W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest żyć bez dostępu do Internetu. Szybkie wyszukiwanie informacji, rozkłady komunikacji miejskiej, bankowość mobilna, zakupy czy praca zdalna – to wszystko zawdzięczamy dostępowi do Internetu. O ile w domu każdy z nas z reguły posiada stałe łącze to będąc poza domem często mamy potrzebę podłączenia się do sieci. Dla osób żyjących aktywnie przedstawiam kompendium wiedzy o internecie mobilnym.
Co nazywamy internetem mobilnym?
Internet mobilny pozwala łączyć się z siecią w każdym miejscu na ziemi i o każdej porze. Z jego zasobów możemy skorzystać za pomocą urządzeń przenośnych, np. smartfon, tablet, laptop, modem USB, mobilny router. Dzięki temu rozwiązaniu będąc poza domem możemy korzystać z zasobów sieci i wyszukiwać interesujące nas informacje, poszukać drogę do domu, stacje benzynową, czy najbliższą restaurację. Czekając w nudnej kolejce do lekarza możemy przeglądać najnowsze wiadomości z kraju i ze świata. Internet mobilny ułatwia nam nasze codzienne życie.
Zewnętrzny modem lub przenośny router
Każdy smartfon czy tablet z wbudowanym modemem umożliwiają bezproblemowe skorzystanie z transmisji danych dzięki otrzymanej karcie SIM możemy korzystać z dobrodziejstw mobilnego internetu. Dla urządzeń typu laptop czy netbook z reguły potrzebujemy dodatkowego modemu zewnętrznego podłączanego za pomocą USB. Złącze USB znajduje się w każdym komputerze, a modem w formie pendrive pozwala korzystać nam z Internetu gdziekolwiek byśmy byli, ponieważ całość zasilana jest napięciem z portu USB. Innym rozwiązaniem są modemy zewnętrzne podłączone za pomocą portu Express Card. Modemy USB są jednak bardziej popularne i oferują większą uniwersalność, ponieważ w kilka minut możemy podpiąć go do innego urządzenia, z którego aktualnie korzystamy. Dla osób, które potrzebują jednocześnie dostępu do Internetu na kilku urządzeniach zbawieniem mogą być przenośne routery Wi-Fi, czyli małe urządzenia mieszczące się w kieszeni spodni z wbudowanym akumulatorem. Umożliwiają one utworzenie sieci Wi-Fi, a źródłem Internetu jest karta SIM. Dostęp do Internetu uzyskujemy po podłączeniu się do udostępnionej przez urządzenie sieci Wi-Fi.
Zalety internetu mobilnego
Najnowsze statystki pokazują, że z mobilnego internetu korzysta najwięcej użytkowników. Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście to, że nasz Internet możemy mieć zawsze pod ręką, gdy internet stacjonarny dostępny jest tylko w zaciszu domowym. Zaletą jest oczywiście wygoda użytkowania, ponieważ tablet czy telefon zabierzemy łatwo w każde miejsce na ziemi. Laptopa z modemem możemy zabrać do restauracji i przy dobrej kawie oddać się pracy zawodowej. Szacuje się, że aktywna liczba użytkowników internetu mobilnego z roku na rok będzie się powiększać, a internet stacjonarny zostanie zupełnie wyparty przez rozwiązania mobilne.
Prędkość transferu
Niestety nadal panuje błędne przekonanie, że internet mobilny działa wolno i jest nieproporcjonalnie drogi. Obecnie operatorzy oferują konkurencyjne pakiety danych, a prędkość nierzadko jest znacznie większa od internetu stacjonarnego. Być może to najwyższy czas, aby przekonać się do rozwiązań mobilnych i cieszyć się większymi możliwościami dostępu do sieci.
Jaka oferta jest najlepsza?
Zanim będziemy szukać stosownej dla nas oferty warto określić kilka najważniejszych aspektów:
– limit transferu – starajmy się wybierać oferty z największym progiem limitu transferu danych lub oferty no Limit, które nie posiadają ograniczeń. UWAGA! Czytajcie dokładnie przypisy w umowie, ponieważ to właśnie tam często operator określa próg limitu danych.
– prędkość łącza, – jeśli Internet zamierzamy wykorzystywać nie tylko do konsumpcji treści, ale również do pobierania plików powinniśmy rozglądać się za prędkością minimum 50 MB/s lub większą.
– zasięg operatora – warto sprawdzić na oficjalnych stronach operatorów mapy zasięgu w naszej lokalizacji. Obecnie duża część sieci komórkowych używa anten kilku sieci, co dodatkowo wzmacnia ich sygnał i obszar działania.
Oprócz strony technicznej warto pomyśleć, do czego będziemy używać internetu mobilnego i czy będzie on jedynym źródłem czy będzie dodatkiem do internetu stacjonarnego. Na tej podstawie dobieramy odpowiednią wielkość pakietu danych. A jeżeli nie wiecie ile, co zużywa mega polecam swój artykuł.
Myślę, że tym krótkim artykułem świadomość o usługach internetu mobilnego jest większa i przełoży się to na świadome decyzje w momencie podpisywania umowy.
Opracowanie własne