Umiejętności miękkie, a praca programisty

Mogłoby się wydawać, że praca w obszarze IT nie wymaga specjalnej znajomości umiejętności miękkich. Tak zwane soft skille są jednak koniecznością, zwłaszcza w przypadku pracy programisty, który poza umiejętnościami technicznymi, powinien potrafić komunikować się z zespołem, współpracować i dostosowywać do zmian.

Soft skills, czyli co?

Umiejętności miękkie, określane czasami jako kompetencje międzyludzkie czy interpersonalne, odnoszą się bardziej do naszej osobowości niż do umiejętności czysto technicznych (tzw. twardych). Umiejętności miękkie to np: empatia, umiejętność rozwiązywania problemów, komunikatywność, umiejętność zarządzania zespołem etc. Są niezbędne, zwłaszcza jeżeli wykonywana praca to praca z założenia zespołowa lub jeśli staramy się o stanowisko kierownicze. To kluczowe elementy komunikacji, mają także znaczący wpływ na siłę perswazji.

Dlaczego umiejętności miękkie są tak ważne w IT

Soft skille są obecnie niezbędne, żeby otrzymać dobrą pracę. Czasy, w których wystarczyły certyfikat i dyplom minęły. Realia i zasady panujące na rynku wymagają od kandydatów umiejętności pracy w zespole, pracy pod presją, często także asertywności. Z perspektywy pracodawcy, dużo trudniej znaleźć pracownika posiadającego umiejętności miękkie, który będzie idealnie pasował do kultury organizacji. Dlatego to właśnie soft skille mogą okazać się Twoją najskuteczniejszą kartą przetargową.

Wbrew pozorom, umiejętności miękkie przydają się nie tylko na stanowisku kierowniczym przy delegowaniu zadań i obowiązków. Najważniejsza jest efektywność i wyniki, które dużo łatwiej osiągnąć, kiedy jesteśmy otwarci na zdanie koleżanek i kolegów z zespołu, na polemikę oraz odnajdywanie kompromisów. Co istotne soft skills są pomoce przy organizacji pracy własnej oraz podczas budowania relacji z klientem, która przecież stanowi klucz do sukcesu i poprawnego funkcjonowania firmy.

4x must have

Cztery najważniejsze z punktu widzenia branży IT umiejętności miękkie, to:

  • Komunikacja –  czyli jasne i zrozumiałe przekazywanie i odbieranie informacji.
  • Praca zespołowa – wspólne ponoszenie odpowiedzialności za wykonywany projekt, umiejętność dzielenia się wiedzą, dyskusji, wzajemnego wsparcia, ale także przyznania się do błędu i otwartości na konstruktywną krytykę.
  • Nastawienie na rozwój – śledzenie nowinek, chęć rozwoju i pogłębianie wiedzy. To elementy wręcz niezbędne na stanowisku programisty, aby nadążyć za dynamicznie zmieniającym się środowiskiem IT.
  • Elastyczność i otwartość na zmiany – czyli umiejętność adaptacji do stale zmieniającej się rzeczywistości oraz współpracy z różnymi ludźmi o różnym stopniu doświadczenia przy zróżnicowanych projektach.

Uzbrojeni w powyższe oraz w niezbędne umiejętności twarde, możecie ruszać na podbój rynku pracy.

Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://www.edge1s.com/pl/blog/soft-skille-ktorych-potrzebuje-kazdy-programista/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj