Bez wątpienia wśród elektronarzędzi, w które powinien zaopatrzyć się każdy majsterkowicz, znajdują się wyrzynarki. Dzięki nim w prosty i szybki sposób można zrobić otwory lub wyciąć nieregularny kształt w drewnianym blacie, desce, a często także w miękkich metalach czy tworzywach sztucznych. Jest to zatem dość uniwersalne urządzenie, chociaż rozróżnia się wiele rodzajów wyrzynarek. Jakich dokładnie? I do czego można wykorzystać elektryczną wyrzynarkę?
Wyrzynarki elektryczne – budowa i rodzaje
Podstawowy podział wyrzynarek obejmuje przede wszystkim ich zastosowanie, a to wiąże się również z ich parametrami. Ogólnie wszystkie wyrzynarki są elektronarzędziami zbudowanymi z dwóch podstawowych elementów. Jest nim korpus urządzenia oraz element do cięcia, czyli brzeszczot. Ten pierwszy pełni rolę zasilacza, sterownika i uchwytu, natomiast brzeszczot jest częścią wymienną, którą dokonywane jest cięcie. Oczywiście wyrzynarki mogą być zaopatrzone też w inne dodatkowe akcesoria czy funkcje, takie jak dmuchawy czy odsysacze wiórów.
Podział na rodzaje wyrzynarek pod względem ich zastosowania wygląda następująco:
- wyrzynarki do drewna
- wyrzynarki do metalu
- wyrzynarki uniwersalne(do drewna i metalu)
- wyrzynarki do płytek
Warto tutaj zaznaczyć, że tego typu urządzenia dzielą się również na wyrzynarki ręczne oraz wyrzynarki stołowe, które muszą być przytwierdzone do stołu. W sprzedaży dostępne są także wyrzynarki na baterie, czyli akumulatorowe, które można zabrać ze sobą w teren. Przeciwieństwem takiego mobilnego urządzenia jest wyrzynarka taśmowa, która stanowi już profesjonalny sprzęt wyposażony w stół roboczy i prowadnicę.
Parametry wyrzynarek
Wyrzynarki to narzędzia, które pod względem swoich parametrów są dość zróżnicowane. I warto się im przyjrzeć dokładnie, ponieważ to od nich zależy, jak uniwersalna jest dana wyrzynarka i czy będziemy mogli ją wykorzystywać do cięcia rozmaitych materiałów o różnej grubości. Tymi najbardziej istotnymi parametrami są:
- moc znamionowa i moc oddawana
- skok brzeszczotu
- głębokość cięcia
- częstotliwość skoku na minutę
- zakres nachylenia
Równie ważne są brzeszczoty, czyli elementy tnące. Tutaj warto zwrócić uwagę na typ i sposób ich mocowania do korpusu, ponieważ wpływa to zarówno na wygodę użytkowania wyrzynarki, jak i rodzaj brzeszczotów, jakie będziemy mogli zamontować do urządzenia. Przy czym brzeszczoty wykonywane są z różnych materiałów, co z kolei łączy się z ich przeznaczeniem np. do cięcia metalu, płytek, drewna czy tworzyw sztucznych.
Znane marki wyrzynarek
Wyrzynarki elektryczne należą do grupy produktów, których jakość można wiązać z określoną marką. Na rynku elektronarzędzi istnieje bowiem kilka cenionych producentów, po których można oczekiwać dobrych rozwiązań i trwałych konstrukcji. Do interesujących i godnych uwagi można zaliczyć między innymi:
- wyrzynarki Hikoki;
- wyrzynarki Makita;
- wyrzynarki Vandera.
Oczywiście marek dobrych i stosunkowo tanich wyrzynarek jest więcej. Przy wyborze konkretnej warto kierować się również opiniami użytkowników, którzy już posiadają dany typ urządzenia i wiedzą, na co naprawdę je stać.