Przyszła kryska na matyska, jak to mówią. Nie mogło być inaczej, ekipa z iFixt zaprezentowała jak wygląda środek najnowszego flagowca Samsung Galaxy Note 8 o kodowej nazwie SM-N950. Czy jest trudno? Technologiczna postanowiła przybliżyć Wam trochę bliżej cały przebieg naprawy.
W dzisiejszym poradniku przedstawię Wam urządzenie, które jeszcze na dobre nie zagościło w sklepach, a już trafiło na stół chłopaków z iFixit. Kiedy cały świat poznał wygląd telefonu Samsung Galaxy Note 8 od razu wiedziałem, że nie mamy tutaj nowości jeśli chodzi o rodzaj naprawy telefonu w serwisie gwarancyjnym lub pogwarancyjnym. Najnowszy flagowiec z rysikiem przypomina poprzednie modele z rodziny Galaxy S8 i S8 Plus, których rozbiórka i wymiana większości podzespołów jest zadziwiająco podobna. Dlaczego? Po co zmieniać coś, co dobrze wygląda i świetnie leży w ręku? Czas przejść do opisu i przedstawić Wam dokładnie jak powinna wyglądać naprawa (wymiana poszczególnych podzespołów) telefonu Samsung Galaxy Note 8. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem naprawy powinniśmy przygotować narzędzia (opalarkę lub iOpenera, kostki do gitary lub openera, otwierak GSM, śrubokręt Philips, pęseta) oraz zabezpieczenie naszego stanowiska pracy (rękawiczki, gogle i przestrzeń do ułożenia podzespołów).
Czas na pierwsze grzanie
Zabudowane telefony, czyli tzw. Unibody to w dzisiejszych czasach codzienność. Coraz więcej smartfonów posiada niewymienny akumulator, który niestety będziemy mogli już wymienić tylko i wyłącznie w serwisie producenta ewentualnie sami, jeśli znamy się na majsterkowaniu w telefonach. Nie inaczej jest z telefonem Samsung Galaxy Note 8, którego tylna pokrywa wygląda identycznie do tej w modelu Galaxy S8, czy S8 Plus. I własnie dlatego sam demontaż naszego flagowca z rysikiem wymaga podgrzania telefonu tylnej pokrywy. Jak to zrobić? Mamy tutaj naprawdę różne możliwości. Możemy skorzystać z opalarki, domowej suszarki do włosów (w tym przypadku będzie trwało to dłużej) lub innych ciekawych urządzeń, które możemy nabyć w internecie. Specjaliści z teamu iFixit użyli do tego iOpenera, który możemy określić pewnego rodzaju gorącym kompresem. Każde specjalistyczne narzędzie ma swoje plusy i minusy. Osobiście wole opalarkę.
Pamiętajmy, że w zależności od urządzenia powinniśmy uważać z podgrzewaniem, żeby czegoś nie uszkodzić, np.lakieru na tylnej pokrywie czy innego podzespołu poprzez podgrzewanie zbyt długo w jednym miejscu. Kiedy wykonamy już podgrzewanie, to opalarkę lub inne urządzenie grzejące możemy na chwilę odłożyć na bok, bo czas teraz użyć openerów, kostek lub cienkich plastikowych otwieraków GSM do podważenia tylnej pokrywy i całkowitego demontażu lśniących plecków. Jeśli nie mamy możliwość w żadnym miejscu wsunąć otwieraka, to wystarczy, że delikatnie podniesiemy pokrywę tworząc szczelinę, w którą będziemy mogli wsunąć naszego openera lub kostkę. Jak to zrobić? Użyjmy do tego przyssawki, która idealnie nadaje się do tej czynności.
Te oraz inne akcesoria serwisowe znajdziecie w sklepach internetowych. W momencie kiedy podnosząc podgrzaną tylną pokrywę zobaczymy już drobną szczelinę to czas, aby wsunąć tam odpowiedniego openera lub cieniutką kostkę do gitary.
Jeśli dysponujemy większą ilością kostek, to możemy je stopniowo wkładać w różne szczeliny tak, aby klej stopniowo zaczął puszczać. Jak wspomniałem we wcześniejszych poradnikach, każdy technik używa takiego narzędzia serwisowego, którym najlepiej mu się pracuje. Działanie jest bardzo proste, przesuwamy kostkę lub inny otwierak w okolicach szczelin. W przypadku modelu Galaxy Note 8 starajmy się uważać, aby nie podnosić nerwowo całej pokrywy, ponieważ plecki są jeszcze połączone taśmą od czytnika linii papilarnych, którą przed całkowitym demontażem należy odłączyć od płyty głównej.
Do tej czynności warto użyć spudgera, który charakteryzuje się tym, że jest dość długi i ma dość ostre i płaskie wykończenie. Dzięki nie mu w dość łatwy sposób odczepimy konektor od czytnika linii papilarnych. Pamiętajcie, że to dość ważna kwestia, ponieważ całkowite pociągnięcie tylnej pokrywy do siebie bez odczepienia wczepki, może być naprawdę dużym problemem przy późniejszym montażu. Znany youtuber JerryRigEverything zaryzykował takie działanie ciągnąć za pokrywę od razu i zobaczcie poniżej czym to się skończyło.
Sam demontaż tylnej pokrywy oraz zaślepek zabezpieczających baterię oraz inne części płyty głównej naprawdę nie jest trudny. Naprawa wygląda bardzo podobnie nie tylko do poprzedników z flagowej rodziny, ale również niższych modeli, mam tutaj na myśli np. model Samsung Galaxy A5 2017, którego rozbiórkę prezentowaliśmy na łamach technologicznej. Koniec z porównaniami, czas przejść do dalszej części naprawy.
Odkręć śrubki i zdejmij zaślepki
Do tej części naprawy będzie nam potrzebny śrubokręt Philips (typ grotu wkrętaka z nacięciem krzyżowym) do odkręcenia 6 śrubek w dolnej części urządzenia, na której znajdziemy wycięcia na podzespoły wystające z płyty głównej. Jest to nie tylko osłonka na port ładowania, ale również osobna część z głośnikiem (loudspeaker).
Po odkręceniu wszystkich 6 śrubek, czas przejść na górę, aby odkręcić kolejne 10 śrubek, które są już ostatnią przeszkodą do usunięcia całej osłonki. Podczas demontażu plastikowych osłonek (możemy tutaj użyć paznokcie lub otwieraka spudger) nie przejmujcie się, jeśli dolna część nie odejdzie razem z górną, nie są przymocowane na stałe. Co możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.
Pamiętajcie, żeby odłożyć śrubki w prawidłowej kolejności. Malutkie elementy łatwo się gubią. Najlepiej zdemontowane podzespoły ułożyć obok wraz ze śrubkami. Po odsłonięciu plastikowych osłonek widzimy całe wnętrze telefonu, które uwierzcie mi wygląda, jak kopia poprzednich smartfonów Samsunga czy ostatniego wybuchowego Note 7.
Zdemontuj baterię, płytę główną oraz podległe podzespoły
W następnej kolejności powinniśmy odłączyć wszystkie wczepki (konektory). Kolejność jest dobrowolna, możemy odłączyć od razu wszystkie lub robić to stopniowo powoli demontując każdy podzespół. Do odłączania wczepek używamy paznokcia lub dowolnego plastikowego otwieraka. Oczywiście jeśli chodzi o przednie kamery (w tym skaner tęczówki), to możemy odpiąć je dopiero po wyciągnięciu płyty głównej lub razem ze wszystkimi konektorami. To już, jak wolicie.
Nie da się nie zauważyć głównego generatora całego urządzenia, którym jest przypomnijmy akumulator 3300 mAh. Jest on dość małym ogniwem, jak na takie urządzenie. Zmniejszenie baterii w telefonie Samsung Galaxy Note 8 to względy bezpieczeństwa. Jak zapewne wszyscy pamiętają, to własnie większa bateria oraz zła konstrukcja ramki były powodem wybuchających modeli Note 7.
Usunięcie akumulatora w telefonie Samsung Galaxy Note 8 to nie lada wyzwanie. Aby tego dokonać potrzebujemy openera oraz otwieraka GSM. Za nim jednak opiszę Wam jak to dokładnie wykonać spójcie na poniższe zdjęcie, które prezentuje demontaż akumulatora w Samsung Galaxy A5 2017. Czy widzicie jakieś znaczne różnice w demontażu? Bo ja nie.
I faktycznie tak jest. Wymiana akumulatora we flagowcu z rysikim polega na lekkim podgrzaniu baterii. Możemy użyć do tego suszarki lub opalarki tak, aby klej pod baterią stał się miękki co ułatwi nam wsuwanie cienkich kart, takich jak opener czy kostka. Jeśli mimo podgrzania dalej czujecie pewne opory przed demontażem spróbujcie ponownie podgrzać bateryjkę. Pamiętajcie, żeby nie grzać jej cały czas w jednym miejscu tylko sukcesywnie rozprowadzajmy ciepło i nie używajmy najwyższego stopnia grzania w urządzeniu. Przy tej, jak i każdej innej czynności nie musimy się spieszyć, a wręcz przeciwnie wskazana jest ostrożność i spokój. Czynność podgrzewania powtarzajmy do momentu kiedy będziemy czuć, że bateria się odkleiła. Później kiedy jest już na „luzie” możemy ją delikatnie podważyć paznokciem lub otwierakiem GSM. Czas przejść do wyciągnięcia płyty głównej zwanej też PCB. Aby tego dokonać musimy odczepić jeden konektor, który łączy płytę główną z płytką sub ze złączem ładowania oraz dolnym mikrofonem. Jeśli przed demontażem baterii nie udało się Wam odpiąć tego konektora, to możecie to zrobić właśnie teraz, znajduje się on pod płytą na samym dole, co wskazuje poniższe zdjęcie.
Czas na zdemontowanie płytki ze złączem ładowania, która jest delikatnie przyklejona. Podczas odklejania musimy być ostrożni, aby nic nie uszkodzić. Jak to zrobić? Do tej czynności najlepiej użyć otwieraka spudger, który dzięki swojej końcówce pozwoli nam delikatnie podważać blaszkę, która delikatnie jest podklejona. Dlatego w przypadku demontażu takich podzespołów ważne jest, aby używać plastikowych narzędzi, a nie metalowych.
Przed odczepieniem płytki sub powinniśmy jeszcze odkręcić śrubokrętem Philips jedną śrubkę, która trzyma 3,5 mm gniazdo słuchawkowe. Pozwoli nam to na całkowity demontaż dolnych podzespołów, czyli gniazda słuchawkowego oraz ładowania typu C. Zdemontowane podzespoły możemy odłożyć na bok używając do tego pęsety lub po prostu palcami. Jeśli nie macie rękawiczek ochronnych, to zdecydowanie polecam użycie pęsety do chwytania jakichkolwiek podzespołów, które chcemy z zdjąć z płyty czy całego korpusu (ramki).
Bardzo podoba mi rozwiązanie Samsunga w modelach S6 Edge, S7/S7 Edge oraz całej rodziny S8, gdzie złącze ładowania z mikrofonem znajdują się na osobnym module. Zupełnie inaczej jest z Samsungiem Galaxy S6, gdzie wymiana gniazda ładowania w domowych warunkach jest bardzo trudna i niestety, ale wiąże się z większymi kosztami, a koniec końców pewnie i tak telefon znajdzie się w serwisie producenta lub innym serwisie wykonującym naprawy pogwarancyjne.
Nie zapomnijcie o wyciągnięciu rysika rysika S-Pen. Nie musicie go demontować od środka, wystarczy go wyciągnąć od dołu. Oczywiście ten „magiczny długopis” możemy wyciągnąć jeszcze przed przystąpieniem do naprawy urządzenia, ale jak widzicie można to również zrobić później. Zalecam jednak pamiętać o tym przed rozpoczęciem naprawy.
Zdemontowanie wyświetlacza
Zanim przystąpimy do zdejmowania wyświetlacza, powinniśmy najpierw podgrzać wyświetlacz dokładnie tak samo jak zrobiliśmy to na początku przy zdejmowaniu tylnej pokrywy. Możemy do tego użyć iOpenera lub opalarki. Pamiętajcie, że w przypadku uszkodzonego już modułu LCD (lub szyby) podczas zdejmowania szkło może odskakiwać, więc zadbajmy o nasze oczy zakładając gogle ochronne. Czynność zdejmowania wyświetlacza będzie wyglądać niemalże tak samo, jak demontaż tylnej pokrywy.
Do podważania LCD powinniśmy użyć albo cienkiego openera (karty) lub też kostek do gitary. Wyświetlacz z całym modułem jest przyklejony głownie do ramki korpusu. Grubsze i znaczne warstwy kleju, jak zawsze znajdują się na samych ramkach, ponieważ urządzenie tak, jak i poprzednie modele z rodziny Galaxy S8 posiadają normę IP68 zapewniając ochronę przed wodą.
Właśnie dlatego powinniśmy stopniowo przesuwać kostkę lub opener w szczelinach telefonu, aby delikatnie móc odcinać ciągnące się taśmy kleju. Operacja ta może potrwać trochę dłużej niż zdejmowanie tylnej pokrywy. Pamiętajmy, że to wszystko zależy od naszych umiejętności oraz oczywiście narzędzi i co najważniejsze spokoju.
W momencie kiedy wyświetlacz zacznie się nam stopniowo unosić, to pamiętajmy, abyśmy wyciągnęli dwie taśmy z konektorami, które przechodzą przez korpus i były wcześniej połączone bezpośrednio z płytą główną. Całość wydawać by się mogła trudna, ale uwierzcie mi, że naprawa Note 8 nie różni się niczym szczególnym w poziomie trudności do modelu Samsung Galaxy A5 2017 czy chociażby telefon Samsung Galaxy J5 2017, a więc średniaków z portfolio producenta. Pamiętajcie, że czynności jakie zostały przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli macie jakieś pytania, to zapraszam do komentarzy.
Źródło: Opracowanie własne, iFixit.com