Co warto wiedzieć o tworzenie sklepów internetowych na Prestashop?

Niemal każdy przedsiębiorca posiada dziś sklep internetowy. Nic dziwnego, wszak duża część jego klientów korzysta z Sieci. A zakupy online są bardzo wygodne. Z poniższego artykułu można poznać specyfikę Prestashop. Jest to narzędzie dedykowane właścicielom sklepów internetowych. Zapraszamy do lektury?

Prestashop – co to?

Jest to narzędzie, które zapewnia twórcom sklepów internetowych wszystko, czego im potrzeba. Powstało w modelu OpenSource, to jest otwartego kodu. Oznacza to, że użytkownicy mają pełne prawo badania i modyfikacji kodu źródłowego aplikacji.

Oprogramowanie powstało z wykorzystaniem języka programowania PHP. Jest to język używany przede wszystkim do tworzenia aplikacji działających w czasie rzeczywistym. Wspierają go bazy danych MySQL. Ich zadaniem jest między innymi wspieranie transakcji dokonywanych w sklepie.

Prestashop – od czego zacząć?

Tworzenie sklepów internetowych na presta shop zaczyna się od pobrania narzędzia ze strony producenta. Plik waży niewiele. Zaledwie kilka megabajtów. Jednak mimo skromnych rozmiarów oferuje potężne możliwości. Narzędzie jest zaprojektowane tak, by mogła obsłużyć je nawet osoba nieobeznana w świecie technologii.

Jednak, aby zacząć przygodę z e-commerce, trzeba najpierw znaleźć hosting. Jest to miejsce, w którym przechowywane będą wszelkie pliki i dane sklepu internetowego. Warto wybrać hosting z dyskiem SSD. Dzięki temu strona sklepu będzie ładowała się znacznie szybciej. A szybkość ładowania jest jednym z kluczowych czynników determinujących wybory klientów. Nie bez znaczenia są też wersje interpretera PHP oraz systemu bazodanowego. Interpreter powinien mieć wersję minimum 7.1, a system bazodanowy 5.6. Prestashop nie zadziała na starszych wersjach.

Warto uwzględnić także kopię zapasową. Hosting powinien umożliwiać odzyskanie danych sprzed paru dni w razie komplikacji.

Część hostingów posiada wbudowane instalatory Prestashop. Na części zaś trzeba instalować je ręcznie. Jest to na tyle proste, że nie będzie to utrudnieniem.

Podstawowa wersja Prestashop jest całkowicie darmowa. Zatem jeśli twórca sklepu przy niej pozostanie, hosting będzie jedynym kosztem poniesionym w trakcie tworzenia sklepu. Warto wspomnieć o presta dropshipping, dzięki któremu zimportujemy bazę plików xml do naszego sklepu.

Prestashop – co dalej?

Zainstalowanie Prestashop na hostingu to dopiero początek. Potem trzeba wybrać nazwę dla swojego sklepu. Warto sprawdzić, czy na wybrane słowo nie zarejestrowano już jakiejś domeny. Potem trzeba stworzyć bazę produktów.

Niezbędne jest także spersonalizowanie sklepu. Z pomocą Prestashop można nadać mu praktycznie dowolny wygląd. Kreatywność jest jedynym ograniczeniem na tym polu.

Potem trzeba uregulować kwestie płatności. Współcześnie można płacić kartą, lecz także kodami Blik, PayPalem, etc. Z pomocą Prestashop sklep może obsłużyć każdą metodę. Jednak wybór należy do twórcy.

Narzędzie jest na tyle intuicyjne, że samo przeprowadzi przez wszystkie te kroki. Mogą one brzmieć jak dość złożone czynności. Jednak prosty interfejs sprawi, że nie będzie to jakiekolwiek wyzwanie. Na koniec zostaje promocja. Nikt nie będzie kupował w sklepie, którego nikt nie zna. Z pomocą Prestashop można zadbać o pozycjonowanie sklepu w wyszukiwarkach. W razie wszelkich problemów prestashop support nam pomoże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj