Porady okołotechnologiczne

Telewizory Bravia XR. Nowość od Sony

Najnowsze telewizory Sony Bravia XR mogą być prawdziwą rewolucją na rynku. Będą to pierwsze odbiorniki TV wyposażone w procesor z inteligencją poznawczą, który działa podobnie, co ludzki mózg. Sprawdź, jak układ Cognitive Processor XR wpływa na jakość obrazu i dźwięku oraz dowiedz się, czym jeszcze mogą pochwalić się nowe telewizory japońskiego producenta.

Co daje najnowszy procesor w telewizorach Sony Bravia XR?

W nowych telewizorach Sony Bravia XR zastosowano układ Cognitive Processor XR, czyli pierwszy procesor z inteligencją poznawczą. Odzwierciedla on sposób, w jaki ludzki mózg selektywnie odbiera i przetwarza wrażenia wzrokowe i słuchowe, co sprawia, że każda scena jest bardziej spójna i realistyczna niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to możliwe, bo procesor dzieli ekran na liczne strefy, a algorytmy inteligencji poznawczej pozwalają przewidzieć, w których miejscach znajdą się punkty koncentracji uwagi widza w danym momencie.

Ponadto, w przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, Cognitive Processor XR kompleksowo analizuje też elementy składające się na obraz i dźwięk – tak, jak robią to nasze mózgi. W rezultacie ustawienia obrazu w poszczególnych cenach są znacznie lepiej dopasowane do mechanizmów percepcyjnych człowieka. Widać to szczególnie dobrze w jasnych i wyrazistych obrazach twarzy i oczu, na których naturalnie koncentrujemy większą uwagę, czy sposobie odwzorowania trójwymiarowości i tekstury przedmiotów.

Procesor steruje również systemem głośników nowych telewizorów w ten sposób, że daje wrażenie dźwięku przestrzennego 5.1.2 z dwoma dodatkowymi kanałami sufitowymi. We współpracy z technologią Sound-from-Picture Reality zapewnia także jeszcze lepsze umiejscowienie dźwięku w obrazie, co przekłada się na bardzo realistyczne i wciągające pole dźwiękowe.

Nowa rodzina telewizorów LED i OLED na wiosnę

Układ Cognitive Processor XR pojawi się w 5 seriach telewizorów Sony Bravia XR, które wejdą do sprzedaży już wiosną tego roku. Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy dokładnie zadebiutują poszczególne urządzenia i czy cała gama modeli będzie dostępna na polskim rynku.  Wybrane nowe telewizory na pewno znajdziesz jednak wkrótce na stronie Sony Centre (sprawdź:https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_bravia_2021).

Rodzinę Sony Bravia XR tworzą między innymi 2 odbiorniki OLED. Flagowy MASTER Series A90J to pierwszy OLED z ekranem 83″, a jego mniejsze warianty to 65″ i 55″. Druga seria to natomiast A80J (77″, 65″ lub 55″).

Fani telewizorów z ekranem w technologii Full Array LED mają z kolei do wyboru aż 3 serie:

  • 8K MASTER Series Z9J (85″ lub 75″);
  • 4K X95J (85″, 75″ lub 65″);
  • 4K X90J (75″, 65″, 55″ lub 50″).

Niektóre technologie najnowszych telewizorów Sony Bravia XR

Z nowym procesorem w telewizorach współpracują udoskonalone technologie, takie jak XR Triluminos Pro i XR Motion Clarity, które dają szerszą paletę barw oraz jasny, płynny obraz w ruchu. O optymalne dostosowanie jasności wyświetlaczy OLED dba system XR OLED Contrast. Z kolei w modelach LED dostajesz wysokiej jakości obraz nawet oglądany pod kątem – dzięki technologii X-Wide Angle – oraz głębszą czerń i żywsze kolory, które zapewnia XR Contrast Booster.

Najnowsze telewizory Sony Bravia XR wyposażono też w standard HDMI 2.1 ze zmienną częstotliwością odświeżania oraz funkcję automatycznego przejścia w tryb niskiego opóźnienia (po uruchomieniu na TV gier). Nie zabrakło także obsługi Dolby Vision i Dolby Atmos, trybu Netflix Calibrated Mode, czy wsparcia dla IMAX Enhanced.

Nowy telewizor daje dostęp do Google TV i serwisu BRAVIA CORE

Najnowsze telewizory Sony Bravia XR współpracują rzecz jasna z Asystentem Google i Alexą. Oprócz wsparcia dla Apple AirPlay2 i HomeKit wprowadzono też jednak usługę Google TV. Następca Android TV to łatwy sposób, żeby w jednym miejscu nawigować po treściach z różnych źródeł, w tym z subskrybowanych serwisów i aplikacji, a także znacznie ulepszony system indywidualnych rekomendacji.

Kolejną nowością jest preinstalowany dostęp do platformy BRAVIA CORE z filmami i innymi materiałami video od Sony Pictures Entertainment, także w jakości IMAX Enhanced. Autorskie rozwiązanie Sony to pierwszy serwis VOD działający w technologii PureStream. Umożliwia ona strumieniową transmisję z prędkością do 80 Mb/s i zapewnia niemal taką jakość obrazu, jak Blu-ray 4K UHD.

 

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *