Technologia RFID – w jakich obszarach znajduje zastosowanie?

RFID Radio frequency identification technology concept on device screen. Security and automation

Zwiększone bezpieczeństwo, lepsza efektywność, precyzja i dokładność – tak w skrócie można przedstawić zalety technologii RFID. Nie uszły one uwadze przedsiębiorców chcących nie tylko usprawniać najważniejsze procesy, ale również wprowadzać nowatorskie rozwiązania technologiczne do swoich firm. W których obszarach wykorzystywanie fal radiowych do przesyłania danych cieszy się największą popularnością?

Moda i branża fashion

Dynamiczne zmiany w sektorze modowym nie obejmują wyłącznie nowoczesnych profesji takich jak specjalista ds. kolorów czy adwokat specjalizujący się wyłącznie w prawie fashion lub zmian w projektowaniu odzieży. Za ogromny postęp odpowiadają przede wszystkim nowe technologie, dzięki którym zarówno procesy zakupowe, jak i sprzedaż oraz dystrybucja tekstyliów stają się łatwiejsze i szybsze. W tym sektorze coraz większym zainteresowaniem cieszy się technologia RFID, w którą zainwestowało chociażby LPP – polska  firma rodzinna, mająca w portfolio marki Cropp, House, Mohito, Sinsay i Reserved. Dzięki przyczepionemu do odzieży specjalistycznemu chipowi możliwe jest m.in. błyskawiczne zlokalizowanie wybranego produktu, kontrolowanie sklepowych statystyk czy skrócony czas dostawy.

Biblioteki i wypożyczalnie

System identyfikacji za pomocą fal radiowych już od kilkunastu lat z powodzeniem wykorzystywany jest w bibliotekach i wypożyczalniach. Dzięki przypisywaniu poszczególnym pozycjom wydawniczym unikatowego numeru możliwa jest szybka identyfikacja i stałe nadzorowanie stanów magazynowych. Za sprawą tego udogodnienia dużo prostsze stało się także docieranie do szczegółowych danych książki, takich jak imię i nazwisko autora, tytuł, rok wydania czy bilans wypożyczeń. Co więcej, RFID umożliwia też działanie takich urządzeń jak np. samoobsługowe wrzutnie, które usprawniają proces oddawania książek i rejestrowania zwrotów w systemie, bramki zabezpieczające przed kradzieżami zasobów wypożyczalni oraz stanowiska samodzielnych wypożyczeń pozwalające na wypożyczenie nawet kilku egzemplarzy jednocześnie w krótkim czasie.

Logistyka i magazyny

Procesy logistyczne i strategia magazynowania towarów wymagają precyzyjnego planowania i stałego nadzoru. Rozrost baz danych oraz zwiększająca się liczba produktów nie sprzyjają jednak optymalizacji czasu pracy, dlatego w tej branży niezwykle pomocna okazuje się już wcześniej wspomniana technologia RFID. Ułatwia ona prowadzenie dokładnych rozliczeń i bezbłędne kontrolowanie przepływu poszczególnych towarów. Udogodnienie umożliwia logistykom i magazynierom przede wszystkim identyfikację nadjeżdżających aut lub innych pojazdów, a także dostarczanych przez dostawców palet. Dzięki technologii RFID sprawniej przebiega również odnotowywanie np. czasu rozładunku i typu przesyłek. Jej pomoc jest też nieoceniona w czasie inwentaryzacji – tego typu czynności przebiegają dużo szybciej m.in. dzięki specjalistycznym terminalom.

Hotelarstwo i ośrodki wczasowe

Wdrożenie systemu RFID w branży hotelarskiej to kolejny krok do usprawnienia zarówno pracy osób działających w tej branży, jak i ochrony mienia w tego typu ośrodkach. System identyfikacji za pomocą fal radiowych doskonale sprawdza się w hotelarstwie szczególnie przy znakowaniu bielizny hotelowej (pościel, ręczniki, szlafroki), ułatwiając tym samym wdrożenie antykradzieżowego systemu i stałego nadzoru zasobów jednocześnie. Ulepszenie to ułatwia także zliczanie i kontrolowanie stanów magazynowych – personel doskonale wie, ile sztuk powinno znajdować się w pralni i iloma zdatnymi do użytku zestawami dysponuje ośrodek. RFID to także udogodnienie dla klientów, którzy mogą m.in. samodzielnie i bezobsługowo zameldować się, otwierać pokoje bez użycia kluczy i płacić za konkretne typy usług bezgotówkowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj