Artykuły Elektronika News Recenzje

Najefektywniejszy oczyszczacz powietrza na rynku? – Recenzja Philips AC3059/50

Czy wiedzieliście, że w Polsce restrykcje dotyczące czystości powietrza są nawet 4-krotnie wyższe aniżeli na „zachodzie”? Komisja Europejska szacuje, że w Polsce przez stan złego powietrza każdego roku umiera blisko 30 tysięcy osób.

Jest to dość szokujący wynik. W raporcie „Joint report on air quality” wynika, że w 2014 roku, w Europie zginęło blisko 430 tysięcy ludzi z powodu smogu, a największa ilość przedwczesnych zgonów została zarejestrowana w naszym kraju, gdyż wynosi ona aż 46 tysięcy, jednak procentowo nie jest to najwyższy wynik. Rekord należy do Gruzji, w której procent przedwczesnych śmierci spowodowanych smogiem wyniósł aż 35.2%! W porównaniu do 12.9% zarejestrowanego w naszym kraju jest to ogromny wynik, natomiast szczycić się tez czym nie mamy, gdyż w Hiszpanii czy Szwajcarii wynik ten utrzymuje się poniżej 3%.

Wygląd

Urządzenie zostało zbudowane na bazie cylindra o wymiarach 65,7 x 29,5 x 29,5cm ze ściętą pod kątem górą pokrytą tzw. „grilem”, w którego centrum znajduje się wyświetlacz. Uniwersalny, smukły design odnajdzie się w każdym wnętrzu, a szara wstawka imitująca anodyzowane aluminium na tle białego plastiku nadaje elegancji i przełamuje nudę; waga urządzenia wynosi 8,6kg.

Praca

Oczyszczacz Philips AC3059/50 może pracować w trzech trybach: Automatycznym, Nocnym oraz Turbo. Najlepszym wyborem dla mnie jest Tryb Nocny, ewentualnie Automatyczny. W Trybie Turbo jak możecie wyczytać z tabeli zamieszczonej poniżej, urządzenie może wydawać z siebie dźwięk wysokości 70dB. Osobiście będąc fanem ciszy, wybieram Tryb Nocny, aczkolwiek Tryb Automatyczny jest zaprogramowany bardzo dobrze i złego słowa nie mogę o nim powiedzieć.

W tym trybie urządzenie szczegółowo mierzy poziom zanieczyszczeń w powietrzu aż 1000 razy na sekundę przy użyciu 2 czujników, a jeśli zostaną przekroczone pewne normy, wchodzi na wyższe obroty, tym samym brzmiąc jak cichy odkurzacz. Wykorzystując innowacyjny system obiegu powietrza ze spiralnym wylotem Philips AC3059/50 jest bardzo efektywny, w krótkim czasie radząc sobie z pyłem, gazem, alergenami i innymi zanieczyszczeniami zawieszonymi w powietrzu. Producent podaje, że Philips AC3059/50 w czasie 8 minut jest w stanie oczyścić pomieszczenie o powierzchni 48m2.

Wyświetlacz

Na owalnym wyświetlaczu dostajemy informację o stężeniu gazów, alergenów czy cząstek PM2,5. Oprócz surowych danych w sposób wizualny kolorowy wskaźnik naokoło wyświetlacza informuje nas o obecnym stanie powietrza w domu, sygnalizując to 4 kolorami: niebieskim, fioletowym, różowym oraz czerwonym.


Wyświetlacz pozwala nam na zmianę intensywności podświetlenia, trybów pracy czy też możemy uzyskać bezpośredni dostęp do procentowego stanu filtra. Urządzenie również posiada czujnik światła zmniejszający intensywność podświetlenia wyświetlacza w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu. W nocy ten całkowicie się wyłącza, by zaoszczędzić trochę prądu oraz zwiększyć komfort snu.

Przy tych wszystkich funkcjach menu AC3059/50 jest bardzo proste, intuicyjne oraz szybkie. To samo mogę powiedzieć o aplikacji Air Matters, z którą możemy sparować Philips AC3059/50, by obsługiwać go zdalnie, jednak specjalnych benefitów z tego tytułu nie zyskujemy.

Filtr

W urządzeniu został użyty cylindryczny filtr NanoProtect FY3430/30 wykorzystujący system filtracji nazwany przez Philipsa VitaShield IPS, który posiada:

  • Filtr Wstępny zatrzymujący większe zanieczyszczenia,
  • Filtr HEPA wychwytujący pył zawieszony w powietrzu oraz alergeny,
  • Filtr Węglowy pochłaniający szkodliwe gazy i neutralizujący brzydkie zapachy.

Producent zaleca wymianę filtra co okres nie dłuższy aniżeli 3 lata. Jego stan możemy sprawdzić na wyświetlaczu urządzenia, które na bieżąco informuje nas o jego zużyciu oraz udostępnia dane dt. ilości przefiltrowanych zanieczyszczeń. Filtr sam w sobie jest w stanie wyłapać 99.97% cząsteczek wielkości 3nm, PM2,5 (smog), bakterii, wirusów, pyłków, kurzu itd. To w połączeniu z dużą powierzchnią oraz kilkoma kierunkami pobierania powietrza sprawia, iż jest to jeden z najefektywniejszych i najlepszych filtrów na rynku.

Podsumowanie

Wprowadzony na rynek jesienią tego roku oczyszczacz powietrza Philips AC3059/50 z serii 3000i łączy w sobie ergonomię, masę funkcji, elegancję, stonowany wygląd, jakość wykonania, jak i efektywność oraz ciszę pracy (w Trybie Snu, podczas używania na standardowych nastawach głośność urządzenia może wynieść aż 70dB). W dodatku możemy go kontrolować zdalnie po sparowaniu go z aplikacją, uzyskując tym samym dostęp do dodatkowych informacji np. porównanie czystości powietrza w naszym domu kontra to, co jest na zewnątrz oraz dostęp do historii jakości powietrza. Osobiście uważam, że kwota 2200zł, którą należy wydać na zakup tego modelu, jest adekwatna; rzekłbym nawet, że dość atrakcyjna za możliwości, które oferuje oraz za efektywność swojej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *