Istotnym etapem prac instalacyjnych i konserwacyjnych sieci światłowodowych jest ich testowanie, a dokładnie pomiar w obszarze ciągłości, strat i mocy. Dla przeprowadzenia tego typu działań konieczny jest odpowiedni sprzęt, który nie tylko ułatwia pracę, ale czyni ją w ogóle możliwą do sprawnej realizacji. Kluczowym narzędziem dla testowania sieci światłowodowych są mierniki mocy optycznej. Co warto o nich wiedzieć i jak wybrać urządzenie, które spełni nasze oczekiwania?

Profesjonalne urządzenie pomiarowe, które pomaga w konserwacji i rejestracji zmian stanu sieci

Miernik mocy optycznej to urządzenie służące do mierzenia mocy w sygnale optycznym. Standardowo tego typu sprzęt składa się ze skalibrowanego czujnika (fotodioda dedykowana konkretnym poziomom mocy i zakresom długości fal), wzmacniacza pomiarowego i wyświetlacza (na nim wyświetla się wynik pomiaru – zmierzona moc optyczna, i ustawiona długość fali). Istotnym elementem jest tutaj kalibracja. Miernik powinien być fabrycznie skalibrowany, najlepiej w oparciu o standardy kalibracji N.I.S.T (dobrze, aby wybrany rzez nas sprzęt posiadał stosowny certyfikat).

Typowy miernik mocy optycznej reaguje na szerokie spektrum światła. Ważne jednak, aby precyzyjnie ustawić urządzenie na prawidłową długość fali testowej. Zaawansowany sprzęty tego typu dostępne są jako modele dedykowane konkretnym sieciom, tj. POF, czyli światłowodom plastikowym, sieci SM/MM typu LAN/WAN, sieciom telekomunikacyjnym oraz sieciom CATV i systemom DWDM, gdzie wykorzystywane są do pomiarów wysokich mocy. Na co zwrócić uwagę wybierając miernik mocy optycznej?

Jak wybrać odpowiedni miernik mocy optycznej?

Miernik mocy optycznej jest niezastąpionym narzędziem podczas testowania światłowodów. Jednak jedynie odpowiednio dobrany sprzęt ułatwi nam pracę i dostarczy rzetelnych wyników pomiarów. Wybierając urządzenie warto wziąć pod uwagę jego przyszłe zastosowanie, skalibrowane długości fali, zakres pomiaru oraz rodzaj interfejsu.

Standardowo, miernik pozwoli nam sprawdzić bezwzględną moc optyczną w typowym łączu światłowodowym oraz w normalnych urządzeniach światłowodowych. Istnieją jednak rozwiązania przeznaczone do szczególnych zastosowań, jak chociażby wspomniane już wcześniej sieci POF, czy też PON lub CWDM. Co do zakresu długości fal, te mieszczą się zazwyczaj w przedziale od 800nm do 170nm, jednak szereg urządzeń dostarcza możliwości pomiarowych także dla innych długości fal (od 660 nm do 16025 nm). Sam zakres pomiarowy wynosi tutaj standardowo od -70dBm do +30dBm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj