News

Jak wybrać kabel do ładowania smartfona?

Wybór odpowiedniego kabla do ładowania telefonu wpływa nie tylko na szybkość ładowania smartfona, ale też bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego tak bardzo ważne jest znalezienie modelu, który będzie gwarancją jakości i bezpieczeństwa. Podpowiadamy jak to zrobić!

Co wpływa na szybkość ładowania?

Co dokładnie wpływa na ładowanie telefonu? Większość kabli USB (typu C lub Lightning) wykorzystuje cztery pary przewodów do ładowania telefonu.

  • Dwa przewody do transmisji danych (Data).
  • Dwa do ładowania (Charge).

Rezystancja jest kluczowym czynnikiem wpływającym na szybkość ładowania. Wraz ze wzrostem długości kabla USB rośnie opór. A ma to znaczenie, zwłaszcza w przypadku urządzeń z technologią Quick Charge lub Fast Charge. Tanie krótkie kable mogą dość szybko naładować urządzenie.

Jednak tanie długie kable o tej samej grubości sprawiają, że proces ładowania się wydłuża. Szczególnie często spotykają się z tym problemem kierowcy, którzy kupują długie kable USB do ładowania z zapalniczki gdzieś w schowku, przeciągając „cewkę” przewodów, aby zamontować telefon na przedniej szybie. W rezultacie urządzenie po prostu utrzymuje ładunek, ale się nie ładuje.

Kabel do telefonu – czym się powinien charakteryzować?

Wielu użytkowników decyduje się na złącze typu C, które ma wiele zalet:

  • Taki kabel do telefonu jest dwustronny, dzięki czemu można go bezpiecznie włożyć do złącza smartfona po obu stronach.
  • Może przesyłać dane i prąd kilka razy szybciej niż standardowe mikro typu B, więc szybciej ładuje telefon.

Jaka jest jednak różnica między zwykłym kablem a kablem do szybkiego ładowania? Kluczową różnicą jest ilość energii, jaką jest w stanie przekazać kabel do baterii urządzenia. W porównaniu z konwencjonalnymi przewodami, kable typu C, przenoszą więcej prądu, dzięki czemu szybciej napełniają pojemność akumulatora.

Jeśli zwykłe kable przesyłają około 2,5 wata, to szybkie do 120 watów. Można więc naładować akumulator o pojemności 4000 mAh w zaledwie 13 minut. Tego typu kable możesz obejrzeć np. tutaj – hamamobile.pl/kable-do-telefonu.

Cechy dobrego kabla

Wybierz kabel według grubości i długości. Istnieje ogólnie przyjęty standard oznaczania grubości kabli – American Wire Gauge (AWG). Aby dowiedzieć się, jaka jest grubość kabla, pamiętaj, że im cieńszy drut, tym wyższy przekrój.

Często producenci, chcąc zaoszczędzić na miedzi, wytwarzają kable z cienkimi drutami. Prowadzi to do zmniejszenia przekroju, co oznacza, że kabel nie będzie w stanie przewodzić prądu. Wszystko to spowalnia proces ładowania.

Oczywiście nie da się na pierwszy rzut oka określić grubości przewodów ukrytych w kablu. Mimo to istnieje kilka sposobów, pozwalających wybrać kabel do szybkiego ładowania dobrej jakości.

Pamiętaj, aby sprawdzić oznaczenie przewodu i liczbę watów. Najprostszym sposobem na odróżnienie dobrego kabla jest sprawdzenie natężenia prądu. Takie urządzenia obsługują prąd od 2 amperów. Jeśli liczba jest mniejsza niż na etykiecie, jest to zwykły przewód.

Jeśli w środku znajdują się masywne przewody, to kabel nie może być cienki. Z pewnością nie jest to najdokładniejszy sposób identyfikacji szybkiej ładowarki, ale zdecydowanie należy unikać ultracienkich przewodów.

Jak dbać o kabel do telefonu?

Kable są dostępne w wersji okrągłej, sprężynowej i płaskiej. Okrągłe kable to standardowe kable dostarczane ze smartfonem. Bardzo często są kiepskiej jakości. Chociaż wszystko zależy od producenta i jego uczciwości. Płaskie kable nigdy się nie plączą, a ze względu na swoją elastyczność dość trudno je zniszczyć. Kable sprężynowe to najlepsza opcja dla użytkowników, którzy często ładują swoje telefony w pewnej odległości od gniazdka elektrycznego lub urządzenia przenośnego.

Oznacza to, że przy wyborze kabla do ładowania smartfona bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na jego długość i kształt. Pomyśl o warunkach, w jakich najczęściej korzystasz z przewodu, aby ostatecznie dokonać właściwego wyboru.

Gdzie kupić dobry model?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy przewód nadaje się do szybkiego ładowania, musisz dokładnie obejrzeć pudełko. Producenci wskazują, czy ich kabel wpływa na szybkość ładowania, czy nie. Dobrej jakości kabel kupimy w sprawdzonych sklepach internetowych. Unikaj kabli od nieznanych producentów. Mają one wiele wad:

  • Wpływają na zużycie baterii, przyspieszając jej wyczerpanie.
  • Mogą uszkadzać złączę.
  • Dłuższy czas ładowania.
  • Może spowodować zwarcie.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *