News

Niedługo wychodzi nowy model telefonu – czas popsuć stary

Badania z Columbia Business School wykazują, że im bliżej do premiery nowego smartfona z serii, tym odsetek zniszczonych i zgubionych starszych modeli rośnie. O co chodzi?!

Powoli zbliża się nowy model z serii Galaxy – Samsung Galaxy S8. Czy niektórzy właściciele świeżutkich, pachnących nowością Galaxy S7 „postanowią zepsuć” swoje urządzenia, aby mieć pretekst do kupna nowego?

Jest to dosyć prawdopodobne. Wykładowcy z Columbia Business School wykazali, że z czasem zaczynamy coraz mniej dbać o swój telefon, konsekwencje są oczywiste – zbita szybka, zalana elektronika, zgubione urządzenie… Owy fenomen nazwano „Upgrade Effect”, co można przetłumaczyć jako efekt odświeżania, aktualizacji, wymiany (tutaj konkretnie starego modelu na nowszy).

fot. Mashable.com

Na powyższym wykresie widzimy, jak rosła ilość zgubionych iPhone’ów 5 przed rokiem 2014. Szczyt osiągnięty zostaje w okolicach września, a warto wspomnieć, że właśnie 20 września 2013 roku zadebiutowała „odnowiona piątka”. Podobne zjawisko powtarza się także dla 5S. Wartość rośnie do okolicy września, zaś iPhone 6 miał premierę 19 września 2014 roku.

Czy rzeczywiście mamy do czynienia z fenomenem? Co o tym sądzicie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *