News Operatorzy

LTE bez limitu? Cyfrowy Polsat i Polkomtel ukarani

UOKiK przyjrzał się podejrzanemu hasłu sieci Plus i Cyfrowego Polsatu. Werdykt? 40 mln złotych kary.

 

Kombinacji z „Internetem bez limitu danych” już trochę mieliśmy. Ofertę tego typu swoim klientom proponowały firmy Polkomtel oraz Cyfrowy Polsat. W reklamach mowa była o „Power LTE – Internecie LTE bez limitu danych”. Niestety podmioty wprowadzały ludzi w błąd, ponieważ po wykorzystaniu pakietu transfer danych zwalniał do zaledwie 32 kb/s.
Sprawie przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oprócz LTE bez limitu UOKiK znalazł nadużycie w reklamie zestawu, który oprócz pakietu telewizji, internetu oraz telefonu obejmował telewizor, tablet oraz smartfon. W reklamie mowa jest o całym zestawie za 61 zł. Jednak cena ta nie obejmowała kosztów zakupu sprzętu.

Sprawę skomentował Marek Niechciał, prezes UOKiK:

„Zakwestionowaliśmy wprowadzanie w błąd w reklamie usług telekomunikacyjnych i sprzętu elektronicznego. Praktyki obu spółek mogły spowodować straty finansowe u tych konsumentów, którzy zdecydowali się zawrzeć umowę w ramach promocji smartDOM i Power LTE. Nasze postępowania wykazały, że rzeczywiste warunki oferty różniły się od tych prezentowanych w reklamach. Oczywiście, reklama może przybierać różne konwencje, m.in. uproszczenia czy żarty. Nie może jednak wprowadzać w błąd co oferty przedsiębiorcy.”

Oprócz kary pieniężnej w wysokości 30,7 mln złotych dla firmy Polkomtel oraz 9,7 mln zł dla Cyfrowego Polsatu, UOKiK nakazał podmiotom emisję reklamy, informującej o wprowadzaniu klientów w błąd, przez 30 dni, 5 razy w ciągu dnia, trwającej co najmniej 15 sekund w pasmie wieczornym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *