Wiele firm w Polsce specjalizuje się w profesjonalnej obróbce blach. Dzięki wykorzystywanym procesom technologicznym można zmienić kształt blachy, jej właściwości chemiczne i fizyczne oraz wymiary. Wykonuje się to różnymi technikami, wśród których można wyróżnić: obróbkę mechaniczną czyli skrawanie, obróbkę plastyczną, chemiczną, cieplną i cieplno-chemiczną.
Walcowanie blach – obróbka plastyczna
To jedna z najpopularniejszych technik obróbki blach i innych metali. Za pomocą walcowania można zmienić kształt oraz struktury metalu czy też jego stopu. Jest to możliwe dzięki oddziaływaniu na materiał obracających się twardych walców. W wyniku tego procesu można otrzymać pożądane kształty metalu oraz jego odpowiednie właściwości. Finalnie powstają np. cienko i grubościenne sfery, stożki koncentryczne i ekscentryczne czy blachy na słupy, kadłuby, cylindry, i wiele innych przydatnych w przemyśle elementów. Więcej przydatnych informacji na ten temat można znaleźć na stronie firmy zajmującej się m.in. taką formą obróbki metali: https://gieciewalcowanie.pl/walcowanie-metali-male-kompendium-wiedzy/.
Walcowanie blach na zimno
Na początku blacha jest poddawana walcowaniu na ciepło, a później dalszej obróbce (czyli musi być dodatkowo zwijana). Wykonuje się te czynności w celu osiągnięcia lepszych, dokładniejszych wymiarów materiału, czego nie można uzyskać przy obróbce na ciepło. W wyniku walcowania na zimno powierzchnia blachy uzyskuje też gładszą powierzchnię. Materiał jest również bardziej wytrzymały oraz ma lepiej zdefiniowane krawędzie i rogi. Jeśli chodzi o wady walcowania na zimno, to należy wspomnieć jedynie o takich aspektach jak zmiana właściwości mechanicznych blachy, zużycie większej energii podczas obróbki oraz mniejsza grubość metalu.
Walcowanie blach na gorąco
Ta forma obróbki polega na przeprowadzeniu kolejno po sobie takich procesów jak: oczyszczanie, szlifowanie wsadu, ogrzewanie i w końcu walcowanie wstępnie z ustaleniem szerokości. Kolejno ma miejsce walcowanie końcowe oraz obróbka wykończeniowa. W efekcie tego procesu otrzymuje się m.in. takie półprodukty jak: blachy płaskie cienkie i grube, taśmy, pręty, stal budowlaną oraz rury zgrzewane i bezszwowe. Dzięki bardzo wysokiej temperaturze podczas walcowania struktura stalowa materiału gęstnieje i jest mechanicznie ulepszona. Wadą takiego procesu może być np. to, że blacha w czasie stygnięcia ulega nieznacznemu odkształceniu.
Walcowanie musi być przeprowadzane przez specjalistów w swojej branży, aby obróbka metalu była wykonana precyzyjnie i spełniała oczekiwania klienta. Potrzebny jest do tego doskonale zorganizowany i innowacyjny park maszynowy oraz ludzie mający szeroką wiedzę i doświadczenie na temat walcowania i gięcia blach.