News

Zakup domofonu – jak wybrać odpowiedni model?

Domofon jest urządzeniem, które umożliwia dostęp do komunikacji głosowej między domownikiem a odwiedzającym. Na rynku znajduje się wiele rodzajów domofonów, które różnią się budową oraz możliwościami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wybrać domofon, który zapewni bezpieczeństwo Tobie oraz najbliższym.

Po pierwsze – wybór domofonu pod typ budynku

Jedną z podstawowych kwestii, jaką powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze domofonu, jest typ budynku oraz ilość potrzebnych połączeń. Domofony to urządzenia, które produkowane są zarówno do użytku w jednorodzinnych domach, jak i blokach mieszkaniowych. Różnią się one głównie możliwościami dotyczącymi liczby obsługiwanych lokali. W sytuacji, gdy w domu mieszka więcej niż jedna rodzina, konieczne będzie wykorzystanie większej liczby paneli, które zapewnią połączenie zamku z różnymi częściami domu.

Po drugie – rodzaj domofonu

Drugim aspektem, który powinieneś rozpatrzyć, jest konkretny model domofonu. Obecnie na rynku wyróżnia się kilka rodzajów, które różnią się od siebie głównie budową, możliwościami oraz dodatkowymi funkcjami, które podnoszą poziom bezpieczeństwa. Najpopularniejszymi modelami tych urządzeń są domofony analogowe, cyfrowe, analogowo-cyfrowe oraz wideodomofony.

Domofon analogowy

Domofon analogowy od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Urządzenie składa się z dwóch głównych części – kasety bramowej, która montowana jest na zewnątrz budynku – najczęściej na bramie, furtce czy przy drzwiach. Drugim elementem tego domofonu jest unifon (słuchawka), która umieszczana jest na ścianie wewnątrz budynku. Ten typ urządzenia przeznaczony jest głównie do użytku w domach jednorodzinnych, w których wykorzystuje się tylko jedną kasetę.

Domofon cyfrowy

Domofon cyfrowy to nowszy odpowiednik modeli analogowych. Urządzenie posiada tablicę cyfrową, na której znajdują się numery lub nazwiska mieszkańców. Na tablicy znajduje się najczęściej mikrofon, głośnik oraz przyciski. Ten typ domofonu wykorzystywany jest głównie w blokach mieszkalnych – urządzenie przystosowane jest do podłączenia np. z systemem ochrony, co zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. Ciekawą opcją w tym modelu jest również możliwość wpisania swojego kodu dostępu, który umożliwi otwarcie drzwi bez użycia klucza.

Domofon cyfrowo-analogowy

Domofon cyfrowo-analogowy jest połączeniem wyżej wymienionych modeli – oznacza to, że urządzenie wyposażone jest zarówno w cyfrową tablicę, jak i unifon, który jest z nią połączony. Domofon ten umożliwia ustawienie kodu lub wejście poprzez zbliżenie karty magnetycznej.

Wideodomofon

Wideodomofon to nowoczesne rozwiązanie, które charakteryzuje się większą praktycznością oraz bezpieczeństwem od tradycyjnych modeli. Urządzenie to oprócz standardowych funkcji domofonu wyposażone jest dodatkowo w ekran i kamerę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu od razu widzisz, z kim rozmawiasz. Kolejną zaletą wideodomofonów jest fakt, że posiadają one funkcje nagrywania, dzięki czemu zobaczysz, kto próbował Cię odwiedzić w momencie, w którym byłeś poza domem.

Jeżeli szukasz jakościowych i wydajnych domofonów, odwiedź stronę https://www.eltrox.pl/. Sklep oferuje nowoczesne rozwiązania, które przeznaczone są zarówno do użytku w domach jednorodzinnych, jak i blokach mieszkaniowych. W asortymencie Eltrox znajdziesz domofony pochodzące od cenionych producentów, którzy stawiają na jakość i bezpieczeństwo.

Po trzecie – sposób otwierania furtki

Przy wyborze domofonu do domu warto zwrócić również uwagę na sposób otwierania drzwi lub furtki od zewnątrz. Obecnie na rynku istnieją modele, które umożliwiają otwarcie bramki za pomocą:

  • klucza – tradycyjne rozwiązanie, w którym każdy domownik posiada swój komplet umożliwiający otwarcie drzwi,
  • karty zbliżeniowej lub breloczka – nowsze modele domofonów przystosowane są do współpracy z kartami zbliżeniowymi, które przykłada się do panelu zewnętrznego,
  • kodu – rozwiązanie to najczęściej stosowane jest w blokach mieszkalnych; każdy mieszkaniec posiada swój unikalny kod dostępu, który umożliwia wejście do klatki schodowej; dla domów jednorodzinnych nie warto jednak wybierać modeli z kodem; lepszą opcją będzie panel zewnętrzny z jednym przyciskiem,
  • czytnika linii papilarnych – jest to jedna z najnowocześniejszych metod otwierania furtek, która cechuje się najwyższym bezpieczeństwem; polecane szczególnie dla domów jednorodzinnych.

Po czwarte – materiał i wytrzymałość domofonu

Wybór domofonu uzależniony jest również od takich czynników jak rodzaj materiału, z którego został zrobiony oraz wytrzymałość na zewnętrzne czynniki. Panel zewnętrzny powinien być odporny na urazy mechaniczne, czynniki atmosferyczne oraz korozję. Jeżeli zależy Ci na jakości, postaw na domofony wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, które zapewnią długą żywotność panelowi oraz wytrzymałość na niekorzystne warunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *