Internet News

Nowy standard Web Authentication do zapamiętywania haseł

Dwie organizacje FIDO Alliance i W3C dzięki wzajemnej współpracy opracowały nową technologię Web Authentication, dzięki której już wkrótce nie będziemy musieli zapamiętywać skomplikowanych haseł, a proces logowania pominiemy za pomocą odcisku palca lub specjalnego klucza USB.
 
Coraz większa ilość stron internetowych wymaga od nas zalogowania się. Zakładając konta musimy zapamiętać coraz większą liczbę haseł, a idąc za wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa w Internecie każde nasze hasło powinno być inne i niepowtarzalne. Po dłuższym czasie działalności w sieci okazuje się, ze liczba haseł jest nie do okiełznania i w efekcie stosujemy dwa, trzy różne hasła. Nowo opracowana technologia ma pozwalać nam na logowanie się do stron przy użyciu mechanizmów biometrycznych, czyli skanerów linii papilarnych, skanerów twarzy, klucze USB z poziomu przeglądarki internetowej.
 
Pierwszą przeglądarką, która będzie kompatybilna z nowym standardem będzie Mozilla Firefox, a wkrótce ma dołączyć do niej Google Chrome, Microsoft Edge, Opera. Stanowisko Apple jest jednak nieznane. Dopuszczamy możliwość, że przeglądarka Safari otrzyma autorski mechanizm zabezpieczeń z wykorzystaniem FaceID.
 
Pamiętajmy jednak, że projekt jest jeszcze w fazie testowej, ale już możemy przypuszczać, że posługiwanie się tajnymi danymi będzie bardziej bezpieczne, a kradzieże danych coraz rzadsze.
 
Źródło: w3.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *