Artykuły Komputery News

Łatka dla Ryzen 3000 – AGESA 1003ABBA

Parę dni temu AMD na swoim blogu opublikowało wpis dt. nowej wersji oprogramowania AGESA, polepszającej działanie procesorów opartych na architekturze Zen 2.

Premiera procesorów Ryzen 3000 byłą z pewnością rewelacyjna, ale nie była perfekcyjna. Użytkownicy skarżyli się chociażby na to, że przy używaniu naprawdę potężnych radiatorów, wydajność procesorów nie była tak duża, jak zapowiadano na slajdach przedpremierowych. Nowa AGESA o nazwie kodowej „1003ABBA” rozwiązuje ten problem. W nowym wydaniu kodu zostało poprawione działanie trybu Boost, co daje rzeczywisty przyrost wydajności w okolicach 25-50MHz, jak i polepszone zostało działanie procesorów w tzw. Idle’u (stanie bezczynności) czy lekkiego zużycia procesora. Nie tylko zostały dostosowane odpowiednio zegary, co poprawiono podawane napięcie do procesora wprowadzając „filtr aktywności”, który pomija chwilowe skoki napięcia zainicjowane przez odpalone w tle launchery czy oprogramowania do podzespołów itd. Należy nadmienić w tym miejscu, iż te zmiany nie będą powodowały zwiększonej degradacji układu. 

Jak informuje firma nowe oprogramowanie zostało już podesłane do wendorów i zostanie zaimplementowane w nowych wydaniach BIOS. Przewidywany czas na nową aktualizacje do większości płyt to około 3 tygodnie, aczkolwiek firmy takie jak MSI czy Gigabyte już udostępniły BIOSy w wersji BETA.

W tym miejscu możemy jeszcze wspomnieć o tym, że AMD zamierza wypuścić własne SDK. Będzie ono służyło m.in. do monitorowania dokładniejszego temperatury rdzeni, lepszych odczytów napięć dla procesora czy pamięci RAM, sprawdzania szczytowych taktowań rdzenia czy też taktowań podczas włączonych stanów uśpienia. Zapewne wszystkie dane będą analizowane i przesyłane do AMD w celu usprawnienia pracy ich procesorów. SDK ma się pojawić 30 września.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *