Fińska marka telefonów komórkowych dość mocno namieszała na rynku elektroniki mobilnej. Próba zaistnienia na rynku wraz z systemem Windows dość szybko skończyła się fiaskiem. Nokia mimo tych wszystkich przeciwności postanowiła walczyć dalej o klientów, tym razem wchodząc w Androida. Oprócz modeli Nokia 6, 7 czy 8, na rynku mobilnym mamy również te niskobudżetowe smartfony cieszące się zazwyczaj stosunkiem ceny do jakości. Dziś na opisowy warsztat Technologiczna.pl bierzemy model Nokia 3, w którym zaprezentujemy jak wymienić wyświetlacz w domowych warunkach.
Jak do każdej naprawy, tak i do tej powinniśmy się należycie przygotować. Zacznijmy od narzędzi, czyli opalarki lub suszarki do włosów, pęsety, śrubokręta, kostki do gitary, nożyka lub żyletki, alkoholu izopropylowego, taśmy dwustronnej, szmatki lub kawałka ręcznika papierowego do wyczyszczenia pozostałości kleju. Do samego montażu będziemy też potrzebować kleju T7000. Oczywiście nie może również zabraknąć nowego ekranu do telefonu Nokia 3. Po przygotowaniu narzędzi oraz naszego stanowiska pracy możemy przystąpić do wymiany wyświetlacza w telefonie Nokia 3, czyli nowego fińsko-chińskiego dziecka firmy Nokia HMD.
Przed przystąpieniem do naprawy powinniśmy wyciągnąć kartę sim i kartę pamięci, więc warto przygotować jeszcze spinacz lub kluczyk dołączony bezpośrednio w zestawie Noki 3. O ile tutaj nie będziemy potrzebować tego narzędzia do unoszenia płyty głównej, to mimo wszystko zalecam wyciągnięcie tych szufladek z korpusu urządzenia. Za wsparcie fotograficzne dziękuję firmie serwisowej SmartSerwis24.
Jak zdemontować pokrywę baterii w telefonie Nokia 3?
Zacznijmy od podgrzania pokrywy czy też klapki baterii. Starajmy się zgrzewać pokrywę sukcesywnie po całości, tak aby ciepło mogło osłabić klej. Pamiętajmy, że w trakcie demontażu klapki zawsze możemy użyć suszarki ponownie. Aby zdemontować klapkę musimy ją lekko podważyć. Do tej czynności używamy żyletki lub skalpela GSM, dzięki czemu możemy delikatnie powiększyć szczelinę klapki. Gdy uda się nam to wykonać, spróbujmy nie wyciągając jeszcze żyletki wysunąć lekko kostkę do gitary lub innego cieniutkiego openera.
Starajmy się być bardzo delikatni. Mimo wykonania pokrywy z tworzywa sztucznego możemy ją uszkodzić w szczególności używając żyletki lub skalpela. Po wsunięciu kostki, ostre narzędzie możemy już wyciągnąć. Do dalszego demontażu będziemy używać kostki lub innego plastikowego narzędzia, może być np. spudger. Każdy technik serwisu używa takich narzędzi, jakimi najlepiej mu się pracuje. Serwisant firmy SmartSerwis24 do tej operacji używa kostki.
Pokrywę demontujemy spokojnie i bez pośpiechu sukcesywnie podążając kolejne fragmenty klapki. Jeśli napotkamy na opór z racji mocno trzymającego kleju, możemy to miejsce ponownie podgrzać co pozwoli zmiękczyć klej. Czynność powtarzamy, aż do momentu całkowitego demontażu klapki baterii w telefonie Nokia 3.
W ten o to sposób udało się nam zdemontować klapkę baterii. Czas jednak przejść do dalszych czynności, które pozwolą na całkowitą wymianę ekranu w telefonie Nokia 3.
Odkręcanie śrubek w telefonie Nokia 3
Czas na użycie śrubokręta z grotem krzyżowym. Odkręcamy nim wszystkie śrubki na górnej części urządzenia. W tym miejscu zwróćcie uwagę proszę na poniższe zdjęcie, gdzie zaprezentuje śrubki, które należy odkręcić. Jak widzicie śrubkę w lewym dolnym rogu osłonki zostawiamy, gdyż mocuje ona kolejną blaszkę na płycie głównej.
Czynność ta łudząco przypomina demontaż osłonki w telefonie Samsung Galaxy A8 2018 co prezentowaliśmy Wam jakiś czas temu na łamach technologicznej. Odkręcone śrubki należy ułożyć z boku, tak abyśmy ich nie pogubili. Pamiętajmy, że mała wkrętka z białą osłonką to znak dla serwisu producenta, że w telefonie dokonywano nieautoryzowanej naprawy przez osoby trzecie.
Po wykonaniu tej czynności wystarczy podnieść osłonkę, najlepszym narzędziem do tego będzie pęseta, którą możemy lekko unieść osłonkę i odłożyć na bok. Przy naprawach tak drobnych elementów pęseta to narzędzie niezbędne, dlatego warto ją zakupić. Jak widzicie naszym oczom ukazała się płyta główna, na której widzimy wiele konektorów. W przypadku telefonu Nokia 3 będzie nas interesować tylko i wyłącznie wczepka od baterii, którą odłączamy najlepiej spudgerem.
Gdy to już zrobimy, to czas na demontaż akumulatora. Będzie to dość nowy sposób wyciągania baterii, który co ciekawe narzuca sam producent. Na dole baterii są dwie czarne taśmy, wyciągamy je bardzo delikatnie. Nie każdemu udaje się od razu, a co najważniejsze trzeba uważać, żeby ich nie zerwać. Taśmy to klej trzymający akumulator.
Jeśli urwiecie całkowicie taśmy, to niestety będziecie musieli podnieć akumulator podgrzewając go suszarką. Wyciąganie kleju spod baterii nie jest nowością, gdyż kilku producentów na rynku stosuje już takie rozwiązanie. Po wyciągnięciu lub podgrzaniu baterii mamy już za sobą ponad połowę pracy.
Następną czynnością jest (nieobowiązkowa) weryfikacja nowego wyświetlacza. Podłączamy go do płyty głównej wypinając starą wczepkę. Podpinamy baterię i możemy sprawdzić czy nowy ekran działa i włącza się prawidłowo. Jak widać na poniższym zdjęciu wszystko działa poprawnie i bez zarzutów.
Nie pozostaje nam nic innego jak przejść do wymiany ekranu w telefonie Nokia 3. Jest to najważniejsza czynność przy dzisiejszej naprawie. Pamiętajcie, że w przypadku poważnych uszkodzeń LCD, warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie oczu i oczywiście rąk. Każdy technik w serwisie wie, że szkło z wyświetlaczy może się sypać w szczególności, kiedy jego demontaż nie jest łatwy.
Jak wymienić ekran w telefonie Nokia 3
Sam wyświetlacz mamy dość poważnie uszkodzony, więc jego demontaż nie powinien być trudny. W pierwszej kolejności podgrzewamy delikatnie ekran (suszarką lub opalarką). Jeśli używacie opalarki na tak uszkodzonym ekranie, to pamiętajcie, aby nie ogrzewać jednego elementu przez zbyt dłuższy czas, gdyż może to spowodować stopienie się wewnętrznych elementów/podzespołów.
Do rozbiórki tego ekranu możemy użyć dowolnego cienkiego narzędzia (opener, kostka). Podczas demontażu będzie nam znacznie łatwiej dokonać wyciągnięcia ekranu, gdyż jest on dość konkretnie uszkodzony i nie mamy tutaj żadnych problemów z włożeniem kostki czy openera. Demontaż tak uszkodzonego modułu powinien pójść dojść gładko. Pamiętajcie, że jeśli będziecie potrzebować ponownego podgrzania – to możecie to zrobić w każdej chwili.
Jeśli połamiecie wyświetlacz podczas demontażu, cóż trudno. Właśnie dlatego, że jest uszkodzony go wymieniacie. Takimi aspektami przejmować się powinny firmy serwisowe, które dokonują np. wymiany szybki w danym urządzeniu. W momencie kiedy widzicie, że ekran można swobodnie rozłączyć ręką, to czas powoli oddzielać wyświetlacz w całości. Na końcu pamiętajcie jeszcze o taśmie, która przechodzi przez otwór.
W celu zamontowania nowego ekranu, musimy jeszcze odtłuścić cały ekran używając do tego alkoholu izopropylowego. Nasączamy kawałek papieru i dokładnie czyścimy ramkę z pozostałości i kleju. W przypadku większych złogów starych taśm używamy do tego pęsety odkrywając poszczególne kawałki lepiącej się tasny. Kiedy oceniamy już, że ramka jest czysta i sucha, to czas przygotować się do nałożenia nowego wyświetlacza od telefonu Nokia 3.
Do tej czynności używamy nowego kleju T7000, który rozprowadzamy dokładnie po całym korpusie, głównie na ramkach. Nie wszystkie nowe moduły mają odpowiednią ilość kleju lub ze względu na „brak miejsca” po prostu go nie ma. Gdy nałożymy już dokładnie klej, to odkładamy cały korpus urządzenia na bok i przygotowujemy nowy ekran telefonu Nokia 3.
Jest to dobry moment, aby wyjaśnić czytelnikom dlaczego warto naprawiać telefony w rękawiczkach (wskazane antystatyczne). Po zdjęciu nowych folii ochronnych każde dotknięcie palcem na srebrnej części wyświetlacza zostawia „tłuste ślady”. Wygląda to później mało estetycznie, jednak zdaję sobie sprawę, że ta część nie jest widoczna. Wyjaśniam obrazując, że takie ślady mogą również zostawać w innych miejscach. Każdy z Was sam oceni czy jest mu to potrzebne. Noszenie rękawiczek antystatycznych w serwisie oraz uziemianie przy biurku serwisowym, to obowiązek i surowe procedury wielu producentów.
Po przygotowaniu zarówno ekranu jak i całego korpusu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zamontować nowy LCD puszczając przez dolny otwór taśmę nowego modułu wyświetlacza. Ściskamy lekko ekran, pasując go delikatnie oraz weryfikując czy wszystko dobrze przylega. Gdyby, w którymś z miejsc wyciekał klej, to nie przejmujmy się, ponieważ później będziemy mogli go wytrzeć.
Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zacząć składać telefon w odwrotnej kolejności do demontażu. Nie było tego dużo, więc spokojnie złożycie wszystko po kolei, zaczynając od wpinania konektorów i przyklejenia baterii na swoje miejsce (taśmą dwustronną wzdłuż baterii po jednej i drugiej stronie).
Na koniec zostaje nam już wyczyścić ramkę oraz pokrywę baterii, które czyścimy alkoholem izopropylowym. Jak widzicie klapka posiada sporo zaczepów, które po wepchnięciu będą trzymać pokrywę. Dodatkowo na baterii znajdują się 3 klejące taśmy dwustronne. Pamiętajmy, że pokrywa nie została wykonana ze szkła, jest to tworzywo sztuczne. Jeśli będziecie mieli problemy z całkowitym zamontowaniem swojej klapki spróbujcie dodać dodatkowe taśmy dwustronne, co zespoli całość.
Na koniec pozostał nam jeszcze innowacyjny i co najważniejsze domowy sposób na ściśnięcie telefonu. Oczywiście do takich czynności w serwisach jest o wiele więcej narzędzi. Jak widać spinacze do prania również wystarczą. Odkładamy nasze urządzenie na bok tak, aby klej dobrze złapał np. przez dłuższy czas. Pamiętajcie, że wszystkie czynności przedstawione w poniższym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. W razie pytań, piszcie w komentarzach.
Źródło: Zdjęcia – SmartSerwis24