Poradniki

Jak zablokować połączenia SPAM i robocalls?

Nowoczesne smartfony to przenośne komputery. Producenci są w stanie przemycić do oprogramowania naprawdę wiele ciekawych rozwiązań. Współczesnym wspomagacze dla wielu użytkowników jest ochrona przed połączeniami telefonicznym typu SPAM, robocalls oraz różnego rodzaju oszustwa. Samsung we współpracy z firmą Hiya doskonale rozumie ten problem uruchamiają na swoich telefonach funkcje blokowania niechcianych połączeń.

Rozwiązania firmy Hiya doskonale odzwierciedlają potrzeby naszego rynku. W Polsce coraz częściej natrętni telemarketerzy próbują coś sprzedać, wcisnąć. Nie każdy życzy sobie takich połączeń, które według konsultantów po drugiej stronie słuchawki wybierane są na podstawie generatora numerów (losowo). Blokowanie złośliwych połączeń, niechcianych i niekiedy niebezpiecznych to rozwiązanie, którego nasz rynek w pełni potrzebuje.

Hiya pożegna cały spam

Funkcja docelowo jest dostępna na smartfonach Samsung w ramach współpracy jako rozwiązanie systemowe. Jednak już teraz każdy użytkownik Androida może pobrać aplikacje Hiya do blokowania niechcianych połączeń. Jakie daje nam to możliwości? W telefonach Samsung (głównie wyższa półka) wbudowane rozwiązanie umożliwi nam pełną kontrolę nad takimi połączeniami. Każdy telefon w kategorii SPAM zostanie opisane i jeśli będziemy sobie tego życzyć zablokowane. Wystarczy, że zadzwoni do nas taki numer i od razu możemy go zablokować oraz i to dość istotne zgłosić. Im więcej zgłoszeń od użytkowników tym więcej informacji, z jakiej kategorii pochodzi konkretny numer. Jeśli odebraliśmy połączenie i wiemy, że jest to telemarketer to możemy szybko dokonać zgłoszenia blokując połączenie na zawsze. Na potrzeby tego artykułu numer, jaki widnieje na screenach jest przypadkową kombinacją klawiszy.

Wykonując takie działanie dodajemy numer do bazy z odpowiednią kategorią, blokując jednocześnie wszelkie połączenia. Dlaczego dodawanie takich informacji jest istotne? I tu przechodzimy do kolejnych możliwości dostępnych w naszym urządzeniu. Im więcej użytkowników wysyła raporty dotyczące takich numerów tym większa jest baza umożliwiająca automatyczne blokowanie niechcianych numerów.

Sprawdź ustawienia połączeń swojego Samsunga

Bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że smartfony skrywają przeróżne rozwiązania. Wśród nich jest „wbudowana” aplikacja Hiya, która znajdziemy w ustawieniach połączeń naszego Samsunga. Po wejściu do ustawień wystarczy, że wejdziemy w pole „ID rozmówcy i ochrona przed spamem”. To właśnie tam pojawi się na okno dające nam dostęp do ciekawych rozwiązań. Wybierając jedno z nich nie będziemy się musieli przejmować raportowaniem numerów SPAM. Telefon samodzielnie będzie rozpoznawał numer od razu odrzucając połączenie.

Teoretycznie nie dostaniemy żadnego powiadomienia (w spisie połączeń będzie taka informacja). Napisałem teoretycznie, ponieważ telefon w przypadku poczty głosowej otrzymamy wiadomość SMS, że ktoś próbował się z nami skontaktować. Oczywiście na to również są rozwiązania, ale to już indywidualne preferencje każdego użytkownika. Osobiście testuje takie rozwiązanie i jestem zadowolony, ponieważ czuje się nie tylko bezpieczny (np. połączenia zagraniczne), ale również nikt mnie nie nęka połączeniami typu robocall.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *