News

8 rzeczy, o których musisz pamiętać, wybierając hosting

Hosting WWW to usługa, w ramach której otrzymujemy powierzchnię na serwerze, jaką możemy zarządzać na zasadach zgodnych z ofertą firmy hostingowej. Zakres takiej oferty jest zróżnicowany i tak naprawdę każda firma może oferować nam coś innego. O czym szczególnie powinniśmy pamiętać, wybierając pierwszy hosting WWW?

Dlaczego akurat hosting?

Zazwyczaj pierwszą usługą, z jakiej korzystają webmasterzy, jest darmowy hosting. Użytkownik otrzymuje zwykle do wykorzystania określoną powierzchnię i pewne parametry, które są mocno ograniczone. Firma jednak nie udostępnia tej powierzchni całkowicie za darmo, więc usługa tylko z pozoru jest darmowa. W zamian za taki hosting firma może oczekiwać:

  • umieszczenia reklamy na stronie,
  • możliwości wysyłania wiadomości elektronicznych z reklamami do użytkownika,
  • umieszczenia informacji, na jakim serwerze znajdują się pliki strony.

Oczywiście darmowy serwer wiąże się z wieloma minusami. Nie zapewni nam suportu i będzie stawiać wiele ograniczeń, np. pod względem liczby domen, baz danych, powierzchni czy transferu. Biorąc pod uwagę to, że usługi hostingowe są w Polsce naprawdę tanie, tak naprawdę wybór usługi darmowej nie ma uzasadnienia. Chyba że chodzi jedynie o naukę.

Wybór hostingu WWW – jakie kryteria brać pod uwagę?

Na rynku usług hostingowych działa wiele firm. Jak zatem początkujący webmaster ma wybrać taki serwer, z którego będzie na pewno zadowolony? Oto kwestie, na które powinien zwrócić uwagę przed opłaceniem usługi:

  1. Darmowy okres testowy – najczęściej możemy za darmo przetestować dany serwer przez okres 7 czy 14 dni. Np. hosting stron w AZ.pl możemy testować przez 2 tygodnie, a tutaj mówimy już o znanej marce rynku hostingowego, kojarzonej m.in. ze względu na szybką wyszukiwarkę domen. Jeśli test wymaga płatności, to korzystanie z usługi nie ma sensu. Bardzo ważne jest maksymalne wykorzystanie okresu testowego. Warto uruchomić na testowym koncie stronę internetową i zobaczyć, jak działa. Koniecznie wyślijmy również kilka wiadomości do BOK-u, by sprawdzić, jak reaguje.
  2. Uptime – ze słowem tym często możemy się spotkać na stronach firm hostingowych, szczególnie jeśli ta firma ma się czym pochwalić. Uptime wskazuje nieprzerwany okres pracy serwera. Bierzmy pod uwagę takie firmy hostingowe, których uptime to od 99,95% wzwyż. Czemu nie 100 proc.? Taki wynik nie jest możliwy np. ze względu na konieczność aktualizowania oprogramowania.
  3. Powierzchnia – w sieci webmaster może spotkać się z ofertami nieograniczonej powierzchni, ale oczywiście trudno brać je na poważnie. Zazwyczaj pakiety w firmach hostingowych zapewnią nam wielokrotnie większą powierzchnię, niż będziemy potrzebować pod prowadzenie nawet kilku stron.
  4. Transfer – coraz częściej bez ograniczeń. Poniżej widzimy, że we wspomnianym wcześniej hostingu Az.pl transfer bez ograniczeń jest zapewniany przy wszystkich pakietach. Pamiętajmy jednak o tym, aby sprawdzić inne parametry, takie jak maksymalne obciążenie procesora, pamięci RAM, ograniczenie liczby zapytań do bazy danych i wiele innych..
  5. BOK – biuro obsługi klienta pełni w przypadku hostingu szczególną funkcję. Bardzo ważna jest dostępność suportu. Czy działa on również w weekendy? W jakich godzinach dostępni są admini? W jakim czasie reagują na zgłoszenia? Te wszystkie kwestie powinniśmy sprawdzić już podczas okresu testowego.
  6. Autoinstalator stron – dla początkującego webmastera dużym ułatwieniem jest możliwość korzystania z autoinstalatora stron. Co to daje? Kilkoma kliknięciami, bez specjalistycznej wiedzy, możemy uruchomić stronę internetową czy forum. Do dyspozycji powinny być wszystkie popularne CMS-y, m.in. najbardziej znane, czyli WordPress, Joomla czy Drupal.
  7. Backupy – oczywiście o kopie zapasowe powinniśmy zadbać sami, ale jest to również jedna z niezbędnych usług firmy hostingowej. Sprawdźmy, jak często firma robi kopię zapasową i na ile sprawnie umożliwi nam odtworzenie starych kopii, jeśli wymagałaby tego sytuacja.
  8. Panel administracyjny – Direct Admin, cPanel, a może panel autorski? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Warto zobaczyć, jak wyglądają różne systemy i na tej podstawie zdecydować, jaki nam najbardziej odpowiada.

Testy, testy i jeszcze raz testy

Na podstawie powyższych kryteriów powinno się nam udać wybrać solidną usługę hostingową. Pamiętajmy, że największe znaczenie mają nie suche fakty i parametry, lecz wszystkie wnioski, do jakich dojdziemy podczas testowania usługi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *