Jak rozebrać flagowca? News Serwis Telefony

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie iPhone X?

Nowoczesne smartfony to nie tylko zaawansowana i droga elektronika, to również specjalistyczne konstrukcje telefonów mające na celu wyróżnić telefon na rynku. Wiele z nich zostało okrzyknięte mianem nierozbieralnych serwisowo. Na „warsztat” technologicznej trafił Apple, a dokładnie najnowszy iPhone X, którego pożąda każdy fan marki Apple.

 
Naprawa produktów Apple nigdy nie należała do przyjemnych. Po pierwsze warto przypomnieć wszystkim czytelnikom, że początkowo niezależnie od usterki (wykluczając soft) telefony (iPhone) oraz tablety (iPad) były po prostu wymieniane na drugie egzemplarze, co niestety bardzo podwyższało cenę naprawy w przypadku uszkodzenia urządzenia z winy użytkownika. Na szczęście Apple mimo wszystko wprowadził serwisowy program wymian ekranów oraz różnych dodatkowych podzespołów. Właśnie dziś chcemy się skupić na zaprezentowaniu wszystkim czytelnikom jak możemy samodzielnie wymienić ekran w telefonie iPhone X. Prezentacja nie będzie długa i będzie to już kolejny nasz poradnik z cyklu „Jak rozebrać flagowca?”.

Wymiana wyświetlacza w iPhone X

Jak na iPhone’a przystało naprawę tradycyjnie zaczynamy od odkręcenia dwóch śrubek, które znajdują się w okolicy złącza ładowania (lightning). Do tej czynności należy użyć specjalnego śrubokręta pentabole. Pamiętajmy, że każdy element niezależnie od tego jaki telefon rozbieramy powinien wrócić na swoje miejsce, dlatego uważajmy na śrubki, aby ich nie zgubić. Po odkręceniu dwóch śrubek znajdujących się na dole złącza czas przejść do dalszego etapu naprawy urządzenia.

Odkręcenie śrubek pentabole w telefonie iPhone X / fot.www.ifixit.com

W kolejnym etapie naprawy czas użyć nietypowego narzędzia, ale pewnie też znanego Wam z naszych wcześniejszych poradników. Wielu specjalistów w serwisie używa tutaj specjalistycznych maszyn nagrzewających, natomiast my osobiście proponujemy nagrzewnice/opalarkę lub suszarkę do włosów ewentualnie iOpenera, czyli pewien rodzaj ciepłego kompresu, który równomiernie podgrzeje cały ekran. Takie podgrzewanie w zależności od urządzenia powinno trwać około 2 minut, gdzie będziemy mogli równomiernie rozprowadzać ciepło na cały wyświetlacz.

Podgrzewanie ekranu w telefonie iPhone X / fot.www.ifixit.com

W momencie kiedy ekran będzie już podgrzany czas na podważenie go w taki sposób, abyśmy w stosownym momencie w widoczną szczelinę mogli wsunąć kostkę. Do tego możemy wykorzystać przyssawkę do ekranu, którą prezentowaliśmy Wam w naszym poradniku narzędzi do napraw lub specjalne narzędzie iSclack.

Podważanie ekranu przy użyciu przyssawki w telefonie iPhone X / fot.www.ifixit.com

Z pewnością większość z Was skorzysta ze zwykłej przyssawki, którą również delikatnie będziemy mogli unieść ekran urządzenia tak, aby jak na załączonym zdjęciu była możliwość wsunięcia do szczeliny najlepiej kostki do gitary. Jeśli zajdzie potrzeba możecie użyć innego openera do stopniowego wypinania ekranu z zaczepów. Działanie jest bardzo proste i naprawdę nie należy się spieszyć, wystarczy, że będziemy cierpliwie delikatnie przesuwać kostkę lub openera na kantach wyświetlacza delikatnie go podważając.

Podnoszenie wyświetlacza w telefonie iPhone X / fot.www.ifixit.com

W momencie kiedy poczujemy już, że ekran będzie można powoli unieść róbmy to powoli odginając go delikatnie, ale nie ciągnąć na siłę, ponieważ zostały nam jeszcze do demontażu wszystkie złącza, które łączą wyświetlacz z płytą główną. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy używając gwiazdkowego śrubokręta odkręcić (5 śrubek) blaszkę zabezpieczającą wszystkie wczepki / konektory łączące wyświetlacz z płytą główną. Pamiętajmy, aby tutaj dokładnie zapamiętać kolejność odkręcania wszystkich śrubek, ponieważ później możemy mieć problemy ze złożeniem smartfona.

Demontaż blaszki ochraniającej konektory łączące wyświetlacz z płytą główną w telefonie iPhone X / fot.www.ifixit.com
Demontaż blaszki ochraniającej konektory łączące wyświetlacz z płytą główną w telefonie iPhone X / fot.www.ifixit.com

Pod odkręceniu blaszki oraz odłożeniu śrubek na bok ukazuje się nam sporo konektorów. Nas będzie interesować tylko 3, które wyraźnie zostały zaznaczone czerwonymi kwadracikami. Do odpięcia takich wczepek, możemy użyć kostkę do gitary lub innego wygodnego otwieraka GSM.

Odpinanie konektorów z płyty głównej w telefonie iPhone X / fot.www.ifixit.com

W ten o to piękny i co najważniejsze szybki sposób nasza naprawa dobiega końca. Montaż nowego LCD jest analogiczna do demontażu, jednak pamiętajmy, że każda taka niestandardowa naprawa wykonywana na własną odpowiedzialność niestety pozbawia nasze urządzenie wodoodporności, dlatego czasem warto pomyśleć nad naprawą w serwisie producenta. Jak informuje nas kilka autoryzowanych serwisów Apple, koszty wymiany całego ekranu mogą sięgnąć od 1400-1600 zł. Natomiast w przypadku poważniejszych uszkodzeń z naszej winy, może zakończyć się to już tylko jedną formą naprawy, czyli wymianą jednostki na drugi model, niestety na nasz koszt w kwocie nawet około 2800 zł. Niestety, ale tanio nie będzie i każdy wierny fan marki Apple będzie musiał się z tym liczyć, że nie raz zdarzy mu się upuścić swojego smartfona.
 
Źródło: Opracowanie własne, iFixit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *