Jak rozebrać flagowca? News Poradniki Serwis Telefony

Chcesz samodzielnie naprawić swój telefon? Zobacz jakich narzędzi powinieneś użyć

Majsterkowanie to nie tylko naprawy, to również dla wielu pasja. Kiedy dostęp do elektroniki, narzędzi i części jest coraz większy, naprawy nowoczesnych smartfonów mogą okazać się prostsze niż myślimy. Wystarczy wyposażyć się w proste narzędzia. Jeśli chcecie zobaczyć jakie, to zapraszamy Was do naszego poradnika.

 

Naprawy odpłatne smartfonów w dzisiejszych czasach często przyprawiają nas o ból głowy. Uszkodzenia mechaniczne nie są usuwane w ramach gwarancji, a ceny napraw to ponad połowa ceny telefonu. W takim przypadku kiedy potrzebujemy naszego smartfona, a jest on uszkodzony szukamy tańszych rozwiązań na rynku. Istnieje jeszcze trzecia możliwość w postaci samodzielnej naprawy swojego urządzenia. Wystarczy, że kupimy części i narzędzia celem samodzielnej naprawy, która będzie tańsza o koszt robocizny (około 70 zł) technika. Zobaczmy jakie narzędzia będą nam potrzebne?

Zagramy na gitarze?

Zacznijmy od popularnych kostek do gitary, które idealnie nadają się do wszelkiego rodzaju napraw urządzeń mobilnych. Dzięki bardzo cienkiej kostce możemy oddzielić moduł wyświetlacza od tylnego korpusu.

Kostki / fot.gsmok.pl

Oczywiście nie jest to jedyna „operacja” do jakiej możemy wykorzystać taką kostkę. Pamiętajmy też, że jest to popularny przedmiot w środowisku muzycznym. Śledząc nasze poradniki „Jak rozebrać flagowca?” możecie dowiedzieć się więcej na temat zastosowania różnych narzędzi. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że wygląd takich kostek może się różnić. To nie powód do paniki, bo każdą możemy użyć do naprawy naszego smartfona.

Serwisowe narzędzia, mogą występować w laboratorium

Producenci konstruując swoje telefony dążą do miniaturyzacji podzespołów, co powoduje, że ciężko je złapać palcami bądź delikatnie odczepić z płyty głównej urządzenia. Pęseta serwisowa służy do podnoszenia drobnych elementów sprzętu elektronicznego. W trakcie naprawy bądź wkładania śrubek zastępuje nam drugą „rękę”.

Usuwanie głośnika do rozmów przy użyciu pęsety

Tak jak w przypadku kostki do gitary, tak samo i w tym przypadku mamy różne rodzaje pęset. Przykładowa na zdjęciu powyżej jest najczęściej spotykana i bardzo wygodna.

Pęseta prosta / fot.technologiczna.pl

Na rynku (nie tylko serwisowym) możemy spotkać pęsety o prostym lub wygiętym zakończeniu. Warto w nie zainwestować, bo przydatne są nie tylko do napraw telefonów, a wykonanie ze stali nierdzewnej gwarantuje nam odporność na zniszczenia.

Podnieść tylną pokrywę baterii, ale czym?

Nowoczesne smartfony to też wersje unibody z niewymienną baterią. Nie oznacza to, że nie mamy możliwości jej wymienić samodzielnie. Do takiej „operacji” posłuży nam przyssawka serwisowa.

Przyssawka do LCD / fot.gsmok.pl

Coraz więcej producentów zamyka swoje smartfony i utrudnia nam wymianę zarówno baterii, jak i wyświetlacza. Właśnie dlatego przyssawka może nam pomóc w zdejmowaniu podklejonych elementów.

fot.ifixit.com / Demontaż tylnej pokrywy

Czas podgrzać atmosferę

Tam gdzie pojawia się przyssawka do wyświetlacza, musi być też nagrzewnica bądź opalarka. Zaskoczę Was, ale w tym przypadku wystarczy nawet suszarka do włosów albo inne urządzenie z ciepłym powietrzem.

Oczywiście lepiej zainwestować w coś droższego co pokazuje nam na liczniku stopień nagrzania. Na warunki domowe i drobne naprawy wystarczy nam niedroga opalarka, którą będziemy równomiernie rozprowadzać ciepłe powietrze. Opalarka posłuży nam do podgrzania ramek pokrywy baterii, bądź innych elementów celem ich łatwego demontażu.

Otwieraki serwisowe to spora rodzina

Oprócz kostek do gitary na zapleczu serwisowym mamy jeszcze przeróżne otwieraki, które ułatwią nam rozkładanie telefonu. W tym przypadku szpatułki dzielą się na te plastikowe i metalowe. Każde z nich znajdzie swoje zastosowanie na serwisie.

Otwieraki serwisowe GSM / fot.gsmok.pl

W sieci bardzo często możemy znaleźć zestawy otwieraków połączone z innymi dodatkami (pęseta, kluczyk do telefonu, przyssawka). W przypadku plastikowych szpatułek doskonale nadają się one do zdejmowania pokrywy baterii, czy innych plastikowych elementów.

Dobre śrubokręty to podstawa w naprawach GSM

W przypadku nowoczesnych smartfonów wielu producentów stosuje nowoczesne rozwiązania nie tylko w technologiach, ale również konstrukcji telefonu. Właśnie dlatego kolejnymi i jakże ważnymi narzędziami są śrubokręty typu Torx. To specjalistyczne śrubokręty, które mają dość nietypowe końcówki o kształcie charakterystycznej sześcioramiennej gwiazdy.

Tabela Torx / fot.gsmok.pl

Tego typu wkrętaki przydadzą się nam nie tylko do napraw smartfonów. Ich malutkie końcówki pozwolą nam na rozkręcenie np. zegarków, czy drobnych urządzeń elektronicznych takich jak modemy, czy routery.

Zestaw śrubokrętów Torx / fot.gsmok.pl

Taki zestaw z pewnością przyda się nam nie tylko do telefonów. Bardzo często do jednego smartfona wystarczy tylko jeden popularny śrubokręt Philips (typ grotu wkrętaka z nacięciem krzyżowym).

Dodatki też potrzebne

Przy domowych naprawach przydadzą się nam dodatki, które umożliwią nam dokończenie naprawy. Coraz więcej telefonów posiada „kluczyki” na kartę sim, którą oczywiście możemy otworzyć używając np. spinacza biurowego bądź kluczyka dołączonego do zestawu ze smartfonem.

Kluczyki np. iPhone’a

W przypadku telefonów unibody często musimy dokonać odklejenia tylnej pokrywy. W takim przypadku powinniśmy oczywiście użyć opalarki, ale musimy pamiętać, że po naprawie tylną pokrywę należy zamontować, podkleić. Do tego posłuży nam dwustronna taśma montażowa pokryta klejem.

Dwustronna taśma montażowa / fot.gsmok.pl

Dodatkowo pamiętajmy, że do wycierania LCD i szkła należy użyć ściereczek z mikrofibry (np. takich jak do okularów).

Zakupy na dłużej

Wymienione powyżej narzędzia z pewnością posłużą nam na dłużej niż tylko jedna naprawa. W sieci znajdziemy sporo różnych sklepów, które oferują bogatą ofertę urządzeń, narzędzi oraz dodatków, które możemy wykorzystać przy naprawie różnych urządzeń, nie tylko telefonów.

Zestaw narzędzi KS-1251-S2 / fot.gsmok

Podczas zakupu warto jednak zwrócić uwagę na zestawy narzędzi, w których możemy otrzymać więcej niż tylko jeden śrubokręt, wraz z dodatkami. Bardzo popularne są te z wymiennymi końcówkami do śrubek. Jeśli nasz poradnik przydał się Wam do przeprowadzenia udanej naprawy, to podzielcie się z nami tym w komentarzu.

Źródło: Opracowanie własne, gsmok.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *