Jak rozebrać flagowca? News Poradniki Serwis Telefony

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Nokia 6?

O smartfonach Nokia można napisać wiele. Urządzenia na przełomie lat cały czas przechodziły swoją metamorfozę. Nie tylko wizualną, ale jak się również okazuje konstrukcyjną. Czy serwisowanie tych telefonów będzie równie łatwe jak kiedyś modeli, które można było rozłożyć w kilku ruchach? Sprawdźmy to na przykładzie telefonu Nokia 6.

 

Dobre narzędzia do naprawy to podstawa

Do przeprowadzenia wymiany wyświetlacza będziemy potrzebować nie tylko znanych Wam już narzędzi z poprzednich poradników, ale również kart do gry, które idealnie nadają się do podnoszenia uszkodzonego wyświetlacza. Oprócz kart potrzebna nam będzie jeszcze jakaś odpowiednia powierzchnia robocza (blat stołu), na której będą widoczne nie tylko śrubki, ale również ewentualne elenenty sypiącego się szkła. Dodatkowo będziemy potrzebować: opalarki lub nagrzewnicy, która podgrzeje nam uszkodzony ekran, ostrego i bardzo cieniutkiego ostrza np. skalpel, przyssawka do LCD, bardzo cieniutkich kostek do gitary lub ewentualnie wcześniej wspomnianych kart do gry, kluczyka do szufladki na karty, śrubokręta Philips (krzyżakowy), pęseta, otwierak GSM i ewentualnie do samego montażu LCD klej T-7000. Daniem głównym tej naprawy jest oczywiście nowy moduł LCD do telefonu Nokia 6, który z pewnością będzie można zakupić w internecie lub w późniejszym czasie, kiedy Nokia 6 stanie się popularna w Polsce w punktach stacjonarnych. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu naszych rąk oraz oczu.

Wymiana wyświetlacza „raz,dwa,trzy”

Po wyłączeniu naszego smartfona w wersji unibody (z niewymienną baterią) czas na wyjęcie szufladki z kartami sim oraz pamięci. Jeśli nie posiadacie zestawowego kluczyka, który ma prawo się gdzieś zapodziać, zawsze można użyć zwykłego spinacza biurowego lub kluczyka innej marki np. Apple iPhone.

Wyciąganie szufladki z telefonu Nokia 6 / fot.Fixez.com

Po wyciągnięciu kart pamiętajmy, żeby odłożyć szufladkę w widocznym miejscu i możemy zabierać się do demontażu wyświetlacza w telefonie Nokia 6. Następną czynnością będzie podgrzanie trochę atmosfery poprzez użycie nagrzewnicy lub opalarki. W domowych warunkach możemy również użyć suszarki do włosów, jednak pamiętajmy, że może to spowodować, iż będziemy musieli dłużej podgrzewać nasze urządzenie.

Podgrzewanie wyświetlacza w telefonie Nokia 6 / fot.Fixez.com

Ciepłe powietrze należy rozprowadzać równomiernie po całej długości urządzenia poczynając od boków. Pamiętajmy, żeby podgrzewając LCD nie trzymać ciepłego nadmuchu w jednym miejscu, a jedynie sukcesywnie przesuwać po całej powierzchni wyświetlacza.

Podważanie wyświetlacza w telefonie Nokia 6 / fot.Fixez.com

Po sukcesywnym podgrzewaniu naszego smartfona, przez około 2 minuty w różnych miejscach, czas na użycie bardzo cienkiego ostrza nożyka serwisowego, który należy wsunąć w największą szczelinę między LCD, a ramką, jeśli takiej nie znajdziemy to możemy się wspomóc przyssawką delikatnie podnosząc ekran telefonu. Do takiej szczeliny możemy wsunąć kostkę do gitary lub kartę do gry (jeśli użyjemy przyssawki, to ostrze nie będzie nam potrzebne). Warto pamiętać, że jeśli ekran wręcz „sypie się szkłem” to radzę wcześniej podkleić LCD taśmą samoprzylepną, aby szkło nie sypało się po całej powierzchni roboczej.

Oddzialenanie wyświetlacza w telefonie Nokia 6 / fot.Fixez.com

Do separacji wyświetlacza niezależenie od tego, czy jest uszkodzony czy cały z pęknięciem samej szybki, proponuje użyć karty do gry lub innego cienkiego sztywnego kartonika, który mamy akurat pod ręką. Każdy technik używa takiego narzędzia, jakim wygodnie mu się operuje przy podważaniu danego elementu na telefonie. Czynność powtarzamy tak długo, aż poczujemy, że wyświetlacz możemy zacząć powoli podnosić. Gdy podczas przesuwania otwieraka lub karty będziemy dalej czuli opory, to warto ponownie podgrzać ekran delikatnie w miejscu, w którym klej może jeszcze trzymać.

Podnoszenie wyświetlacza Nokia 6 do góry / fot.Fixez.com

Jeśli ekran będzie już luźny, pod żadnym pozorem nie ciągnijmy za niego, aby nie uszkodzić taśmy, którą musimy odpiąć.

Odkręcenie śrubki i podważenie blaszki zakrywającej złącze taśmy LCD / fot.Fixez.com

Do tej czynności będziemy potrzebować śrubokręta krzyżaka. Odkręcamy jedną śrubkę trzymającą blaszkę, po czym podnosimy ją pęsetą. Prawda, że proste? Taśmę, która przebiega wzdłuż LCD poczynając od miejsca gdzie ją wypięliśmy należy delikatnie odklejać, możemy do tej czynności użyć po prostu dłoni lekko ciągnąc. Jednak jeśli boimy się urwać taśmę (przypominam, że i tak cały wyświetlacz jest pewnie do wymiany), to możemy użyc zaostrzonej strony otwieraka GSM delikatnie odklejając taśmę, poprzez podważanie.

Delikatne odklejanie taśmy wyświetlacza i demontaż LCD / fot.Fixez.com

Po odklejeniu cały moduł LCD możemy spokojnie oddzielić podnosząc go i odkładając na bok. Jak widać cały wyświetlacz już udało się nam zdemontować i to w bardzo prosty sposób. Został nam jeszcze przycisk Home. W tym przypadku nowe ekrany najprawdopodobniej będą dostępne bez przycisków Home.

Demontaż przycisku Home w telefonie Nokia 6 / fot.Fixez.com
Demontaż przycisku Home w telefonie Nokia 6 / fot.Fixez.com

Jeśli będzie inaczej, to wymiana przycisku wraz z połączonymi klawiszami funkcyjnymi jest analogiczna do wymiany LCD. Należy również odkręcić jedną śrubkę oraz odblokować konektor łączący przycisk z płytą, a następnie delikatnie odklejać taśmy łączące przyciski. Do tej czynności wskazane jest użycie otwieraka GSM, którym delikatnie możemy podważać podklejone elementy, w tym taśmę oraz same przyciski.

Klej T-7000 / fot.specgsm.pl

Nowe ekrany z reguły mają stikery, które pod odklejeniu na ramkach zostawią odpowiednią warstwę kleju. Gdyby jednak były problemy z montażem, ponieważ nowy wyświetlacz nie posiadałby takich stikerów, to warto użyć kleju T-7000 (klej), który nakładamy dookoła ramki telefonu (nie wyświetlacza) na samych krawędziach. Całość montujemy w odwrotnej kolejności do demontażu. Pamiętajcie, że wszystkie naprawy i czynności jakie zostały przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli macie jakieś pytania, to zapraszamy do komentarzy, na wszystkie chętnie odpowiemy.

Źródło: Opracowanie własne, Fixez.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *