News

Face ID, czyli twarz zamiast hasła. Jak to działa?

Jedną z największych nowości, które wprowadził iPhone X, jest funkcja Face ID. Czytnik linii papilarnych wydawał Ci się nowoczesny? A co powiesz na to, że wystarczy rzucić okiem na telefon, a on sam rozpozna Twoją twarz i odblokuje dostęp do wszystkich dokumentów i innych plików prywatnych? Twoje dane będą przy tym bezpieczne, a wieczorowy makijaż czy nowe okulary nie zaburzą funkcjonowania tego sposobu uwierzytelnienia. Sprawdź, jak w praktyce działa Face ID.

Na czym opiera się Face ID?

IPhone X zaskoczył wszystkich kilkoma nowościami, wśród których jedną z ważniejszych jest system aparatów TrueDepth, który potrafi w ciągu sekundy przechwycić 30 000 cech związanych z naszą twarzą, tworząc mapę jej głębi. Dodatkowo powstają obrazy naszej twarzy w podczerwieni. Procesor A11 Bionic dzięki zastosowanemu systemowi neuronowemu przekształca je zaś w ciągi cyfr. W ten sposób tworzy się matematyczny obraz twarzy unikatowy tak jak my – nie sposób go podrobić. Za każdym razem, gdy będziemy chcieli odblokować telefon, zapisany w nim obraz będzie porównywany z tym, co widzi aparat. To bardziej skuteczne uwierzytelnienie niż wykorzystanie linii papilarnych. W przeciwieństwie do czytnika linii papilarnych możesz używać go też w rękawiczkach lub na dużym mrozie.

Czy to bezpieczne?

Apple podaje, że prawdopodobieństwo odblokowania iPhone’a przez niepowołanego użytkownika to w przypadku Face ID 1:1 000 000 (jeden do miliona). W przypadku czytnika linii papilarnych było to „tylko” 1:50 000. Różnica jest zatem spora. O ile więc nie mamy brata bliźniaka, któremu nie ufamy, zagrożenie w zasadzie nie istnieje. Dodatkowo jeżeli iPhone X na zostać odblokowany, trzeba na niego popatrzeć. Wyklucza to możliwość, że ktoś niepowołany może wykorzystać fakt, że śpimy i dotknąć naszym palcem telefon, aby otrzymać dostęp do jego zawartości.

A co jeśli zrobię makijaż?

Face ID jest odporne na drobne zmiany wyglądu, takie jak rosnący męski zarost czy kobiecy makijaż. A okulary, zimowy szalik albo kapelusz? Nie musisz martwić się, że Twój iPhone X sobie z nimi nie poradzi. Jeżeli zdecydujesz się na większe zmiany – konieczne będzie wprowadzenie kodu, aby je potwierdzić. Ta rutynowa czynność pozwala w kilka sekund „nauczyć” telefon Apple, jak zmienił się Twój image.

OK, ale w ciemności chyba nie zadziała?

Zadziała. Funkcja Face ID jest dostępna zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Nawet gdy jest zupełnie ciemno. Dzięki zaawansowanym algorytmom nie musisz już wpisywać kodu ani przykładać palca do czytnika. Wystarczy, że spojrzysz na swój nowy telefon. Witamy w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *