Jedne z najczęściej wyszukiwanych haseł ostatnich lat to powtarzające się pytania „jak schudnąć, jak poprawić kondycję, jak utrzymać formę”. Z pomocą i odpowiedzią na nasze pytania przyszło nam HTC. Po premierze na targach CES 2016, Technologiczna jako pierwsza w Polsce prezentuje Wam recenzję HTC UA Healthbox.
Przy współpracy HTC i Under Armor powstał pierwszy na świecie inteligentny system wspierający użytkownika w nadzorowaniu postępów sportowych. HTC UA Healthbox składa się z opaski fitness, pulsometru i inteligentnej wagi. Zestaw pozwala na mierzenie i monitorowanie najważniejszych czynników takich jak sen, kondycja, poziom aktywności i odżywianie. Dzięki specjalnie przygotowanej aplikacji w prosty sposób możemy zarządzać zebranymi danymi. Z racji różnorodności systemów operacyjnych na rynku mobilnym mamy dla Was dobrą wiadomość. Aplikacja UA Record jest dostępna dla użytkowników wszystkich telefonów działających na systemie Android lub iOS. Technologiczna (Monika), prawdopodobnie jako pierwszy portal w Polsce, miała przyjemność rozpakować i przetestować urządzenie od HTC.
Projekt i konfiguracja
Zestaw zapakowany jest w ładne czerwone pudełko, które po zdjęciu pokrywy odsłania „parę drzwi”. Skrzydła otwieramy na boki i możemy przyjrzeć się jak wygląda zestaw. W środkowej części znajduje się okrągła nowoczesna waga (UA Scale). W lewym skrzydle została umieszczona opaska (UA Band) i pudełko z ukrytą instrukcją. W prawym skrzydle znajdziemy pulsometr (UA Heart Rate) oraz ukryte pod pudełkiem: krótszy pasek, kluczyk do wymiany paska i kabel do ładowania opaski. Urządzenia w czarnym kolorze zostały wykończone czerwonymi elementami, które podkreślają nowoczesne wykonanie. Konfiguracja była prosta. W pierwszej kolejności na swój telefon pobieramy aplikację UA Record. Po zainstalowaniu i włączeniu modułu Bluetooth rozpoczynamy parowanie urządzeń. Przy podłączeniu wagi aplikacja poprosi nas o dodatkowe zalogowanie się do WiFi – pozwoli to na późniejsze przekazywanie informacji o wadze i poziomie tkanki tłuszczowej użytkownika.
Jeśli potrzebujesz zmienić pasek na inny rozmiar, upewnij się, że nowy pasek został odpowiednio „zatrzaśnięty”, aby opaska nie spadła Ci z ręki.
Aby w pełni zbierać informację o swoich postępach warto za pomocą aplikacji połączyć się ze swoim kontem MyFitnessPal. Jeśli nie posiadacie jeszcze konta możecie założyć je na tej stronie. Poza informacjami zbieranymi z opaski, wagi i pulsometru, aplikacja uzyska dostęp do danych o naszych posiłkach i ilości spożytych kalorii.
UA Band
Ta jednoczęściowa opaska, która została wyposażona w wyświetlacz ukryty pod zewnętrzną warstwą ochronną, wygląda na bardzo solidnie wykonaną. Ekran jest prawie niewidoczny gdy nie jest aktywny. Górna część urządzenia w kolorze czarnym jest odporna na uszkodzenia, a czerwony spód wykonany z tworzywa sztucznego ma za zadanie dobrze odprowadzać wilgoć. Opaska pomaga śledzić postęp w treningach, pokazuje liczbę wykonanych kroków, mierzy tętno i monitoruje sen. Bardzo miłym zaskoczeniem jest wyświetlanie powiadomień i wibrowanie podczas ich otrzymywania. Po przesunięciu powiadomienia w lewo możemy podejrzeć pełną treść wiadomości. Przy bardzo dużym słońcu wyświetlacz wydaje się trochę za ciemny, ale w każdej chwili możemy przysłonić go ręką. Byłam miło zaskoczona, kiedy na opasce pojawił się komunikat „Get moving! It’s been 60 min since your last moved” (Rusz się! Minęło 60 minut od Twojej ostatniej aktywności). Dzięki temu, w ciężkie dni spędzane przy biurkach nie zapomnimy o krótkiej przerwie, aby się poruszać. Na duży plus możliwość sterowania słuchaną muzyką – podczas aktywności nie musimy wyjmować telefonu z kieszeni.
Bateria w opasce spokojnie wystarczyła mi na 5 dni ciągłego noszenia. W każdej chwili możemy podłączyć ją do ładowarki i łatwo z niej wyjąć. Magnetyczna końcówka pozwala na szybkie odłączenie urządzenia. Pełne naładowanie opaski zajmuje około 30 minut. Wszystkie dane z opaski synchronizowane są z aplikacją. Na wykresie kołowym możemy zobaczyć zestawienie naszego dnia: ilość wykonanych kroków, czas snu, ilość kalorii. W centralnej części wykresu ukryta jest nasza waga (widoczna dopiero po stuknięciu). Na samym dole możemy ocenić nasze samopoczucie w skali od 1 do 10 oraz dodać notatki z każdego dnia.
UA Heart Rate
Jest to kompaktowy pulsometr do mocowania na klatce piersiowej, jego zadaniem jest dokładna rejestracja tętna i wyliczanie ilości spalonych kalorii. Pasek wykonany jest z bardzo przyjemnego materiału. Jeśli odpowiednio go założymy, nie będzie zsuwać się podczas treningu, ani przeszkadzać w wykonywaniu ćwiczeń. Zebrane dane synchronizują się z aplikacją. W pierwszej chwili nie byłam pewna jak włączyć pulsometr dlatego podpowiedź dla osób unikających instrukcji: Dotykamy czujników po obu stronach jednocześnie. Pasek zakładamy wokół klatki piersiowej i łączymy pulsometr z aplikacją. Jeśli przy pierwszej próbie telefon nie odnajdzie pulsometru, powtarzamy parowanie urządzeń – aż do skutku.
Od teraz możemy zostawiać telefon w szafce na siłowni lub w domu i spokojnie wyjść na trening. Obecne tętno i spalone kalorie będą nam się wyświetlać na opasce. Dodatkowo kontrolka na pulsometrze informuje nas kolorem o stanie naszego tętna – od niebieskiego (odpoczynek) do czerwonego (szczyt akcji serca). Po zakończeniu treningu dane zostaną automatycznie zsynchronizowanie i zapisane w aplikacji UA Record.
UA Scale
Uzupełnieniem całego zestawu jest okrągła elektroniczna waga. Szklana powierzchnia, czarny kolor i wyświetlacz LED powodują, że waga wygląda bardzo elegancko. Nie jest to jedno z tych urządzeń, które staramy się chować pod szafką w łazience. Waga będzie bardzo dobrze prezentować się nawet w nowoczesnym salonie. Po wejściu na wagę przywita Cię ona Twoim imieniem, które podajemy podczas zakładania konta. UA Scale została wyposażona w sensory do sprawdzania procentowej zawartości tłuszczu w organizmie (nie powinny go mierzyć kobiety w ciąży lub osoby posiadające rozrusznik serca). Waga po połączeniu z WiFi będzie automatycznie przekazywać dane o zmianach masy ciała użytkownika do aplikacji.
Wielkim plusem jest możliwość ustawienia, aż ośmiu użytkowników, którzy rozpoznawani są na podstawie zmierzonych kilogramów. Jeśli inni użytkownicy mają podobną masę ciała, wystarczy nacisnąć na lewą stronę wagi, aby wybrać profil użytkownika lub prawą stronę wagi aby przeglądać dostępne profile. Dzięki temu możemy w domu mieć jedną wspólną wagę, a dokupić tylko opaski.
Czy warto kupić ten zestaw?
Jeśli dbasz o swoje zdrowie i lubisz śledzić swoje postępy jest do idealny zestaw dla Ciebie. Dzięki jednej aplikacji zbierasz dane z trzech urządzeń monitorujących.
Od producenta otrzymujemy kompletny zestaw, który będzie niczym personalny trener. Dzięki HTC Healthbox nigdy nie zapomnimy uzupełnić danych dziennika treningowego, a jedyne informacje, które musimy ręcznie aktualizować to nasz dziennik żywienia (choć i tu możemy sobie to ułatwić tworząc ulubione posiłki). Mając ten nowy gadżet możemy zapomnieć o wszystkich ręcznych urządzeniach do analizy.
Po dłuższym synchronizowaniu danych możemy od aplikacji dostawać wskazówki aby zwiększyć skuteczność naszych treningów.
Przeglądając dane zapisywane automatycznie przez aplikację uświadomiłam sobie, że powinnam zmienić swój tryb życia. Zbyt mała ilość ruchu, za duża ilość spożywanych węglowodanów i średnia ilość snu wpływała na wybieranie niższej oceny samopoczucia (1-6).
Podsumowując HTC UA Healthbox
Nie jesteś jeszcze przekonany, że zestaw stworzony przez HTC i Under Armour może ułatwić Ci życie? Spróbuj przez jakiś czas ręcznie prowadzić dziennik zbierając dane z urządzeń innych producentów. Nie raz tego próbowałam i nigdy nie trwało to długo. Healthbox pamięta o tym za mnie, a mi pozostaje tylko skupić się na aktywności. Zapewniam Cię, że dane zebrane przez aplikację pomogą Ci przeorganizować swoje podejście do sportu i odżywiania 🙂
UA Band został wyceniony na 180$ co stanowi około połowę ceny Boxa. Czy jest wart swojej ceny? Zdecydowanie bardzo dobrze spełnia swoją funkcję i wspiera monitorowanie naszych postępów. Pas zakładany na klatkę piersiową to cały czas najlepszy sposób na pomiar tętna. Jego cena to 80$. Sama waga dostępna jest w cenie 180$. Zestaw powinien trafić do sprzedaży w Polsce już w najbliższym czasie. Sugerując się ceną detaliczną na rynku amerykańskim (400$), możemy spodziewać się ceny w granicach 1600zł.
*Język aplikacji i oprogramowania opaski: Angielski
Jeśli macie jakieś pytania, lub potrzebujecie dodatkowego poradnika piszcie w komentarzach. Na wszystkie chętnie odpowiem.