Zalety i wady drukowania 3D

Drukarka 3D jest sprzętem, po którym wiele spodziewali się zarówno hobbyści, rękodzielnicy, jak i producenci różnego rodzaju sprzętów, urządzeń i maszyn oraz części do nich. Czy technologia druku trójwymiarowego spełniła pokładane w niej nadzieje? Jakie są zalety drukowania 3D, a jakie wady? Zapraszamy do lektury.

Druk 3D – w jakich dziedzinach jest wykorzystywany?

Technologia druku 3D wykorzystywana jest obecnie bardzo powszechnie. Używają jej architekci i projektanci tworzący modele budynków, stomatolodzy i protetycy przygotowujący protezy. Druk 3D znajduje także zastosowanie w muzealnictwie, paleontologii i archeologii – za jego pomocą można przygotować bardzo wierne modele zabytków i eksponatów.

Druk 3D jest chętnie wykorzystywany także w przemyśle, między innymi lotniczym, samochodowym czy medycznym – pozwala tworzyć wzory i prototypy dowolnych części maszyn i urządzeń. Równie chętnie z druku 3D korzystają hobbyści i rękodzielnicy – za jego pomocą wykonują pamiątki, elementy do gier planszowych, biżuterię i zabawki.

Zalety druku 3D

Stworzenie przedmiotu na drukarce 3D pozwala na dobranie jego parametrów tak, aby spełniały wszelkie wymagania i oczekiwania twórcy. Może on dobierać wielkość, kształt, a nawet kolor modelu według własnych upodobań. Ale lista zalet tej technologii jest o wiele dłuższa.

Wszechstronność

To zdecydowanie największa korzyść wynikająca z wykorzystania drukarki 3D. Drukowanie przestrzenne pozwala dostosować cały proces do wielu różnych zadań. Może on więc służyć zarówno do produkcji figurek albo zakładek do książki, jak i wydruku projektów o wiele bardziej skomplikowanych – protez, makiet budynków czy prototypów części zamiennych do maszyn przemysłowych.

Oszczędność

Zastosowanie drukarki 3D w produkcji różnego rodzaju przedmiotów sprawia, że wytwarzanie ich jest tańsze niż w przypadku stosowania tradycyjnych technologii. Oszczędność ta zauważalna jest na przykład w branży medycznej – koszt wydrukowania protezy kończyny za pomocą druku 3D jest nawet kilkadziesiąt razy niższy niż wyprodukowania jej przy wykorzystaniu tradycyjnych metod.

Oszczędność drukowania 3D jest wyraźnie zauważalna także w procesie wydruku prototypów części lub całych urządzeń. Dawniej, aby taki prototyp stworzyć, należało uruchomić całą linię produkcyjną, a to wiązało się z ogromnymi nakładami finansowymi. Jeśli wyprodukowane części i urządzenia miały jakiekolwiek wady – cały kosztowny proces rozpoczynał się od nowa.

W porównaniu do tradycyjnych technologii, drukowanie 3D jest nie tylko tańsze, ale i znacznie łatwiejsze. Jeśli gotowy model z jakiegoś względu nie spełnia oczekiwań projektanta, można szybko przygotować kolejny, pozbawiony błędów.  

Jakość wydruku

Tradycyjne metody produkcji mogą nastręczyć problemów polegających na wadliwości pewnego odsetka w partii produkowanych przedmiotów. Nawet jeśli jest on niewielki – dokłada kolejnych kosztów i pracy.

Inaczej jest w przypadku drukowania z użyciem drukarek 3D. Dokładność druku 3D i jego zgodność z projektem są bardzo wysokie. Urządzenie drukuje nakładając na siebie kolejne warstwy tworzonego prototypu, dzięki czemu każdy projekt może być na bieżąco monitorowany, a ewentualne błędy czy niedociągnięcia – natychmiast i z łatwością usunięte.

Jedno urządzenie do wielu zadań

Znów warto się pokusić o porównanie możliwości drukarek 3D z innymi technologiami, tym razem dla lepszego zobrazowania – na przykładzie hobbystów. Za każdym razem, gdy chcą oni stworzyć jakiś produkt, muszą korzystać z różnego rodzaju maszyn, urządzeń i narzędzi. To sprawia, że proces ten jest czasochłonny i wymaga niemałych nakładów finansowych, a więc wyroby rękodzielnicze stają się drogie w zakupie. 

W przypadku druku 3D jest zupełnie inaczej – wszystkie maszyny i narzędzia zastępuje jedna tylko drukarka. Dzięki temu, gdy artysta planuje wykonanie kolejnego projektu, nie musi zamawiać nowych przyrządów i urządzeń. Wystarczy jedynie, że zamówi brakujące materiały do realizacji swojego pomysłu. W ten sposób technologia wspiera hobbystów i rękodzielników w ich pasji. 

Wady

Jak każde urządzenie czy technologia – także druk 3D ma swoje ograniczenia i wady. O czym powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z drukowaniem przestrzennym?

Wysoki koszt zakupu drukarki

Podstawowy model drukarki 3D do użytku nieprofesjonalnego kupić można za kilkaset złotych, do tego doliczyć należy koszt materiału czy materiałów. Takie urządzenia umożliwiają dość szybkie drukowanie projektów o stosunkowo niewielkich wymiarach. Jeśli więc chcesz kupić drukarkę do zabawy, to będzie to dość droga zabawa.

Ale zakup urządzenia na pewno zwróci się osobom, które gotowe wyroby zamierzają sprzedawać lub takim, które już produkują metodami tradycyjnymi i szukają dla nich wygodniejszej i bardziej efektywnej alternatywy. Pamiętajmy, że zakup drukarki 3D jest jednorazową inwestycją – później jedynym kosztem dodatkowym jest koszt zakupu materiałów i konserwacji urządzenia.

Długi czas drukowania

Czas drukowania uzależniony jest od trzech czynników – modelu i parametrów samej drukarki, rodzaju materiału oraz wielkości projektu. Na wydruk niezbyt skomplikowanej figurki o wysokości kilkunastu centymetrów trzeba czekać od czterech do sześciu godzin. Bardziej złożone projekty zajmą nawet 24 godziny. To z pewnością nie jest zajęcie dla niecierpliwych.

Głośna praca drukarki

To wada, na którą uwagę zwraca się dość często. Rzeczywiście poziom hałasu generowanego przez drukarki 3D jest dość duży. W dodatku nagrzewają się one do wysokich temperatur, a ciepło to oddają do pomieszczeń, w których się znajdują. O tym należy pamiętać, bowiem póki co nawet najlepsze na rynku modele są tymi cechami obciążone.

Drukowanie obiektów trójwymiarowych ma liczne zalety, które równoważą jego wady. To zdecydowanie najlepsza alternatywa dla tradycyjnych metod wytwórczych – zarówno pod względem wysokości kosztów zakupu, jak wszechstronności wykorzystania oraz jakości gotowych wyrobów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj