Witam w drugiej już odsłonie cyklu testowego wentylatorów. Dzisiaj z miejsca chciałbym podziękować markom Deepcool oraz Coolermaster za podesłanie sprzętu, który umożliwił powstanie dzisiejszego testu 🙂
Parę miesięcy wstecz postawiłem sobie pewne wyzwanie. „Moim zadaniem będzie sprawdzenie zdecydowanej większości, o ile nie wszystkich wentylatorów dostępnych obecnie oraz w przyszłości na rynku”. W pierwszej odsłonie testu, który możecie zobaczyć pod tym linkiem, sprawdziliśmy produkty Arctica, Deepcoola, Coolermastera oraz SilentiumPC. Dzisiaj baza ta będzie o wiele większa.
Wszystkie informacje dotyczące szczegółów, charakteru testów czy tego, na co należy zwracać uwagę znajdziecie w pierwszej odsłonie testu. Dziś natomiast, przejdziemy bezpośrednio do tego co interesuje większość z Was.
Metodologia testowa
Wszystkie wentylatory były testowane w pomieszczeniu 2.5 x 3 x 2 m, w średniej temperaturze 21 stopni Celsjusza. Pomiary były wykonywane w nocy, hałas tła wynosił 41.5dBa. Lista testów obejmująca wentylatory to:
- Pomiar natężenia dźwięku (popularny hałas) – wentylator umieszczono na gumowo-materiałowej podkładce w celu eliminacji drgań. Sonometr ustawiono w odległości 10 cm od rotora z jego bocznej strony.
- Pomiar ciśnienia statycznego w m/s anemometrem na końcu tuby o długości 20cm oraz otworze wylotowym wielkości 9cm2. Czas pomiaru minimum 30 sekund – Zarejestrowane najwyższe wartości.
- Wszystkie dane dt. prędkości obrotowych zostały pobrane z programu Speedfan v4.52.
- Pomiar temperatur w teście rzeczywistym na platformie z procesorem i5-4670K ustawionym na wartości 4.4GHz core + 4.2GHz ring ratio, przy napięciach: Input 1.95v, VCore 1.26V, VRing 1.25V, VCCSA 1.31V, VCCIO Analog 1.3V, VCCIO Digital 1.29V. Wykorzystane chłodzenie to SilentiumPC Fortis 3 RGB oraz pasta Noctua NT-H1.
- Platforma znajduje sie w obudowie SilentiumPC Regnum RG4 z otwartymi panelami bocznymi w pozycji pionowej.
- Procesor został obciążony programem Cinebench R20. Wyniki zostały pobrane po 10min obciążenia. Wentylatory będą testowane na 2 prędkościach obrotowych – 1000RPM oraz 100% RPM.
Użyty sprzęt pomiarowy:
- Sonometr Benetech GM1351 – pomiar natężenia dźwięku.
- Software SpeedFan v4.52 – pomiar prędkości obrotowej wentylatora.
- Anemometr Benetech GM816 – pomiar przepływu powietrza + pomiar temp. otoczenia.
- Chłodzenie CPU: SilentiumPC Fortis 3 RGB
Zawodnicy
Cryorig QF120 Balance
Arctic P12
Fractal Design Prisma SL120
Coolermaster MasterFan SF120R RGB
Genesis Hydrion 120
CoolerMaster Silencio FP 120 PWM
Deepcool RF120
Coolermaster Sickle Flow 120
Testy
Podsumowanie
- Dzisiaj zwycięzców jest dwóch. Arctic P12 ze względu na kulturę pracy oraz wysoki poziom ciśnienia statycznego oraz Coolermaster Silencio FP120 PWM. Wentylator sam w sobie jest ultra cichy, aczkolwiek ja trafiłem być może na wadliwy egzemplarz, ponieważ od okolic 40% pracy łożyska słychać jakoby te piszczało. Tutaj ciśnienie statyczne praktycznie nie istnieje, co nie zmienia faktu, iż śmigła te wtłaczają przeogromne ilości powietrza do obudowy.
- Pozytywnym zaskoczeniem jest również podświetlany budżetowy Hydrion 120 od Genesis. Z początku powiedziałbym, że jest to typowy średniak, z niezbyt ładnym podświetleniem. Aczkolwiek po testach stwierdzam, iż podświetlenie wcale nie jets takie złe, wtłacza on nawet spore ilości powietrza, skupia powietrze nawet lepiej aniżeli Silencio jednakże nie odstaje wcale aż tak mocno na podobnych prędkościach obrotowych w kwestii wtłaczanego powietrza. Jest również wentylatorem cichym, głośniejszy od Silencio o 0.9-1dB przy zbliżonym RPM – rewelacja.
- Coolermaster Sickle Flow 120 w wersji z czerwonymi LEDami – cholera, bardzo żałuję, że te śmigła nie występują w wersji PWM. Pod względem wtłaczanego powietrza przebija nawet Arctica P12, jednak hałas jaki generuje jest nie do zaakceptowania. Sonometr z odległości 10cm wskazał blisko 50dB, wentylator również wybija się zdecydowanie na tle jednostki. Nie chcę myśleć co bybyło, gdybym miał ich 4-5…
Wykonanie – budżetowy. Błyszczący, ale gruby plastik – bez rewelacji, palcuje się dość mocno. - Deepcool RF120 RGB – jeżeli chodzi o temperatury, to zdeklasował konkurencję. Piękne podświetlenie LED RGB, solidne wykonanie – ale również nie niska cena. Przepuszcza dobre ilości powietrza, utrzymuje wysokie oraz stałe ciśnienie statycznie na dużych odległościach. Poziom hałasu jaki generuje – nie najwyższy, ale jest okej.
- Jeśli chodzi o Arctic P12 – niestety nie ma go w teście temperaturowym, uległ uszkodzeniu. Gdy dotrze do mnie kolejna sztuka slajdy zostaną podmienione.
W komentarzach napiszcie, jakie przyszłe wentylatory z chęcią byście zobaczyli w testach 🙂