąd. Dodatkowym atutem jest głośność pracy, która pozytywnie wpływa na komfort użytkowy – roboty pracują znacznie ciszej niż tradycyjne odkurzacze.
 
komputronik.pl

 
Minusem jest cena samego odkurzacza, która waha się w przedziale od 1300 do 3000 zł. To powoduje, że nie każdy może pozwolić sobie na zakup takiego produktu. Drogi jest również sam serwis i wymiany systemu filtrów. Elektronika urządzenia w automatycznym odkurzaczu pozwala na sterowanie nim za pomocą smartfona lub zaprogramowanie go, kiedy ma rozpocząć pracę, np. tuż przed naszym powrotem z pracy.
 
Robot nie radzi sobie również z długim runem dywanów, a tańsze modele mocniej obijają się o nasze meble i futryny, potrącą też domowe zwierzę, ponieważ posiadają mniej czujników i oferują mniejsze możliwości.
 
A Wy, co myślicie o robocie sprzątającym? Czy to one ułatwiają nam codzienne życie?
 
Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *