Aplikacje News

Nowy złośliwy wirus na Facebooku. Nie wolno otwierać plików typu SVG

Facebook jako portal społecznościowy dość często jest narażony na ataki różnych wirusów, czy hakerów. Ostatnio użytkownicy tego portalu mogli doświadczyć ataku niebezpiecznego wirusa. Zobaczcie jak z nim walczyć.

 

Atak wirusów to dość częste spotykane zjawisko w sieci. Właśnie wczoraj wielu użytkowników (w tym jeden z naszych redaktorów) uskarżało się na wysyłanie wiadomości bez ich zgody do wszystkich znajomych z listy. Jak się okazuje jest to wirus, który krąży po FaceBooku. Z informacji jakie podaje nam portal niebezpiecznik, robak zaszywa się w przesłanej wiadomości przez naszego znajomego (zainfekowanego) w postaci zdjęcia z dość niecodziennym plikiem photo_1234.svg.

fot.technologiczna.pl
fot.technologiczna.pl

Po wejściu w zdjęcie link przenosi nas do różnych stron (nasz redaktor trafił na YouTobe) i własnie w tym momencie po rozpakowywaniu filmu uwalnia się robak, który zaraża nasze konto i natychmiast rozsyła kolejne zdjęcie po całej liście naszych znajomych. Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, dopiero kiedy dostajemy wiadomości zwrotne od swoich fajsbukowiczów okazuje się, że spamujemy im wiadomości dokładnie takim samym zdjęciem.

Jak walczyć z wirusem?

Według informacji od portalu niebezpiecznik wystarczy, że należy wyłączyć przeglądarkę. Po drugie trzeba odnaleźć katalog o nazwie jegjfinhocnmomhpgmnbjambmgbifjbg (C:\Users\\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default). Istniej także inna możliwość, której użył nasz redaktor – zresetowanie komputera do postaci fabrycznej. Warto zatroszczyć się o swoje dane, oraz urządzenie, bo taki wirus może naprawdę sporo namieszać, a jeszcze więcej wykraść. Zaleca się również użycie programu antywirusowego Malware Scanner, które sprawdzić nasz komputer. Najlepszą metodą na uniknięcie tej sytuacji jest oczywiście nie klikanie na pliki nie wiadomego źródła. Fakt otrzymania wiadomości z wirusem nie zarazi naszego konta, a jedynie rozpakowanie pliku.

Facebook szybko reaguje

Wieści o zainfekowanych użytkownikach bardzo szybko dotarły do samego Facebooka, który od razu zaczął działać. Wielu z Was podczas ponownej próby logowania mogło otrzymać następujące komunikaty.

fot.technologiczna.pl
fot.technologiczna.pl

Po zapoznaniu się dokładnie z całą ankietą możemy przejść dalej celem zabezpieczenia naszego komputera i konta. Popularny portal przygotował dla nas specjalną formę weryfikacji naszego konta w postaci Oprogramowania Kaspersky Malware Scanner.

fot.technologiczna.pl
fot.technologiczna.pl

Po przeskanowaniu całego konta Kasperskim otrzymamy wiadomość od Facebooka, że nasze konto zostało oczyszczone ze złośliwego robaka, albo nie wykryto wirusa na naszym koncie.

fot.technologiczna.pl
fot.technologiczna.pl

Facebook nie spodziewał się takiego ataku i miejmy nadzieję, że na przyszłość zostaną wyciągnięte wnioski z podobnych sytuacji, które potrafią sparaliżować wielu internautów. Jak poinformowali nasi czytelnicy, wirus ma problem z zaatakowaniem systemu iOS na MacBookach. Nie zmienia to faktu, że mimo wszystko trzeba uważać na podobne sytuacje.

Źródło: Niebezpiecznik, Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *