Internet News

uTorrent już nie jest bezpieczny?

Program do ściągania torrentów już nie jest bezpieczny. Jeszcze niedawno był to jeden z najlepszych programów. Jednak jeśli nadal z niego korzystacie radzimy przestać chociaż przez pewien czas. Programiści z Google Zero odkryli poważne problemy, które mogą zagrażać bezpieczeństwu oraz prywatności użytkowników.  

Informacje przekazał oficjalnie zespół z Google Zero, który zajmuje się wykrywaniem luk w programach. uTorrent okazał się być bardzo niebezpieczny. Okazało się, że program jest na tyle nieszczelny, że cyberprzestępca może wykonać złośliwy kod na komputerze upatrzonej  ofiary. Dzięki temu potencjalny „włamywacz” może uzyskać dostęp do pobranych plików oraz przejrzeć historię pobierania posiadacza komputera.
 
Badacze gogle niestety potwierdzają występujące w programie luki oraz możliwość wystąpienia niebezpieczeństwa. Przestępcy w ten sposób mogą zainfekować komputer, a następnie wykorzystać jego moc obliczeniową do kopania kryptowalut. Aktywacja odbywa się przy ponownym uruchomieniu sprzętu.
 
Błąd systemowy jest obecny w aktualnej wersji stabilnej. Autorzy jednak twierdzą, że luka została załatana w uTorrent Web i w desktopowej wersji beta ( aktualizacja 3.5.3.44352 nie dotarła jeszcze do wszystkich użytkowników).
 
Póki co najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie alternatywnego programu do pobierania plików. Można wybrać przykładowo qBittorrent. Jest to program prosty w obsłudze oraz pozbawiony reklam. Będzie na pewno o wiele bezpieczniejszy od uTorrent.
 
Źródło: arstechnica.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *