USG – podstawowe informacje dotyczące aparatury medycznej

Zaletą ultrasonografii jest badanie w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że obraz na ekranie aparatu pojawia się bez zauważalnego opóźnienia, a diagnosta może ocenić poruszanie się struktur wewnątrz ciała osoby badanej: perystaltykę jelit, zmianę kształtu obiektu po zastosowaniu ucisku (np. zapadanie się światła żyły, zmianę kształtu lub utratę elastyczności poszczególnych organów). Badanie USG jest nieinwazyjne, nie ma do niego przeciwwskazań (jedynie otwarte rany), bezbolesne i nie do przecenienia w codziennej praktyce klinicznej i ambulatoryjnej.

Czym jest USG?

USG to jedna z podstawowych i bardzo skutecznych metod diagnostycznych. Dzięki ultrasonografowi diagnosta ma szansę uzyskać najwyższej jakości obrazowanie z wnętrza ciała i podjąć stosowne decyzje co do dalszej diagnostyki lub terapii. Badanie USG wymaga użycia odpowiedniej głowicy oraz specjalnego żelu, dzięki któremu głowica perfekcyjnie przylega do skóry pacjenta, z łatwością się porusza, a na widocznym na monitorze obrazie nie ma żadnych zakłóceń. Badanie USG jest bezinwazyjne i bezbolesne. Nie wymaga wprowadzania do organizmu pacjenta kontrastu. Jest bezpieczne dla pacjenta, a lekarzowi dostarcza danych umożliwiających wdrożenie lub zmianę leczenia.

Jak działa ultrasonograf?

Ultrasonograf wykorzystuje fale akustyczne o dużej częstotliwości (od 2 do 50 MHz – milionów drgań na sekundę). Nie są one słyszalne dla człowieka, a ich rozchodzenie się w ciele nie ma żadnego wpływu na komórki.

Aparatura składa się z emitera i odbiornika fal dźwiękowych. Emiter wysyła fale o pożądanej częstotliwości w stronę organów poddawanych badaniu, fala rozchodzi się i odbija od granicy badanego obiektu i wraca do odbiornika. Prędkość fali w poszczególnych tkankach jest  rozpoznawana jako jednakowa i wynosi 1540 m/s, dzięki czemu można trafnie określić odległość od miejsca, w którym nastąpiło odbicie fali. Współczynnik odbicia zależny jest od impedancji akustycznej badanych obiektów – siła odbicia ultradźwięków zależy od różnicy impedancji akustycznej między obrazowanymi tkankami. Im wyższa jest różnica impedancji akustycznej między dwoma ośrodkami, tym większa jest siła odbicia fali na granicy tych dwóch ośrodków. Większość tkanek miękkich ma zbliżoną impedancję akustyczną. Ostatecznie fala dźwiękowa, dzięki zastosowaniu przetworników piezoelektrycznych, ulega przetworzeniu na impulsy elektryczne.

Ultrasonografy Mindray

Ultrasonografy USG Mindray to nowoczesne urządzenia umożliwiające uzyskanie niezwykle precyzyjnego obrazu diagnostycznego. Nowoczesność i kompleksowość urządzeń pozwala na znaczną automatyzację, wygodne użycie oraz mobilność, a przede wszystkim najlepszą jakość uzyskanych wyników diagnostycznych.
Wśród nowości zwracają uwagę:

  • model DC-70 X Inside – najnowsze rozwiązanie firmy Mindray powstałe z połączenia potrzeb klinicznych z najbardziej zaawansowanymi ultrasonograficznymi technologiami. DC-70 X-Insight skupia się na tym, co jest ważne w codziennej praktyce klinicznej: wysokiej wydajności dzięki precyzyjnemu obrazowaniu, wszechstronnym badaniom oraz korzyściom wynikającym z komfortu użytkowania. Czystość obrazu uzyskano dzięki innowacyjnej technologii X-Engine oraz głowicom 3T Single Crystal, które pomagają precyzyjnie diagnozować trudnych pacjentów
  • model DC-60 Exp X-Insight – cystość obrazu uzyskano dzięki innowacyjnej technologii X-Engine oraz głowicom 3T ComboWave, które pomagają precyzyjnie diagnozować trudnych pacjentów. Technologia X-Engine zapewnia nawet 4 razy szybsze  przetwarzanie obrazów 3D/4D dzięki równoległej pracy jednostek GPU i CPU. Inteligentne narzędzia diagnostyczne, w tym szereg automatycznych pakietów pomiarowych, pomagają skrócić czas skanowania oraz ujednolicić protokoły z badań.

Rodzaje głowic

W badaniu ultrasonograficznym kluczową rolę odgrywa głowica aparatu, wyposażona w przetwornik ultradźwięków. To właśnie dzięki niej na monitorze widoczny jest obraz badanych tkanek. Ciągle postępujący rozwój technologii cyfrowych umożliwia poprawę jakości uzyskanego obrazowania.

W sprzedaży dostępne są:

  • sondy liniowe – doskonale nadają się do obrazowania małych struktur, do oceny aparatu ruchowego, struktur płytko położonych i badania przepływów naczyniowych
  • sondy konweksowe (convex) – do zastosowania w ginekologii i położnictwie, pediatria, wykonać nią można USG dopplerowskie, ultrasonografię jamy brzusznej, ma zastosowanie w urologii i neurologii
  • sondy mikrokonweksowe (mocro-convex) – do obrazowania naczyń, więzadeł, ścięgien, stawów i innych struktur mięśniowo-szkieletowych, do badania brzucha i zastosowań pediatrycznych
  • sondy konweksowe pojemnościowe – do zastosowania w ginekologii i położnictwie oraz do badania brzucha
  • sondy naczyniowe – do sonografii naczyń
  • sondy rektalne – do wykonania USG przezrektalnego
  • sondy endorektalne – do USG urologicznych i prostaty
  • sondy waginalne – do zastosowania transwaginalnego i transrektalnego oraz USG przezciemiączkowego

Aparaty USG z Mar-Med

Firma Mar-Med powstała w 1995 roku. Działamy nieprzerwanie 24 lata w branży medycznej w celu współpracy zarówno z gabinetami prywatnymi jak i szpitalami akademickimi. Jako autoryzowany dystrybutor świadczymy kompleksową obsługę klientów w zakresie aparatury USG, RTG, MMG, CT i MR oraz drobnych urządzeń do diagnostyki obrazowej. Aparaty USG firmy Mindray – jednego z wiodących światowych dostawców urządzeń medycznych – można znaleźć w placówkach opieki zdrowotnej w ponad 190 krajach i regionach. Dzięki Mar-Med także w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj