News

Jak układać kable w szafie RACK? Porady i wskazówki

Właściwe zarządzanie kablami w szafie serwerowej pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, czas, a także sprawi, że krytyczna infrastruktura IT będzie po prostu właściwie zabezpieczona. Przedstawiamy praktyczne porady i wskazówki na to, jak układać przewody w szafie RACK!

Czym jest szafa RACK?

W centrach danych, serwerowniach i instalacjach niskoprądowych na całym świecie krytyczny sprzęt sieciowy umieszcza się w specjalnie zaprojektowanym meblu. Szafa RACK – bo o niej mowa – służy do przechowywania i organizowania krytycznego sprzętu IT: macierzy dyskowych, serwerów, wentylatorów, zasilaczy itp. Szafy RACK wykonane są z aluminium, są zamknięte ze wszystkich stron i wyposażone w drzwi z zamkiem, co ułatwia administratorom konfigurowanie sprzętu sieciowego oraz układanie kabli.

Organizacja kabli w szafie RACK: garść praktycznych porad!

Organizacja przewodów ma bezpośredni związek z bezpieczeństwem krytycznego sprzętu znajdującego się w szafie. Źle poprowadzone kable stwarzają ryzyko splątania i możliwość popełnienia błędu przy ponownym podłączaniu. Dzięki naszym poradom i wskazówkom unikniesz szeregu problemów.

Zainwestuj w wysokiej jakości kable sieciowe

Szafa RACK wymaga zastosowania specjalistycznego osprzętu, zgodnego z zasadami bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko macierzy i podzespołów, ale również samych kabli. Niektórzy producenci starają się obniżyć koszty produkcji, oszczędzając na poszyciu i stosując wąskie rdzenie miedziane. Zwiększa to jednak ryzyko utraty sygnału i sprawia, że kable są bardziej podatne na pękanie lub rozciąganie.

Wysokiej jakości kable kosztują więcej, ale zmniejszają ryzyko awarii macierzy i problemów z siecią. Warto więc wybierać przewody i złączki pochodzące od renomowanych producentów.

Oddziel kable według typu

Łączenie kabli zasilających z kablami sieciowymi może powodować zakłócenia elektromagnetyczne, dlatego najlepiej je rozdzielić wg kategorii. Specjalne listwy do szafy RACK ułatwią organizowanie różnych typów przewodów w celu zminimalizowania zakłóceń.

Używaj etykiet i kodów kolorów

Właściwe oznakowanie kabli w szafie RACK pozwala administratorom łatwo zidentyfikować przewody, które wymagają wymiany, co ogranicza potencjalne pomyłki. W celu ułatwienia identyfikacji można zastosować opaski zaciskowe lub rurki termokurczliwe w różnych kolorach. Ta metoda etykietowania to prosty, tani i skuteczny sposób na uporządkowanie kabli w szafie RACK.

Prawidłowo obchodź się z przewodami

Chociaż kable wydają się być elastyczne i wytrzymałe, wymagają odpowiedniego obchodzenia się, aby zapobiec uszkodzeniom. Ostre zakręty i zaginanie mogą mieć wpływ na transmisję danych i powodować sporadyczne problemy z siecią. Przewody sieciowe powinny mieć odpowiednią ilość luzu, aby zapewnić prawidłowy przesył sygnału.

Zastosuj prowadnice

Światłowody i inne kable powinny być prowadzone pionowo lub poziomo, wzdłuż stelaża szafy, aby nie blokować wlotu i wylotu powietrza z urządzeń sieciowych. W tym celu warto zastosować prowadnice odpowiadające wymiarom mebla. Takie akcesoria są ustandaryzowane, dzięki czemu można je zamontować w szafie w sposób prosty i bezinwazyjny.

Szafy serwerowe szyte na miarę Twoich potrzeb

Niezależnie od wielkości bazy danych czy serwerowni, właściwa organizacja kabli w szafie RACK ma ogromne znaczenie dla właściwego działania wszystkich komponentów sieciowych. Warto jednak zadbać także o to, aby sam mebel był zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi standardami, a także umożliwiał wygodną konfigurację czy rozbudowę.

Szafy RACK dostępne na GigaSerwer.pl przeznaczone są do budowy sieci każdej wielkości i zapewniają wygodny montaż okablowania. Zapoznaj się z pełnym asortymentem już teraz i wybierz szafę serwerową szytą na miarę Twoich potrzeb!

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *