News

Zastosowania druku 3D

Powstanie pierwszych urządzeń drukujących elementy trójwymiarowe było przełomem, który przewidziany był na wiele lat wcześniej. Przełom ten rzeczywiście zmienił świat produkcji nie do poznania.

Oczywiście faktem jest, że drukarka 3D nie znajdzie zastosowania w każdej produkcji, ale są gałęzie gospodarki i problemy do rozwiązania, dla których ta technologia druku stała się niemal jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Naturalnie postęp techniczny nie zatrzymał się w tej dziedzinie i drukarki 3D nadal dynamicznie się rozwijają i oferują jeszcze większe możliwości.

Jakie są możliwości druku 3D?

Od strony technologicznej możliwości te są niemalże nieograniczone. To co w rzeczywistości nas ogranicza to najczęściej zasadność zastosowania tej technologii do produkcji oraz stworzenie odpowiednio dużych „drukarek”, gotowych do tworzenia gigantycznych struktur. Jeśli tylko będziemy posiadali odpowiedni filament, a także dostosowaną drukarkę – możemy wydrukować niemalże wszystko. Oczywiście konieczne będzie również dostarczenie zgodnego projektu 3D. Branża projektowa również zyskała bardzo wiele na rozpowszechnieniu się drukarek trójwymiarowych. O tym jak wszechstronny jest druk 3d przekonać możemy się w firmie cubicinch.pl, gdzie możemy przeanalizować studium przypadku, pokazujące spektrum możliwości tego rodzaju druku.

Kiedy szczególnie opłaca się druk 3D?

Są takie sytuacje, w których stosowanie druku 3D jest bardzo wskazane. Warunki dyktuje w tym przypadku ekonomia. Wyprodukowanie elementu wykonanego z metalu z odpowiednią precyzją wydaje się być niewielkim nakładem finansowym. Jest tak jednak dopiero w sytuacji, gdy nasze zamówienie jest olbrzymie, zależnie od przedmiotu przekraczające tysiące, nawet dziesiątki tysięcy elementów. Lwią część kosztu produkcji stanowić będzie bowiem wykonanie formy wtryskowej. Tego typu forma w przypadku druku 3D nie jest konieczna, a druk można rozpocząć niemalże od ręki, po otrzymaniu odpowiednio przygotowanego projektu trójwymiarowego.

W przypadku, kiedy potrzebujemy kilkuset unikatowych elementów, wykonanych z niezwykle dużą precyzją, uruchamianie taśm produkcyjnych może okazać się nieopłacalne. To właśnie wtedy z pomocą przychodzi nam druk 3D. W relatywnie niskim nakładzie produkcyjnym koszt jednostkowy może wydawać się nieco wyższy, ale dzięki temu, że nie poniesiemy dużych kosztów startowych, cała inwestycja będzie znacznie bardziej opłacalna. W ten sposób możemy wykonywać dedykowane narzędzia montażowe, części do maszyn różnego rodzaju, uchwyty i mocowania, obudowy, a także funkcjonalne prototypy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *