Komputery News

Mi Notebook Air od Xiaomi zaprezentowany

Długo wyczekiwany ultrabook od Xiaomi w końcu ujrzał światło dzienne. Chińska firma podejmuje rękawicę i postanawia rywalizować z serią Air od Apple. Co oferuje ich urządzenie?

 

Były smartfony, były kamerki, były drony, teraz przyszedł czas na ultrabooka. Zapoznajmy się z Mac… to znaczy Mi Notebookiem Air od Xiaomi.

Oprócz Asusa również Xiaomi chce konkurować z Apple w walce o stworzenie idealnego notebooka. Firma wyróżnia się 13% cieńszym i 11% mniejszym urządzeniem względem Macbooka Air 13.3″. Grubość Mi Notebooka wynosi tylko 14.8 mm. Producent chwali się również 5.59 milimetrową ramką.

fot. Xiaomi
fot. Xiaomi

Chińskiego Air-a wyposażono w 13.3″ ekran o rozdzielczości Full HD, przykryty wytrzymałym szkłem, które zostało rozciągnięte na całą powierzchnię górnej klapy. Obudowa wykonana została z metalu. Znajdziemy tu także pełnowymiarową klawiaturę o 1.3 mm skoku klawiszy oraz touchpad. Laptopa wyposażono w złącza HDMI, 2x USB 3.0, gniazdo słuchawkowe oraz USB-C.

fot. Xiaomi
fot. Xiaomi

Całkowite wymiary urządzenia wynoszą 309.6 x 210.9 x 14.8 mm. Notebook waży 1.28 kg.

Za wydajność odpowiada procesor Intel Core i5 szóstej generacji, 8 GB RAM DDR4 i dysk SSD o pojemności 256 GB, podłączony do gniazda PCI-E, do dyspozycji użytkownika oddano jeszcze jeden slot na tę wersję dysku. Oprócz zintegrowanego układu graficznego spotkamy tu także kartę Nvidia GeForce 940MX, która pozwoli nawet na zagranie w nowe tytuły.

Bateria ma pozwolić na 9,5 godziny pracy i ładować się do 50% w pół godziny. Komputer pracuje pod kontrolą systemu Windows 10.

fot. Xiaomi
fot. Xiaomi

Cena urządzenia będzie wynosić w przeliczeniu na polskie złote około 3000 złotych (nie licząc podatków, VAT itp.).

Moim zdaniem nie jest to oszałamiająca prezentacja. Wyglądem brat Macbooka Air nie zachwyca ani konfiguracją ani też ceną. Pisząc ten artykuł, ze znużeniem i niechęcią wstawiałem zdjęcia tego ultrabooka. Znacznie ciekawiej prezentuje się mniejszy Mi Notebook Air, któremu zostało poświęcone niewiele czasu, co według mnie było sporym błędem.

Ekran 12.5″, grubość 12.9 mm, waga 1.07 kg? Maluszek, jednak warty uwagi.

fot. Xiaomi
fot. Xiaomi

W mniejszym modelu Air-a znalazło się miejsce na ekran FullHD, procesor Intel Core M3, 4 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 128 GB z dodatkowym wolnym gniazdem. Wszystko zamknięte w metalowej obudowie. Najważniejsza jednak jest tutaj cena – w przeliczeniu około 2000 zł!

fot. Xiaomi
fot. Xiaomi

Xiaomi uderzyło solidnie, jednak nie w spektakularnym stylu. To niestety nie wystarczy by odnieść sukces. Gdyby większy model wyceniony został niżej to mógłby stworzyć niemałe zamieszanie. Tak niestety pozostanie ciekawostką z wąskim gronem odbiorców. Jest jednak szansa, że to mniejszy Mi Notebook odniesie rynkowy sukces. Kluczem jednak pozostaje cena, bo chiński producent takimi kopiami Macbooka raczej nie może liczyć na argument designu i ekskluzywności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *