Internet News

Koniec z piractwem na Chomikuj.pl

Od dawna liczne instytucje publiczne zajmują się eliminowaniem internetowego piractwa i usuwaniem nielegalnych plików z Internetu, które naruszają prawa autorskie. Do sądu pozwany został jeden ze znanych portali oferujący usługę wymiany plików pomiędzy użytkownikami – Chomikuj.pl

 
Jedno ze zgłoszeń trafiło od Stowarzyszenia Filmowców Polskich i dotyczył trzech nowych filmów: Dzień świra, Wenecja oraz Katyń. W pozwie dosłownie napisano, że owe pliki naruszają prawa autorskie. Portal z racji, że udostępnia usługę wymiany plików nie ustosunkował się do zarzutów i powołał się na ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
 
Ostatecznie kopie plików, które powodowały spór zostały usunięte ze strony. W międzyczasie jednak wpłynęło jeszcze kilka oskarżeń do Sądu Okręgowego w Warszawie.
 

chomikuj.pl

 
Zapadł wyrok w sprawie Chomikuj.pl. Administrator tłumaczył się, że nie czuje się winny ani współodpowiedzialny za wymianę plików przez użytkowników. Niestety nie uniknie kary ponieważ za świadczone usługi egzekwuje opłaty za transfer, co jest jednoznaczne z współodpowiedzialnością.
 
W ciągu najbliższych kilku miesięcy Chomikuj.pl został zobowiązany do usunięcia wszystkich plików, które naruszają prawa autorskie i są udostępniane w sposób nielegalny. Algorytm zapytania Chomikuj + nazwa_filmu + film ma zostać kierowany do wyszukiwarek Google i Bing. Użytkownicy, których pliki są zapisane pod nazwą filmu, a nim nie są będą mogli przywrócić pliki po napisaniu do administracji wiadomości. Administratorzy zweryfikują plik i przywrócą na nasz dysk.
 
Użytkownicy, którzy dopuścili się nielegalnej publikacji filmu, łamią prawa autorskie, a na ich dyskach nie znajdują się ich pliki prywatne zostaną z serwisu usunięci.
 
chomikuj.pl

 
Gazeta Prawna poinformowała, że wyrok jest prawomocny, a za chęć współpracy serwisu Chomikuj.pl z usuwaniem nielegalnych plików nastąpiło 25-krotne obniżenie odszkodowania za nielegalne rozpowszechnianie wymienionych filmów.
 
Narodził się jednak problem, ponieważ przez okres trwania w/w sprawy sądowej zmienił się właściciel portalu i występuje niezgodność pozwanej osoby.
 
W ostatnim czasie możemy zauważyć zwiększenie się takich sensacji. Wcześniej pisałem o serwisie, który umożliwiał pobieranie muzyki z YouTube, teraz przyszła kolej na Chomikuj.pl, a kto będzie następny?
 
Źródło: msn.com 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *