News Telefony

Microsoft rozpoczyna współpracę z Xiaomi

Chińskie marki zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Wśród pięciu marek, sprzedających najwięcej smartfonów znajdują się aż 3 z Chin. Najwyraźniej Microsoft chce to wykorzystać, podpisując z Xiaomi umowę o współpracy.

 

Przez problemy na rynku mobilnym, takie jak kiepska sprzedaż smartfonów Lumia, czy ogólny niski udział Windows 10 Mobile na rynku, Microsoft wycofał się z produkcji nowych telefonów z tym systemem. Bogate zaplecze aplikacji oraz przydatnych patentów pozwoliło jednak na rozpoczęcie współpracy z nowym partnerem, jakim jest chińska firma Xiaomi.

Świeżo podpisana umowa Microsoftu i Xiaomi przyniesie obu firmom spore korzyści. Gigant z Redmond zyska sporą bazę potencjalnych użytkowników mobilnego pakietu biurowego i Skype. Już od września tego roku każdy nowy Xiaomi Mi 5, Mi Max, Mi 4s, Redmi Note 3, Redmi 3 i nowe, niezapowiedziane jeszcze modele będą posiadały preinstalowane programy Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Outlook i Skype.

W zamian Chińczycy otrzymali znacznie więcej, wychodząc na umowie o wiele lepiej. Xiaomi otrzymało możliwość wykupienia 1500 patentów, związanych z produkcją smartfonów, oraz niektórymi powiązanymi usługami. Dotyczą one przykładowo technologii komunikacji bezprzewodowej, pracy w chmurze, czy rozwiązań multimedialnych. Dzięki temu marka Xiaomi otrzyma sporą szansę na zaistnienie na Zachodzie. Dotychczas oficjalna sprzedaż urządzeń była mocno utrudniona przez wiele patentów firm, przez które Chińczycy mogliby otrzymać sporo kosztownych pozwów.

W ostatnim czasie Xiaomi zyskuje coraz więcej korzystnych umów, pozwalających firmie mocniej rozwinąć skrzydła. Już w zeszłym roku do współpracy przekonano Qualcomma, odpowiedzialnego za produkcje procesorów Snapdragon, a dzięki współpracy z Google, na ostatnim Google I/O mogli pokazać swoją wersję Android TV 4K.

Źródło: Microsoft

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *