Dbanie o bezpieczeństwo smartfonów jest niezwykle ważne. Zazwyczaj korzystamy z tych urządzeń do wszystkiego – logujemy się na portale społecznościowe, obsługujemy poczty e-mail – służbowe i prywatne – korzystamy z komórek jako z wirtualnych portfeli i przechowujemy tam najważniejsze dane prywatne i numery do bliskich. Z pewnością nie chcielibyśmy zatem, aby ktoś z zewnątrz zyskał do tych wszystkich informacji dostęp. Co powinniśmy zrobić?
Zabezpiecz dostęp do ekranu
Przede wszystkim zadbaj o to, aby nikt z zewnątrz nie mógł się dostać do ekranu Twojego telefonu. Każdy, nawet najstarszy model posiada podstawowe zabezpieczenie w postaci zablokowanego ekranu – aby się do niego dostać najczęściej trzeba wpisać ustawiony własnoręcznie kod pin, połączyć ze sobą kropki według ustalonej sekwencji bądź też narysować palcem na wyświetlaczu wymyślony przez nas znak. Nowsze modele, np. smartfon z 2017 roku Samsung Galaxy J7, posiadają także dodatkowe zabezpieczenie w postaci skanera linii papilarnych – tylko Ty będziesz mógł odblokować swój telefon, ponieważ odciski palców każdego człowieka są unikalne. Co więcej, najnowsze smartfony wprowadziły jeszcze więcej zabezpieczeń, wśród których najciekawsze wydają się opcja rozpoznawania twarzy oraz funkcja skanowania tęczówki. Warto wybrać którąś z tych metod, by mieć pewność, że gdy telefon wpadnie w niepowołane ręce, to przynajmniej złodziej nie zyska dostępu do Twoich danych.
Pamiętaj o aktualizacjach
Czy wiesz, że korzystając ze starszych wersji systemu na komórce, jesteś w większym stopniu narażony na ataki wirusów i hakerów? Wykorzystują oni bowiem luki w systemach, które zdążyli dobrze poznać i rozpracować. Aby się zatem skutecznie bronić przed atakiem z zewnątrz, koniecznie pamiętaj o regularnym aktualizowaniu oprogramowania na telefonie! Najczęściej na smartfonie informacja o nowej wersji systemu pojawia się na ekranie samoczynnie – jeśli nie, możesz to zmienić w ustawieniach swojego smartfona.
Zainstaluj antywirusa
Wyobrażasz sobie pracę na komputerze niezabezpieczonym programem antywirusowym? Pewnie nie. W takim razie weź pod uwagę fakt, że Twój smartfon również jest komputerem w wersji mini i jest narażony na takie same zagrożenia, jak laptop czy komputer stacjonarny. W związku z tym koniecznie pobierz i zainstaluj antywirusa, który będzie chronił Twój telefon. Pomoże on także rozpoznawać zainfekowane strony, blokując do nich dostęp – weź to pod uwagę, zanim spróbujesz ominąć taką ochronę, by wejść w link podesłany przez znajomego.