Przed nami czasy rozliczeń podatków. Polacy, korzystając z elektronicznych formularzy lub udając się bezpośrednio do Urzędu Skarbowego składają swoje coroczne oświadczenia podatkowe. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że praktycznie każdemu podatnikowi przysługuje zniżka. O jaką dokładnie chodzi? Jest to oczywiście ulga na Internet, z której można skorzystać tylko 2 razy. Bardzo dużo Polaków wykorzystało już swoje ulgi (wcześniejsze lata), ale na pewno znajdą się Kowalscy, którzy jeszcze tego nie zrobili.
Internet w smartfonie także kwalifikuje się pod ulgę
Wydawać się to może mało prawdopodobne, ale dziś praktycznie każdy ma dostęp do sieci. Nie zawsze musi to być stałe łącze. Rządowa strona podatkowa wyraźnie wskazuje, że ulgę za internet możemy odliczyć niezależnie od miejsca oraz formy korzystania (np. w domu – łącze stałe, bezprzewodowe, w tym za pomocą urządzeń mobilnych). W Polsce na pewno są miejsca, gdzie ludzie z racji kosztów nie mają dostępu do sieci w domu. Jedynym ich dodatkowym „oknem na świat” jest telefon z dostępem do Internetu lub WiFi w zakładzie pracy.
Takie urządzenia umożliwiają pełne rozliczenie w roku podatkowym maksymalnie do kwoty 760 zł. I chociaż dostęp do Internetu jest bardzo powszechny to musimy się liczyć z tym, że wielu osobom wystarczy pakiet z ich smartfona. Należy tu zaznaczyć, że urządzenia mobilne mogą służyć jako routery pozwalając nam udostępnić sieć np. do laptopa lub tableta. Jest to bardzo powszechne działanie, chociaż mało opłacalne, ponieważ transfer z telefonu może się szybko skończyć. I chociaż wydaje się to mało prawdopodobne w świecie zwykłych ludzi mogą pojawić się naprawdę różne sytuacje, również takie, że ktoś mieszka w terenie z trudnym dostęp do sieci i założenie u niego stałego łącza może być niemożliwe, zaś dostęp do mobilnej sieci jest naprawdę bardzo słaby. To, co należy zaznaczyć – każdy użytkownik posiadający smartfona w podstawowym pakiecie otrzymuje nawet minimalny transfer. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie operatorów przed zbyt wysokimi rachunkami, które później będą reklamowane przez klientów.
Jak dokładnie wyliczyć ulgę za Internet?
Wydaje się to naprawdę proste. Wystarczy dodać wszystkie rachunki za rok podatkowy, z którego się rozliczamy. Musimy jednak uważać na pewien bardzo drobny szczegół. W sytuacji, kiedy nasze rachunki są łączone warto, abyśmy rozgraniczyli usługi. Jeśli nie mamy tego na wykazie swoich faktur warto skontaktować się ze swoim operatorem w celu dokładnego wyliczenia opłaty za Internet oraz inne usługi. Wiele osób, które odliczają taką ulgę często mogą zapomnieć o takim działaniu.
Odliczenie ulgi za Internet możemy wykonać w każdym kanale (stacjonarnie w Urzędzie oraz online). Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Jeśli nie jesteśmy dokładnie pewni jak możemy wykonać takie rozliczenie warto skontaktować się bezpośrednio z urzędnikiem lub zadzwonić na infolinię podatkową:
- 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
- 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)
- +48 22 330 03 30 (z zagranicy)
Uważam jednak, że informacje dotyczącej tej ulgi nie są zbyt skomplikowane i każdy podatnik sobie poradzi. Jeśli nie czujemy się zbyt pewni w korzystaniu z ulg lub nie wiemy dokładnie jak z nich skorzystać, zachęcam zajrzeć na stronę podatki.gov, gdzie uzyskamy wszelkie dodatkowe informacje. Składając pit poprzez Internet specjalnie przygotowany program z pewnością zapyta nas o różnego rodzaju ulgi. Po wprowadzeniu stosownej kwoty program sam umieści podaną przez nas wartość w prawidłowym polu. Składając pit bezpośrednio w wersji papierowej warto podpytać o taką informację w urzędzie lub na infolinii.