Tani iPhone? Sprzedawca zapewnia, że wszystko z nim w porządku i to prawdziwa okazja? W tym momencie powinna zapalić się nam czerwona lampka. Tylko jak można sprawdzić, czy telefon od Apple nie ma żadnych blokad? Nie trzeba być specjalistą, często też nie trzeba nawet płacić i ta operacja zajmie kilka minut.
Telefon iPhone nadal jest obiektem pożądania. Wielu ludzi zastanawia się nad zakupem tego smartfona, ale często nie stać ich na nowy model z salonu. Szukają więc ofert na portalach aukcyjnych. Potencjalnych nabywców kuszą niskie ceny za urządzenia, które pozbawione są wad fizycznych, wszystko w nich działa, a sprzedawca zapewnia, że wystarczy je tylko zaktualizować. Po zakupie takiego telefonu okazuje się, że posiada blokadę simlock albo, co gorsza, blokadę iCloud, która uniemożliwia aktywowanie telefonu i korzystanie z niego, bądź też usługę Find My iPhone, pozwalającą właścicielowi zlokalizować swój telefon. W tym momencie czar pięknego nadgryzionego jabłuszka pryska i nabywca zostaje z przysłowiową figą z makiem. Co gorsza sprawa może skończyć się na policji, gdy prawowity właściciel telefonu postanowi go odzyskać.
Warto więc uważać, co kupujemy. Jednak jak można upewnić się, że ma się do czynienia z urządzeniem, które nie przysporzy nam problemów? Z pomocą przychodzi strona Apple, pozwalająca sprawdzić status telefonu oraz raporty o smartfonie, które możemy wykupić za mniej niż 10 zł. Jedyne, w co musimy się wyposażyć to numer IMEI danego urządzenia.
Sprawdzanie blokady iCloud
Aby sprawdzić, czy telefon posiada blokadę iCloud wystarczy udać się na na stronę Apple’a. Tam należy wprowadzić numer IMEI oraz przepisać kod z obrazka i kliknąć przycisk dalej.
W przypadku tego IMEI widzimy, że blokada aktywacji jest włączona. Oznacza to, że nie będziemy mieli dostępu do telefonu bez danych logowania właściciela. Jeśli sprzedawca zapewnia, że iCloud jest zdjęty i można normalnie korzystać z urządzenia już możemy odpuścić sobie kupno tego urządzenia.
Sprawdzanie czarnej listy
W przypadku braku blokady aktywacji jeszcze nie do końca możemy być pewni zakupu bez niespodzianek. Warto sprawdzić tak zwaną czarną listę, czyli spis IMEI urządzeń, które zostały ukradzione i ten fakt właściciele zgłosili na policję. Wybierzmy więc inny numer i sprawdźmy.
Przechodzimy na stronę ImeiPro.info i tam wpisujemy numer IMEI oraz potwierdzamy, że nie jesteśmy robotami. Następnie klikamy przycisk „Check”.
Jak widzimy telefon nie znajduje się na liście urządzeń kradzionych, ale jest włączona usługa Find my iPhone. To bardzo często oznacza, że również iCloud w przypadku braku aktywowanego urządzenia jest zablokowany. Na takie przypadki też warto uważać.
Apple pieczołowicie zabezpiecza swoje telefony przed kradzieżą. Z jednej strony to bardzo dobra praktyka, jednak często nawet zablokowane urządzenia są cenne dla złodziei. Tanie, zablokowane iPhony są świetnymi dawcami części, dzięki którym można praktycznie za darmo naprawić uszkodzone, legalnie zakupione modele. Pamiętajmy jednak, że takie „serwisowanie” z użyciem sprzętu teoretycznie nielegalnego nie jest odpowiednie w świetle polskiego prawa.