Porady okołotechnologiczne

Walcowanie aluminium i gięcie blachy

Zwijanie arkuszy blachy jest procesem, który pozwala tworzyć precyzyjne formy z metalu dzięki użyciu zaawansowanych maszyn. Odpowiednio wyposażony park maszynowy umożliwia niezwykle sprawne i starannie tworzenie projektów z elementów metalowych. Do gięcia, walcowania i zwijania blach niezależnie od ich grubości służą walcarki. Maszyny te pracują w najnowszych technologiach CNC i NC, co oznacza, że odpowiedni program umożliwia automatyzację poszczególnych procesów walcowania i formowania różnych kształtów według konkretnych parametrów.

Technologie CNC – perfekcyjna obróbka metali

Technologie CNC (Computerized Numerical Control), to w komputerowe sterowanie maszyn numerycznych. Zaawansowany system sterowania pozwala na precyzyjne programowanie maszyn typu obrabiarki, frezarki czy tokarki w celu obróbki różnego typu materiałów. Wprowadzenie precyzyjnych danych zapewniają wytworzenie optymalnych kształtów, idealnie powtarzalnych elementów czy części.

Nowoczesne usługi obróbki aluminium

Najważniejsze usługi z zakresu obróbki plastycznej metali to walcowanie, gięcie i prostowanie blach. Dzięki tym procesom dany materiał np. aluminium ulega trwałemu odkształceniu, a jednocześnie nie traci spójności. W procesie walcowania średnica walcowania elementu zależy od szerokości giętego elementu oraz od grubości blachy poddawanej obróbce. Firma https://gieciewalcowanie.pl/walcowanie-blach/ zapewnia profesjonalne usługi obróbki metali. Specjalizuje się m.in. w walcowaniu i gięciu blach, rur oraz profili aluminiowych o dowolnej długości. Zwijanie i gięcie aluminium odbywa się w miejscu pozbawionym zanieczyszczeń żelazowych, co ma ogromny wpływ na jakość obrabianych elementów.

Gięcie blach na zimno czy na ciepło

W procesie gięcia można wyróżnić różne sposoby obróbki: zginanie, walcowanie, profilowanie oraz inne, dostosowane do tego, jaki kształt materiału chcemy uzyskać. Niezwykle ważne, aby odkształcany materiał zachował swoje pierwotne cechy – wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia i substancje chemiczne.

Proces gięcia może odbywać się na zimno lub na gorąco. W procesie gięcia na zimno najczęściej stosuje się specjalne maszyny, walce lub prasy. Wyróżniamy dwa rodzaje pras: mechaniczne i hydrauliczne. Maszyny te służą  do zwijania, zaginania i wyginania blach. Precyzyjnie odkształcają materiał rozciągając go od zewnątrz i ściskając od wewnętrznej strony. Znacznie mniej popularnym procesem jest gięcie ręcznie. Odbywa się ono dzięki użyciu imadła lub młotków oraz kowadeł, a dotyczy ono jedynie bardzo cienkich i plastycznych blach. Natomiast gięcie na ciepło przy pomocy wysokiej temperatury świetnie sprawdza się przy obróbce materiałów grubszych. Materiały zwiększają wówczas swoją plastyczność, dzięki czemu możemy na nie oddziaływać z mniejszą siłą.

Walcowanie stożków oraz zbiorników

Do walcowania stożków z blachy używa się prasy krawędziowej, która wykorzystuje proces gięcia korkowego. Dzięki zaawansowanym walcarkom można wykonać precyzyjne osłony kołnierzowe, poszycia na beczki, łyżki walce do maszyn i budowlanych i osprzętu, daszki stożkowe oraz wiele innych części.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *