Artykuły News

Dlaczego tak łatwo nas oszukać?

Wydawać by się mogło, że wraz z rozwojem techniki – rozwijamy się i my. Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Wszystko wokół staje się coraz bardziej „smart”, a my niestety – w większości przypadków – stoimy w miejscu.

Często słyszymy o internetowych oszustwach, prawda? Nic dziwnego, że jest to tak popularne zjawisko, skoro nie trzeba zbyt wielkiego wysiłku, by okradać ludzi przez internet. I choć wydaje nam się, że jesteśmy pozornie bezpieczni, to okazuje się, że często  wcale tak nie jest. Nie trzeba oglądać filmów dla dorosłych, czy pobierać nielegalnych treści, by nabawić się problemów. Powinniśmy więc nauczyć się, co możemy zrobić, by stać się bardziej bezpieczni w sieci. Przedstawię Wam kilka sposobów, które warto znać i które sprawią, że będziemy mniej narażeni na ryzyko zostania oszukanym.

Przede wszystkim nauczmy się tego raz i zapamiętajmy na zawsze – nie podajemy swojego numeru telefonu na stronach, do których nie mamy zaufania. Jeżeli strona wygląda Twoim zdaniem podejrzanie, czujesz, że coś jest nie tak, to lepiej jak najszybciej ją opuść i nie podawaj żadnych danych, a w szczególności numeru telefonu. Dlaczego? Na prawie każdej stronie, która wyłudza od Ciebie numer telefonu, na samym dole jest napisane dosyć drobną czcionką parę istotnych zdań. Najczęściej zawarta jest w nich informacja, która mówi nam, że na nasz telefon będą od teraz wysyłane płatne sms-y, a cena za taką subskrypcję potrafi być naprawdę kosmiczna! 

Kolejną istotną sprawą jest pobieranie plików tylko z zaufanych źródeł. Nie bawmy się w żadne torrenty, bo częściej możemy na tym stracić niż zyskać. Nie wszyscy wiedzą, że nierzadko wraz z interesującym nas plikiem pobierają się również wirusy. Niektóre nie powodują wielkiej katastrofy i bez problemu będziemy mogli je usunąć, natomiast inne potrafią zniszczyć nam komputer lub co gorsza – uzyskać dostęp do naszych kont bankowych oraz innych poufnych danych.

Na naszego smartfona również powinniśmy uważać. Warto odznaczyć opcję instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. Pewnie nieraz wykonywaliście swoim telefonem jakieś przelewy, czy chociażby logowaliście się na konto bankowe. Wyszpiegowanie danych do logowania, to dla internetowych oszustów żaden problem.

fot.technologiczna.pl
fot.technologiczna.pl

Powinniśmy również uważać na wszelkie programy, które instalują nam się wraz z pobranym plikiem. Czytajmy to, na co się zgadzamy. Nie wiesz dlaczego w przeglądarce ustawiła Ci się inna strona startowa? Nie wiesz skąd na Twoim komputerze tyle dziwnych, niepotrzebnych i nieznanych programów? Już masz odpowiedź.

Nie wysyłaj smsów pod nieznane, dziwne numery. Nic nie zyskasz, a tylko stracisz pieniądze. To wszystko kosztuje i często nie są to małe kwoty.

Jeśli zastosujesz się do tych paru porad, staniesz się bardziej bezpieczny w sieci. Oszuści żerują na naiwności i głupocie innych osób. Nie daj się oszukać.

Autor: Justyna Fajferek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *